۱۰ مورد از خطرناک ترین کوه های جهان که نمیدانستید!
0

۱۰ مورد از خطرناک ترین کوه های جهان که نمیدانستید!

در این مقاله از مجله دانستنی نمیدونستم دنیای جذاب کوهنوردی را بررسی می‌کنیم و به کاوش در ۱۰ مورد از خطرناک ترین کوه های زمین می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

۱. اورست: مرگبارترین نیست (۸۸۴۸ متر، مرز نپال و چین)

کوه اورست

با وجود شهرت اورست، از نظر آماری مرگبارترین کوه نیست. تعداد تلفات به ازای هر قله موفقیت آمیز، با توجه به تعداد زیاد کوهنوردانی که هر ساله برای فتح آن تلاش می کنند، به طرز شگفت انگیزی کم است.

آمار از سال ۲۰۰۰ نشان می دهد که به طور تقریبی از هر ۱۰۰ صعود، ۱.۴ مورد منجر به مرگ می شود و در طول تاریخ بیش از ۷۵۰۰ صعود موفق ثبت شده است.

۲. کِی۲: کوهی با تبعیض جنسیتی (۸۶۱۱ متر، مرز پاکستان و چین)

کوه کی 2

کِی2، دومین قله بلند جهان، شهرت بدی به خود گرفته است، به ویژه برای زنان کوهنورد. واندا روتکیویچ، کوهنورد افسانه‌ای لهستانی، در سال ۱۹۸۶ با تبدیل شدن به اولین زنی که به قله رسید، موانع را در هم شکست.

با این حال، رشته‌ای از تراژدی‌ها به دنبال داشت. در ۱۸ سال بعد، پنج زن کوهنورد که قصد فتح کی۲ را داشتند جان خود را از دست دادند که سه نفر در حین فرود و دو نفر دیگر در کوه‌های اطراف دچار حادثه شدند.

حتی خود روتکیویچ نیز در سال ۱۹۹۲ در نزدیکی کانگچن‌جونگا جان باخت. این «نفرین» سرانجام در سال ۲۰۰۴ توسط اودنه پاسابان، کوهنورد اسپانیایی، که تا به امروز زنده و سالم است، شکسته شد. ونسا اوبراین، کوهنورد آمریکایی، در سال ۲۰۱۷ به عنوان اولین زن آمریکایی به قله کی۲ صعود کرد.

دور افتادگی و زمین‌های ناهموار کی۲ بر خطرناک بودن شدید آن می‌افزاید. بهمن‌ها و آب و هوای غیرقابل پیش‌بینی تهدیدات دائمی هستند و جان ۱۰ درصد از کسانی را که به فتح آن اقدام می‌کنند، می‌گیرند.

۳. کانچنجانگا: کوهی که در رمان جیمز باند حضور دارد (۸۵۸۶ متر، مرز هند و نپال)

کوه کانچنجانگا

در سال ۱۹۹۹، کانچنجانگا به یک نماد ادبی تبدیل شد و زینت‌بخش صفحات رمانی از جیمز باند بود. شاید ۰۰۷ برای تحسین منظره درنگ کرد، اما کوهنوردان حرفه‌ای ماهیت واقعی این کوه را می‌دانند.

سرمای سوزان و خطر دائمی بهمن، کانچنجانگا را به یکی از مرگبارترین کوه‌های جهان تبدیل کرده است.

با این وجود بیش از ۲۰۰ صعود موفق، این کوه بر اساس آمار سال ۲۰۱۰، نرخ مرگ ۲۰ درصدی را به خود اختصاص داده است.

۴. نانگاپاربات: کوه قاتل پاکستان (۸۱۳۹ متر، گلگت-بلتستان، پاکستان)

کوه نانگاپاربات

نانگاپاربات با لقب «کوه قاتل»، نهمین قله بلند پاکستان است. رشته‌کوه‌های عظیم آن از صخره و یخ، الهام‌بخش ترس و احترام است. جبهه جنوبی آن که اغلب «بلندترین دیواره کوهستانی جهان» نامیده می‌شود، به طور باورنکردنی از پایه‌ی کوه ۴۵۹۴ متر ارتفاع می‌گیرد.

در سال ۱۹۳۰، کوهنوردان آلمانی به دنبال جایگزینی برای اورست بودند که در آن زمان تنها برای بریتانیایی‌ها قابل دسترسی بود. نانگاپاربات در مقایسه با اورست، گزینه «نسبتا قابل صعود» به نظر می‌رسید، اما به هیچ وجه آسان نبود. این کوه جان ۳۱ نفر را گرفت تا اینکه در نهایت در سال ۱۹۵۳ تسلیم کوهنورد اتریشی، هرمان بول، شد.

۵. آناپورنا: خطرناک‌ترین مسیر کوهنوردی نپال (۸۰۹۱ متر، نپال مرکزی)

کوه آناپورنا

آناپورنا، دهمین کوه بلند جهان، شاهد رسیدن ۱۹۱ کوهنورد به قله خود بوده است. با این حال، این غول بهمن‌خیز همچنین جان ۶۳ نفر را گرفته است که در نتیجه‌ی آن، نرخ مرگ و میر حیرت‌انگیز ۳۳ درصد را به همراه دارد – بالاترین میزان در بین کوه‌های ۸۰۰۰ متری.

به طرز عجیبی، آناپورنا زمانی اولین قله ۸۰۰۰ متری بود که فتح شد. امروزه همچنان هم آهنربایی برای کوهپیمایان و یک چالش مهیب باقی‌مانده است.

منطقه‌ی اطراف آن که به خاطر مسیرهای کوهپیمایی خیره‌کننده‌اش شناخته می‌شود، شاهد یکی از بدترین فجایع کوهپیمایی نپال در سال ۲۰۱۴ بود. یک طوفان برفی عظیم باعث بهمن شد که منطقه را زیر ۲ متر برف دفن کرد. ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از ۵۰۰ نفر نیاز به امدادرسانی داشتند.

۶. سیولا گرانده: داستانی از بقا در رشته‌کوه‌های آند (۶۳۵۶ متر، رشته‌کوه وای‌هواش، آند پرو)

کوه سیولا گرانده

سیولا گرانده، قله‌ای باشکوه در رشته‌کوه‌های آند پرو، در سال ۱۹۸۵ به شهرت رسید. سیمون یتیس و جو سیمپسون، کوهنوردان، تلاش طاقت‌فرسای خود برای صعود از جبهه‌ی غربی این کوه را در کتاب و فیلم «لمس کردن خلأ» مستند کردند. این صعود که به خاطر عمودی بودن شدیدش شناخته می‌شود، ناتمام ماند.

یتیس و سیمپسون به قله رسیدند، اما در هنگام فرود فاجعه رخ داد. جو سقوط کرد و پایش شکست. او از دید یتیس در صخره‌های شیب‌دار ناپدید شد و به طور خطرناکی آویزان ماند. یتیس با نداشتن هیچ لنگری و ترس برای جان خودش، تصمیم دردناکی برای بریدن طناب گرفت. به طور معجزه‌آسایی، جو سقوط ۳۰ متری به درون شکاف یخ را زنده ماند. او پس از تحمل سه روز با خوردن برف آب‌شده، به سمت کمپ خزید و کمی پیش از یتیس ناامیدی که او را مرده فرض کرده بود، رسید.

7.قله‌های مرگبار آمریکای شمالی: دنالی – آزمونی طاقت‌فرسا (۶۱۹۰ متر، آلاسکا)

کوه دنالی

دنالی، بلندترین قله آمریکای شمالی، همچنین لقب برجسته‌ترین و منزوی‌ترین کوه این قاره را یدک می‌کشد. دوردست بودنش، چالشی منحصر به فرد ایجاد می‌کندبطوری که سفرهای اکتشافی می‌توانند دو تا چهار هفته‌ی طاقت‌فرسا به طول بیانجامند.

با وجود این تعهد طولانی، دنالی هر ساله شاهد حضور کوهنوردان است، هرچند که تنها حدود نیمی از آن‌ها موفق به فتح قله می‌شوند.

این غول آلاسکایی مستعد زمین‌لرزه است و عرض جغرافیایی بسیار بالا به همراه ارتفاع زیاد آن، باعث می‌شود که بیماری ارتفاع تهدیدی جدی به شمار رود.

برخلاف کوه‌های استوایی که در قله‌ی خود ممکن است دارای نیمی از اکسیژن سطح دریا باشند، عرض جغرافیایی بالای دنالی منجر به درصد اکسیژن حتی پایین‌تری می‌شود که بر دشواری صعود برای کوهنوردان می‌افزاید.

8.مون بلان: قلعه‌ای تاریخی با رویی تاریک (۴۸۱۰ متر، فرانسه)

کوه مون بلان

مون بلان، بلندترین قله‌ی آلپ، دارای تاریخی طولانی و پرفراز و نشیب از صعودها و حوادث کوهنوردی است. صعود این قله در سال ۱۷۸۶ توسط میشل پاکارد و ژاک بالما، طلوع عصر نوین کوهنوردی به حساب می‌آید.

با این حال، این قله‌ی نمادین همچنین از ازدحام جمعیت رنج می‌برد. هر ساله بیش از ۲۰ هزار کوهنورد تلاش می‌کنند به قله‌ی آن برسند. این ترافیک سنگین، خطری دائمی از بهمن و سقوط سنگ را به همراه دارد.

در فصل اوج، به طور متوسط ۱۲ عملیات نجات در هر آخر هفته انجام می‌شود. مون بلان با تأسف، عنوان مرگبارترین کوه اروپا را با حدود ۱۰۰ کشته در سال به خود اختصاص داده است.

طبق گفته‌ی مجله‌ی آتلانتیک، عامل اصلی این تلفات لزوماً سختی مسیر صعود نیست، بلکه بیشتر به خاطر «پیاده‌روی طولانی» و خطرات ذاتی آن است.

9.ماترهورن: زیبای مرگبار (۴۴۷۸ متر، مرز سوئیس و ایتالیا)

کوه ماترهورن

ماترهورن که برای اولین بار در سال ۱۸۶۵ فتح شد، به نمادی از آلپ تبدیل شده است و کوهنوردان و گردشگران را به طور یکسان به خود جذب می‌کند. در حالی که شکل هرمی نمادین آن ممکن است مسیرهایی به ظاهر ساده را ارائه دهد، این مسیرها برای کوهپیمای کم‌تجربه، به ویژه در مسیرهای پر ازدحام، خطرناک می‌شوند.

امروزه خودِ محبوبیت، بزرگترین خطر در ماترهورن است. کوهنوردان بیش از حد مشتاق می‌توانند باعث سقوط سنگ‌ها شوند و آن‌ها را به پایین بر روی دیگران سرازیر کنند. همچنین، توفان‌های بعدازظهر در فصل اوج رایج هستند. زیبایی ماترهورن با میانگین ۱۲ کشته در سال و بیش از ۵۰۰ کشته از زمان اولین صعود، بهایی سنگین دارد.

10. کوه واشنگتن در نیوهمپشایر (1916 فوت)

کوه واشنگتن در نیوهمپشایر

در حالی که کوه واشنگتن شاید به بلندی‌های سرسام‌آور هیمالیا نرسد، اما شهرت عجیبی دارد: مرگبارترین کوه در ایالات متحده‌ی قاره‌ی آمریکا. این قله‌ی به ظاهر معمولی، مشت‌های خطرناکی برای دفاع از خود دارد و جان بیش از ۱۵۰ نفر را گرفته است.

خطرات کوه واشنگتن در آب و هوای غیرقابل پیش‌بینی و اغلب شدید آن نهفته است. بادهای با قدرت طوفان، شرایط به سرعت در حال تغییر و گلوله‌های یخی که دامنه‌ها را بمباران می‌کنند، نبردی دائمی برای بقا را رقم می‌زنند. دمای قله می‌تواند تا منفی ۴۵ درجه‌ی سلسیوس کاهش یابد و آن را به محیطی بی‌گذشت تبدیل کند.

در واقع، قله‌ی واشنگتن رکورد بالاترین سرعت باد ثبت‌شده‌ی زمین را در اختیار دارد بطوری که باد سرعت حیرت‌انگیز ۳۷۳ کیلومتر در ساعت را دارا میباشد. این قدرت وحشیانه به راحتی می‌تواند یک پیاده‌روی تفریحی را به مبارزه‌ای برای زنده ماندن تبدیل کند.

یک تجربه مرگبار کوهستانی نه چندان دور از خانه، قله نیوهمپشایر است. بادهای طوفانی، تغییر سریع آب و هوا و گلوله‌های یخی که شیب آن را می‌شورند، جان بیش از 100 نفر را گرفته‌اند.

دمای قله آن می تواند تا -50 درجه فارنهایت کاهش یابد. در این قله، شدیدترین باد با سرعت 231 مایل در ساعت روی زمین اندازه گیری و ثبت شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
8 مورد از تنهاترین حیوان جهان: رازگشایی از زندگی انفرادی موجودات

8 مورد از تنهاترین حیوان جهان: رازگشایی از زندگی انفرادی موجودات

2 روز پیش
10 حقیقت گاو دریایی که نمیدونستید!

10 حقیقت گاو دریایی که نمیدونستید!

3 روز پیش
راز بقا در کندی: 10 حیوان آهسته که با سرعت خود دنیا را فتح می‌کنند

راز بقا در کندی: 10 حیوان آهسته که با سرعت خود دنیا را فتح می‌کنند

3 روز پیش

10 حیوان شنوا ی برتر جهان که نمیدانستید!

4 روز پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

3 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

3 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

3 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

4 ماه پیش
طبق مطالعات: زمان ممکن است سرابی باشد که توسط فیزیک کوانتومی ایجاد شده است

طبق مطالعات: زمان ممکن است سرابی باشد که توسط فیزیک کوانتومی ایجاد شده است

6 روز پیش
بهترین کولرهای گازی بازار ایران

راهنمای خرید بهترین کولرهای گازی بازار ایران تابستان 1403

1 ماه پیش
سیستم‌عامل visionOS 2

سیستم‌عامل visionOS 2، جادوی واقعیت مجازی؛ از تئاتر خصوصی تا سینمای چند بعدی

1 ماه پیش
5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

2 ماه پیش
دستبند طلا دخترانه

جدیدترین و به روزترین مدل های دستبند طلا دخترانه 2024

2 ماه پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

3 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

3 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

3 ماه پیش