نیروگاه سلامتی در جیب شما: بررسی فواید جویدن آدامس
0

نیروگاه سلامتی در جیب شما: بررسی فواید جویدن آدامس

همه از جویدن آدامس لذت می برند. آنها در حین رانندگی، استراحت، بعد از صرف غذا یا صرفاً برای لذت بردن از تثبیت دهانی خود با چیزی شیرین، یکی از آنها را از بسته خود بیرون می آورند. در حالی که ممکن است از قبل بدانید که جویدن آدامس برای دندان‌ها مفید است و دهان را تازه نگه می‌دارد، اما جویدن آدامس تعدادی فواید شگفت‌انگیز دیگری برای سلامتی بدن و ذهن دارد که در ادامه این مقاله از وبسایت نمیدونستم به آنها میپردازیم.

فواید جویدن آدامس چیست؟

مانند همه کارها، زمانی که جویدن آدامس بیش از حد انجام شود، می‌تواند اثرات منفی مانند کشیدگی فک یا میگرن در برخی افراد داشته باشد. با این حال، اثرات مثبت جویدن آدامس را می توان با مصرف متوسط هر روز بدست آورد. در اینجا به برخی از مزایای جویدن آدامس اشاره می کنیم:

1. از ایجاد حفره جلوگیری می کند و سلامت دهان را بهبود می بخشد

این احتمالاً یک واقعیت در مورد آدامس است که بیشتر مردم می دانند. برای دندان های شما خوب است آدامس بدون قند به ویژه در پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر شناخته شده است، زیرا اثرات آن مشابه دهانشویه و خمیردندان حاوی فلوراید است. جویدن آدامس بدون قند فقط به مدت 20 دقیقه بعد از غذا می تواند از پوسیدگی دندان و التهاب لثه جلوگیری کند.

اساساً با افزایش ترشح بزاق در دهان و حذف ذرات غذا و اسیدهای روی دندان عمل می کند که در غیر این صورت منجر به پوسیدگی دندان می شود. بزاق با تامین کلسیم و فسفات مینای دندان به قوی نگه داشتن آن کمک می کند.

این بدان معناست که دندان ها مقاومت بیشتری در برابر پوسیدگی و پوسیدگی دارند. برای تقویت بیشتر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، لثه‌های حاوی زایلیتول را انتخاب کنید که دارای مواد معدنی اضافی برای تقویت دندان‌ها هستند.

2. رفلاکس اسید معده را کاهش می دهد

رفلاکس اسید معده یک مشکل پیچیده است که در آن اسیدهای معده به سمت مری (لوله غذا) حرکت می کنند و همزمان به آن آسیب می رسانند، که باعث ایجاد احساس سوزش آشنا در گلو یا قفسه سینه می شود.

با کمال تعجب جویدن آدامس راه خوبی برای کاهش رفلاکس اسید با پاک کردن لوله غذا و خنثی کردن اسیدها برای ایجاد آرامش است. یک مطالعه نشان می دهد که جویدن آدامس با افزایش رفلکس بلع و خنثی کردن اسیدها، مری را پاک می کند زیرا آدامس باعث قلیایی شدن بزاق می شود. این بدان معنی است که رفلاکس اسید کاهش می یابد تا به شما تسکین آرامش دهد و در عین حال التهاب را کاهش دهد.

3. هضم را بهبود می بخشد

در حالی که جویدن آدامس تاثیر مستقیمی بر فرآیند گوارش ندارد، جویدن آدامس قبل از غذا در واقع هضم غذا را بهبود می بخشد. این به این دلیل اتفاق می افتد که عمل جویدن باعث تحریک دهان برای تولید بزاق و معده برای تولید اسیدهای گوارشی می شود که به طور موثر سیستم را برای یک وعده غذایی آماده می کند.

بنابراین نه تنها بلع غذا را آسان می کند، بلکه با آماده کردن معده، هضم غذا را نیز بهبود می بخشد. جویدن آدامس بعد از غذا نه تنها به حفظ سلامت دهان کمک می کند، بلکه با تحریک بیشتر فرآیند گوارش به جلوگیری از سوء هاضمه نیز کمک می کند.

جویدن ادامس - نیروگاه سلامتی در جیب شما: بررسی فواید جویدن آدامس

4. با حالت تهوع مبارزه می کند

افرادی که مستعد ابتلا به تهوع صبحگاهی یا تهوع هستند می توانند با جویدن یک آدامس، به ویژه انواع گیاهی که زنجبیل در آنها وجود دارد تا به تولید بزاق و هضم کمک کند، تسکین زیادی پیدا کنند. با کمال تعجب، یک مطالعه اخیر حتی نشان می دهد که جویدن آدامس می تواند به اندازه داروهای تجویزی برای تهوع موثر باشد.

همچنین شایان ذکر است که آدامس‌ها اغلب پس از یک جراحی بزرگ روده توسط جراحان برای کمک به تحریک سیستم گوارش تجویز می‌شوند. مطالعات بیشتر این عمل را به دلیل عدم عوارض جانبی و هزینه کم آن به عنوان یک مداخله مؤثر تأیید می کند.

5. با بهبود عادات غذایی به مدیریت وزن کمک می کند

جویدن آدامس راه خوبی برای جلوگیری از هوس های شما در زمانی است که می خواهید وزن کم کنید. بر اساس مطالعات انجام شده، جویدن آدامس بدون قند زمانی که هوس خوردن یک میان وعده شیرین می کنید، راه خوبی برای پاداش دادن فوری به خودتان بدون دریافت کالری اضافی و فریب مغزتان است.

این همچنین یک راه عالی برای جلوگیری از خوردن تنقلات پرکالری در هنگام تماشای تلویزیون یا استراحت است. بنابراین اگر می‌خواهید هوس غذایی خود را از بین ببرید، به جای یک خوراکی شیرین، یک آدامس بردارید تا تمام کالری‌های غیرضروری را حذف کنید.

6. حافظه و عملکرد شناختی را بهبود می بخشد

اگر درگیر یک کار فشرده هستید، می توانید با جویدن آدامس عملکرد بهتری از مغز تان داشته باشید. یک مطالعه نشان می‌دهد که آدامس جویدن در حالی که داوطلب ها در طیفی از آزمایش‌ها شرکت می‌کردند، حافظه و عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد و به آنها کمک می‌کند تا بهتر از گروه دیگر که آدامس نمی‌جویدند، عمل کنند.

اعتقاد بر این است که افزایش ضربان قلب و جریان خون به مغز مسئول افزایش مشاهده شده است. آزمایشات پزشکی افزایش فعالیت مغز را در هیپوکامپ نشان داد، که ناحیه ای مسئول تمرکز و زمان واکنش به دلیل افزایش اکسیژن رسانی به مغز است.

7. استرس و اضطراب را کاهش می دهد

اگر تا به حال عصبی یا مضطرب بوده اید، متوجه می شوید که برای راحتی پاهای خود را تکان می دهید یا ناخن های خود را می جوید، جویدن آدامس در موقعیت های استرس زا کم و بیش یکسان عمل می کند.

جویدن یک تکه آدامس به همان اندازه راهی خوب برای آزاد کردن انرژی عصبی شما و جایگزینی بهتر برای عادات عصبی غریزی شماست. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که شرکت‌کنندگان دریافتند افرادی که دو بار در روز به مدت دو هفته آدامس می‌جویدند نسبت به افرادی که جویدن نمی‌کردند به میزان قابل‌توجهی سطح اضطراب را کاهش دادند.

آنها همچنین سطوح خستگی کمتر و خلق و خوی بالاتر را در افرادی که اسلحه جویدن می‌کردند، پیدا کردند. تصور می شود که جویدن آدامس به دلیل کاهش هورمون استرس کورتیزول که برای مردم به ارمغان می آورد، اثر آرام بخشی دارد.

جویدن آدامس -نیروگاه سلامتی در جیب شما: بررسی فواید جویدن آدامس

8. هوشیاری را افزایش می دهد

بسیاری از مردم نمی توانند بهترین عملکرد خود را داشته باشند مگر اینکه شش تا هشت ساعت بخوابند، و اغلب اتفاق می افتد که آنها خواب بسیار مهم را از دست می دهند. به جای نوشیدن قهوه و ریختن قرص های کافئین، می توانید با جویدن یک آدامس هوشیاری زیادی داشته باشید.

مطالعات نشان می دهد که جویدن آدامس و حرکت فک مرتبط با خواب آلودگی در طول روز با افزایش فعالیت مغز مقابله می کند. تحریک مداوم اعصاب مرتبط با انگیختگی باعث افزایش جریان خون به مغز می شود و شما را هوشیارتر می کند. آدامس های با طعم نعناع برای کمک به شما در حفظ شادابی و هوشیاری بسیار موثر هستند.

9. انسداد گوش را برطرف می کند

بسیاری از مردم پرواز را ناراحت کننده می دانند زیرا کابین تحت فشار می تواند گوش ها را مسدود کند یا باعث تحریک و درد شود. یک راه خوب برای تسکین این مشکل با یک بسته آدامس است. به جای اینکه بینی خود را بگیرید و سعی کنید گوش های خود را صاف کنید، جویدن یک آدامس به طور طبیعی کمک می کند فشار هوا در گوش با فشار بیرون برابر شود.

همچنین یک درمان موثر برای تخلیه آب است که پس از دوش گرفتن یا شنا در گوش ها مسدود می شود. حرکت جویدن به پاکسازی حفره های سینوسی و فشار دادن مایعات بیشتر به بیرون کمک می کند و گوش را پاک می کند.

10. از خشکی دهان جلوگیری می کند و نفس را تازه می کند

یکی از دلایلی که دهان شما بدبو می شود، عدم جریان بزاق و رشد باکتری های اضافی است که به دنبال آن ایجاد می شود. جویدن آدامس غدد بزاقی شما را تحریک می کند و دهان شما را در تمام طول روز شاداب نگه می دارد و در عین حال باکتری های بد را از بین می برد.

یک آدامس طعم دهنده نعناع بدون قند تنها چیزی است که نیاز دارید این است که در طول روز احساس تازگی در دهان خود داشته باشید.

چند تکه آدامس باید در روز بجوم تا بیشترین فواید را داشته باشم؟

شما می توانید حداقل سه تکه آدامس در روز، یکی بعد از هر وعده غذایی بجوید تا بهترین نتیجه را برای دندان های خود داشته باشید. یکی دو آدامس دیگر در طول روز باید برای بقیه فواید سلامتی مناسب باشد. اگر به عدد پانزده از بیست آدامس در روز رسیدید، این منطقه خطر است.

این ما را به این سوال می رساند که آیا جویدن آدامس برای سلامتی مفید است؟ پاسخ اکثراً بله است. زمانی که آدامس را در حد اعتدال می جوید. زمانی که متوجه اثرات مثبت آن می شوید، بهتر است به آن پایبند باشید و سعی نکنید بیش از حد آن را انجام دهید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

1 هفته پیش
دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

1 هفته پیش
10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

2 هفته پیش
ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

2 هفته پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

1 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

1 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

1 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

2 ماه پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

6 روز پیش
7تا از بهترین آمپلی فایر هدفون در سال 2024

بهترین آمپلی فایر های هدفون در سال 2024

1 هفته پیش
بهترین اسکوتر برقی 2024: برترین اسکوترهای الکترونیکی

بهترین اسکوتر های برقی 2024

1 هفته پیش
مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

2 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

1 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

1 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

1 ماه پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2024

1 ماه پیش