10 فایده ویتامین C بر پوست
0

10 فایده ویتامین C بر پوست

شکی نیست که ویتامین C از زمان های قدیم معجزه میکرده است و آنان از فایده ویتامین C بر پوست اگاه بودند. حتی آن اجداد نیز مصرف ویتامین C را یک محصول طبیعی به دلیل مزایای فراوان حفظ پوست سالم در نظر می گرفتند. بنابراین، ویتامین C برای پوست شما چه می کند؟ چرا در مراقبت از پوست اهمیت دارد؟ ویتامین C ماده اصلی روشن کننده پوست و کاهش لکه های تیره است.

بسیاری از تحقیقات و بررسی‌ها این بیانیه را تایید می‌کنند که ویتامین C بهترین انتخاب برای صاف‌تر و سالم‌تر کردن پوست است. در این مقاله از وبسایت نمیدونستم مزایای کلیدی استفاده از ویتامین C برای پوست شما را توضیح خواهیم داد. استفاده از ویتامین C در چند سال اخیر به شدت افزایش یافته است. قبل از حرکت به سمت فواید، ابتدا سایر موضوعات مرتبط با ویتامین C را بررسی می کنیم.

چرا ویتامین C برای سلامت پوست مهم است؟

ویتامین C اولین موضوع تحقیقاتی مورد علاقه متخصصان پوست برای کشف فواید بیشتر پوست سالم است.ویتامین C به شما کمک می کند جوان تر به نظر برسید.
این یک راه آسات برای حل مشکلات مرتبط با پوست فراهم می کند.ویتامین C یک دیواره نازک برای محافظت در برابر میکروب ها، آلودگی ها و آلرژن ها است.
همچنین به جذب آهن که یک عنصر ضروری برای حفظ پوست خوب است کمک می کند.تشکیل استخوان و غضروف نیز توسط ویتامین C تقویت می شود.

ویتامین C برای پوست شما چه می کند؟

مطالعات بسیار زیادی در مورد مکانیسم های ویتامین C انجام شده است. بیایید دریابیم که ویتامین C چگونه روی پوست کار می کند. برای شروع، ویتامین C روی انتشار ساده و مکانیسم‌های انتقال فعال کار می‌کند. ویتامین C یک عامل کاملاً ضد رنگدانه است که در آن یون‌های مس با تیروزین تعامل دارند.

پس از این تداخل، ویتامین C از عملکرد تیروزین جلوگیری می کند که به تشکیل ملانین کمک می کند. کاهش تولید ملانین منجر به کاهش رنگدانه و کاهش اسکار می شود.

حال به معرفی 10 فایده ویتامین C بر پوست میپردازیم

1.محافظت در برابر آسیب خورشید

اولین فایده ویتامین C بر پوست خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین C است. ویتامین C دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است که از اشعه UV و اشعه محافظت می کند. ویتامین C به عنوان محافظ و سد عمل می کند. این سد از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کند. پس باید فکر کنید که من می توانم به جای سرم، فقط ویتامین C روی صورتم بزنم. اما من می خواهم به شما بگویم که نمی تواند جایگزین SPF(بهتر است بدانید کلمه SPF در کرم های ضد آفتاب مخفف Sun protection factor است و میزان محافظت پوست در برابر اشعه UVB خورشید را مشخص می کند) شود.

2.پوست بدون چروک

شکی نیست که ویتامین C خاصیت ضد پیری دارد. استفاده مناسب از ویتامین C شانس چین و چروک را کاهش می دهد. محققان پیشنهاد کردند که در 12 هفته، افراد نتایج استثنایی در کاهش چین و چروک پوست و صاف کردن آن نشان دادند.

3.لکه های تیره را بهبود می بخشد

دانشمندان زیادی روی آن کار کرده اند تا پوست شما را زیبا کنند. یک مطالعه نشاد میدهد که ویتامین C کمک می کند که لکه ها را روشن کنند. تقریبا 16 هفته برای از بین بردن کامل لکه های تیره نیاز است. شما باید به این فکر کنید که چگونه این امکان وجود دارد. ویتامین C از تولید ملانین جلوگیری می کند و رنگ پوست را روشن می کند.

4.تقویت کلاژن

کلاژن در پوست وجود دارد زیرا به عنوان یک پروتئین ضروری برای پوست سالم عمل می کند. با این حال، هنگامی که سن افزایش می یابد، تولید کلاژن در بدن کند می شود. در اینجا لازم نیست نگران باشید زیرا ویتامین C تولید کلاژن را افزایش می دهد و از پروتئین های قابل توجهی در پوست محافظت می کند

5.ترویج شفا

ویتامین C فواید فوق العاده ای برای پوست دارد. یکی از آنها ترمیم زخم است. ویتامین C نتایج خوبی در تولید کلاژن برای بهبود سریعتر زخم ها از خود نشان داده است. علاوه بر این، التهاب پوست و عفونت را کاهش می دهد.

ویتامین C - فایده ویتامین C بر پوست

6.حفظ هیدراتاسیون

پوست سالم حاوی مقدار فراوانی ویتامین C است که از طریق گردش خون در پوست جمع می شود. ماهیت آبرسانی آن تاثیر بهتری بر روی پوست می گذارد و از هدر رفتن آب جلوگیری می کند.

7.قرمزی را از بین ببرید و پوست را تقویت کنید

ویتامین C یک عامل ضد التهابی است و ظرفیت آنتی اکسیدانی آن پف‌کردگی پوست را کاهش می‌دهد. رادیکال های آزاد در پوست وجود دارند، بنابراین ویتامین C آنها را خنثی می کند و سیستم ایمنی را بهبود می بخشد. قرمزی و تحریک را کاهش می دهد که رنگ پوست را یکنواخت می کند.

8.لکه های تیره پوست زیر چشم را روشن کنید

همانطور که در سطور بالا خواندیم، هیپرپیگمانتاسیون پوست را کاهش می دهد و آن را بی رنگ می کند. به همین دلیل است که بهتر است لکه های تیره را حذف کنید. با این حال، محصولاتی که برای زیر چشم استفاده می شوند باید آگاهانه با مشورت پزشک استفاده شوند زیرا ممکن است باعث سوختگی و سوزش شوند.

9.جلوگیری از افتادگی پوست

همانطور که می دانیم با توجه به سن، پوست شروع به شل شدن می کند. بنابراین پروتئین نیز خراب می شود و پس از مدتی تشکیل نمی شود. در اینجا ویتامین C نقش غیرمسئولانه ای در سفت شدن پوست و ایجاد سفتی پوست دارد.

10.جای زخم را کاهش می دهد

آخرین فایده ویتامین C بر پوست هم مربوط به کاهش جای زخم است .یک مطالعه روی یک بیمار که برای جای زخم جراحی رفته بود انجام شد. تقریباً 40 نفر به مدت شش ماه از ژل سیلیکون حاوی ویتامین C استفاده کردند. نتایج کاملاً شگفت‌انگیز بود، زیرا همه زخم‌ها کمتر قابل مشاهده هستند.

چگونه می توانم از ویتامین C برای پوستم استفاده کنم؟

دستورالعمل های ساده ای برای استفاده از ویتامین C برای پوست وجود دارد. اول از همه، شما باید در مورد پچ تست (Patch test)بدانید. بیایید ببینیم که چگونه می توانید یک تست پچ را قبل از اعمال آن روی صورت خود انجام دهید:
ناحیه کوچکی از پوست خود را انتخاب کنید، به عنوان مثال، ساعد، دست ها یا پاها سپس محصول موضعی ویتامین C را بمالید و  24 ساعت فرصت بدهید.
سپس راش، قرمزی، تحریک یا کهیر را بررسی کنید. در صورت بروز هر یک از این علائم، بلافاصله استفاده از همان محصول را قطع کنید.

پس از گذراندن تست پچ پوست، مراحل زیر را دنبال کنید:
اولاً، بهداشت دست قبل از دست زدن به صورت مهم است.یک پاک کننده ملایم به صورت خود بمالید.چند قطره ویتامین C باید به صورت و گردن بمالید. پس از استفاده مناسب روی صورت پوست خود را با مرطوب کننده یا ضد آفتاب مرطوب کنید.
می توانید یک یا دو بار در روز طبق دستور یک متخصص پوست استفاده کنید.

عوارض جانبی احتمالی ویتامین C موضعی چیست؟

هرگز دو محصول را با هم ترکیب نکنید زیرا ممکن است شانس تعامل را افزایش دهد. حداقل یک هفته بین دو محصول فاصله داشته باشید. عوارض جانبی که ممکن است با استفاده از ویتامین C موضعی روی پوست ایجاد شود عبارتند از:
خارش
سرخی
تحریک پوست
احساس سوزن سوزن شدن
کندوها
تورم
احساس سوزش

سوالات متداول

آیا ویتامین C می تواند لکه های تیره من را کاهش دهد؟

مطمئناً ویتامین C از عملکرد ملانین جلوگیری می کند که منجر به رنگدانه می شود. ویتامین C لکه های تیره و پرپیگمانتاسیون را کاهش داده است.

آیا استفاده از ویتامین C پوست من را درخشان می کند؟

به ناچار، ویتامین C حتی بر رنگ پوست تأثیر می گذارد زیرا روغن ضروری را برای صورت محافظت در برابر اشعه در نظر می گیرد.

ویتامین C چگونه روی صورت شما کار می کند؟

ویتامین C پیری پوست را کند می کند، از تشعشعات جلوگیری می کند، رنگ پوست را روشن می کند و احتمال بروز آکنه را کاهش می دهد.

آیا ویتامین C در کاهش منافذ موثر است؟

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند که منافذ را باز کرده و پوست مرده را از بین می برد. علاوه بر این، چربی کلی پوست را کاهش می دهد و منافذ پوست را کوچک می کند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره فایده ویتامین C بر پوست صحبت کردیم درکل اگر می خواهید تیرگی پوست خود را بهبود ببخشید، ویتامین C موضعی بهترین است. اگرچه غذاهای مرکباتی غنی از ویتامین C هستند، اما اگر می خواهید نتایج موثری داشته باشید، محصولات موضعی بهترین هستند. فواید متعددی در رابطه با ویتامین C وجود دارد. ما باید از مزایای آن برای حفظ سلامت پوست استفاده کنیم.

هرگز ظاهر خود را نادیده نگیرید؛ صورت شما اولین چیزی است که شخص دیگری متوجه آن می شود. ظاهر همه مهم است زیرا باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
10 دانستنی جالب در مورد اکسیژن که نمی دانستید!

10 دانستنی جالب در مورد اکسیژن که نمی دانستید!

24 ساعت پیش
10 دانستنی جالب در مورد که مو نمی دانستید!

10 دانستنی جالب در مورد مو که نمی دانستید!

2 روز پیش
10 دانستنی جالب در مورد پول که نمی دانستید!

10 دانستنی جالب در مورد پول که نمی دانستید!

3 روز پیش
10 دانستنی جالب درباره جشنواره رنگ های هندی ها (هولی) که نمی دانستید!

10 دانستنی جالب درباره جشن رنگ هندی ها (هولی) که نمی دانستید!

3 روز پیش

شیکترین مدل مو باز دختران جوان 2023

5 ماه پیش
مدل آرایش یلدایی دخترونه

10 مدل شیک آرایش دخترانه در شب یلدا 1402

5 ماه پیش
مدل آرایش چشم در زمستان

8 تا از بهترین مدل های آرایش چشم در زمستان

5 ماه پیش
مدل شگفت انگیز طرح ناخن یلدایی

جدیدترین و شیک ترین مدل و طرح ناخن یلدایی 1402

5 ماه پیش
مشخصات آیفون SE 4 لو رفت؛ از نمایشگر ۶۰ هرتز تا هوش مصنوعی

مشخصات آیفون SE 4 لو رفت؛ از نمایشگر ۶۰ هرتز تا هوش مصنوعی

2 روز پیش
بزرگترین دوربین دیجیتال جهان

بزرگترین دوربین دیجیتال جهان

4 روز پیش
معرفی بهترین دستگاه‌های تصفیه هوا برای منزل 2024

معرفی بهترین دستگاه‌های تصفیه هوا برای منزل 2024

6 روز پیش
راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا: نکات مهم برای انتخاب بهترین دستگاه

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا: نکات مهم برای انتخاب بهترین دستگاه

1 هفته پیش
چگونه زیورآلات خود را بدون آسیب رساندن به آن تمیز کنیم

چگونه زیورآلات خود را بدون آسیب رساندن به آن تمیز کنیم

2 هفته پیش
مدل النگو طلا جدید عروس

مدل النگو طلا جدید عروس 2024 : شیک ترین و زیباترین مدل ها

4 ماه پیش
مدل انگشتر سولیتر

جدید ترین و شیک ترین مدل انگشتر سولیتر 2023

5 ماه پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2023

7 ماه پیش