فشار خون
0

برای کاهش فشار خون چه چیزهایی بنوشیم؟

اگر فشار خون بالا دارید، ممکن است به اصلاح شیوه زندگی که می تواند آن را کاهش دهد، علاقه مند باشید. بسیاری از افراد اثرات مثبت یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم را بر سلامت قلب و عروق می دانند. نوشیدنی هایی که می توانند با تأثیر بر فشار خون خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهند نیز توسط محققان مورد مطالعه قرار گرفته اند.

شواهدی وجود دارد که برخی از نوشیدنی ها ممکن است مفید باشند. با این حال، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که برخی از مطالعات فقط تعداد محدودی از شرکت کنندگان را بررسی کردند. دشوار است که بگوییم آیا نتایج برای همه صدق می کند یا خیر. با این حال، نوشیدنی های زیر پتانسیل کاهش فشار خون را دارند. در ادامه این مقاله از وبسایت نمیدونستم به بررسی نوشیدنی هایی که باعث کاهش فشار خون میشوند میپردازیم با ما همراه باشید.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون نیرویی را که خون بر دیواره سرخرگ ها وارد می کند، اندازه گیری می کند، زیرا از طریق شریان ها از قلب شما به سایر قسمت های بدن شما حرکت می کند. هنگامی که نیرو بیش از حد باشد، باعث فشار خون بالا می شود که می تواند به اندام ها و شریان های شما آسیب برساند.

فشار خون سیستولیک و دیاستولیک دو نقطه ای هستند که فشار خون در آنها اندازه گیری می شود. اندازه گیری 120/80 میلی متر جیوه یا کمتر طبیعی در نظر گرفته می شود و اگر به طور مداوم بیشتر از این باشد، ممکن است تشخیص فشار خون بالا داده شود.

کدام نوشیدنی برای فشار خون بالا مناسب است؟

1 شیر بدون چربی

شیر بدون چربی علاوه بر مملو از ویتامین D که از فشار خون سالم پشتیبانی می کند، دارای فسفر، پتاسیم و کلسیم بالایی است که سه ماده معدنی مرتبط با فشار خون خوب هستند. بر اساس یک مطالعه در سال 2019 که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک شرکت‌کنندگان در طول شش هفته با مصرف پنج تا شش وعده ماست، شیر کم‌چرب و به طور متوسط 4.5 و 3 امتیاز کاهش یافت.

پنیر، برخلاف زمانی که آنها یک یا کمتر از یک وعده لبنیات در روز مصرف می کردند. به گفته نویسندگان این مطالعه، مصرف بسیاری از محصولات لبنی ممکن است به پیشگیری و درمان فشار خون کمک کند.

اسید پالمیتیک موجود در محصولات لبنی پرچرب از شل شدن رگ‌های خونی سیگنال‌ها و جریان آسان خون جلوگیری می‌کند. اسید پالمیتیک شریان های شما را سفت و محدود نگه می دارد و فشار خون را افزایش می دهد. از اسید پالمیتیک اجتناب کنید و با مصرف شیر بدون چربی و سایر محصولات لبنی کم چرب فشار خون خود را کاهش دهید.

2 چای

تحقیقات منتشر شده در مجله فناوری و تحقیقات دارویی پیشرفته در سال 2019 نشان می دهد که نوشیدن چای هیبیسکوس ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. به مدت یک ماه، شرکت کنندگان در گروه مداخله هر روز صبح دو فنجان چای ترش می نوشیدند که به طور قابل توجهی فشار خون را در مقایسه با گروه کنترل که چای نمی نوشیدند کاهش داد (هر دو گروه همچنین توصیه هایی در مورد تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی برای کاهش فشار خون دریافت کردند).

آنتوسیانین ها و سایر آنتی اکسیدان ها را می توان در چای هیبیسکوس یافت. محققان توضیح می‌دهند که آنتوسیانین‌ها (و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها) ممکن است به شریان‌های خونی کمک کنند تا در برابر آسیب‌هایی که می‌تواند منجر به باریک شدن آنها شود، در یک مقاله مروری که در Frontiers in Pharmacology در سال 2020 منتشر شد، مقاومت کنند.

3 آب گوجه فرنگی

آنتی اکسیدان هایی مانند لیکوپن که در گوجه فرنگی یافت می شوند، اثرات مثبت مختلفی بر سلامتی دارند. بر اساس یک ارزیابی تحقیقاتی، ثابت شده است که آب گوجه فرنگی فشار خون سیستولیک را کاهش می دهد که بالاترین عدد است.

طی یک سال، مشاهده شد که فشار خون سیستولیک در بزرگسالان 55 سال و بالاتر که 200 میلی لیتر در روز (کمی کمتر از 1 فنجان) نوشیدند، بهبود یافته است.

4 آب انار

آب انار - برای کاهش فشار خون چه چیزهایی بنوشیم؟

اگر دائماً نگران فشار خون خود هستید، وقت آن رسیده است که با این میوه قرمز یاقوتی لذیذ آشنا شوید. آب انار، سرشار از پتاسیم و سایر مواد معدنی مفید برای قلب، سه برابر بیشتر از شراب قرمز یا چای سبز فعالیت آنتی اکسیدانی دارد. نتیجه گیری یک مقاله مروری در سال 2017 در تحقیقات فارماکولوژیک مبنی بر اینکه استفاده مکرر از آب انار می تواند فشار خون را به طور چشمگیری کاهش دهد تعجب آور نیست.

مهم نیست که مردم چند هفته آب انار می‌نوشیدند، طبق یکی از تحقیقاتی که در این تجزیه و تحلیل گنجانده شده است، فشار خون سیستولیک (عدد بالاتر در اندازه‌گیری فشار خون) کاهش می‌یابد.

5 آب چغندر

نیترات، که به افزایش جریان خون کمک می کند، در آب چغندر وجود دارد. علاوه بر این، یک کارآزمایی بالینی نشان داد که فشار خون زمانی کاهش می‌یابد که فردی کمتر از ۲ فنجان آب چغندر را یک بار در روز مصرف کند.

پس از مصرف آب چغندر، کاهش ممکن است 30 دقیقه بعد شروع شود و تقریباً 24 ساعت طول بکشد. سنین 45 سال به بالا ممکن است تجلی قوی تری از این تاثیر داشته باشند. نوشیدن منظم الکل ممکن است فشار خون را برای همیشه کاهش دهد. با این حال، این هنوز به طور کامل توسط دانشمندان بررسی نشده است.

6 آب گریپ فروت

پتاسیم، لیکوپن، فیبر می توانند فشار خون و سایر عناصر گیاهی طبیعی موجود در گریپ فروت را کاهش دهند. با این حال، تحقیقات روی آب گریپ فروت در درجه اول بر نحوه تداخل آن با سایر نوشیدنی ها یا داروهای کاهش فشار خون متمرکز شده است.(شما میتوانیددر این مقاله درباره خواص شکفت انگیز گریپفورت بر سلامتی تان بخوانید)  علاوه بر این، ممکن است با چندین داروی فشار خون تداخل منفی داشته باشد.

آیا مصرف آب گریپ فروت هنگام مصرف داروهای فشار خون بی خطر است؟

اگر از داروهای فشار خون خاصی استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد از مصرف آب گریپ فروت خودداری کنید. بدن به دلیل آب گریپ فروت داروی زیادی را جذب می کند.
به همین دلیل فشار خون شما ممکن است بیش از آنچه که باید کاهش یابد. به همان اندازه که فشار خون بالا خطرناک است، فشار خون پایین نیز خطرناک است. این می تواند از رسیدن خون به قلب یا مغز شما جلوگیری کند و منجر به مشکلاتی مانند حمله قلبی یا سکته شود.

داروهای فشار خون مانند مسدود کننده های کانال کلسیم تحت تأثیر آب گریپ فروت قرار می گیرند. پس از مصرف آب گریپ فروت، 2 تا 3 روز قبل از شروع یکی از این درمان ها به طور کلی توصیه می شود.

در صورت ابتلا به فشار خون بالا، چه نوشیدنی هایی را باید محدود کنید یا از آنها اجتناب کنید؟

در حالی که برخی از نوشیدنی ها می توانند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهند و به حفظ فشار خون سالم کمک کنند، برخی از نوشیدنی ها دارای اثرات نامطلوبی هستند که باید از آنها اجتناب کرد یا آنها را محدود کرد.

قهوه

قهوه - برای کاهش فشار خون چه چیزهایی بنوشیم؟

قهوه سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند که مغز را فعال می کند و هوشیاری را افزایش می دهد. بر اساس برخی تحقیقات 8، مصرف 200 تا 300 میلی گرم کافئین می تواند به طور لحظه ای فشار خون سیستولیک و دیاستولیک شما را افزایش دهد.

این تقویت معمولاً سه ساعت طول می کشد و هیچ اثر قابل توجه و ماندگاری ندارد. برعکس، فشار خون بالا مزمن می تواند ناشی از مصرف منظم مقادیر قابل توجهی کافئین، مانند استفاده از نوشیدنی های انرژی زا باشد.

سخن پایانی

روال روزمره شما، از جمله آنچه می نوشید، می تواند به طور قابل توجهی بر فشار خون شما تأثیر بگذارد. نوشیدنی هایی مانند آب گوجه فرنگی، آب چغندر و شیر بدون چربی ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند. با این حال، همیشه رعایت اعتدال ضروری است نوشیدن بیشتر از این نوشیدنی ها همیشه ایده خوبی نیست.

اگر برای کمک به حفظ فشار خون خود به دارو نیاز دارید، ناامید نشوید. بسته به شرایط شما، پزشک ممکن است رژیم غذایی ایده آلی را برای کنترل فشار خون به شما توصیه کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
8 مورد از تنهاترین حیوان جهان: رازگشایی از زندگی انفرادی موجودات

8 مورد از تنهاترین حیوان جهان: رازگشایی از زندگی انفرادی موجودات

1 روز پیش
10 حقیقت گاو دریایی که نمیدونستید!

10 حقیقت گاو دریایی که نمیدونستید!

3 روز پیش
راز بقا در کندی: 10 حیوان آهسته که با سرعت خود دنیا را فتح می‌کنند

راز بقا در کندی: 10 حیوان آهسته که با سرعت خود دنیا را فتح می‌کنند

3 روز پیش

10 حیوان شنوا ی برتر جهان که نمیدانستید!

4 روز پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

3 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

3 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

3 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

4 ماه پیش
طبق مطالعات: زمان ممکن است سرابی باشد که توسط فیزیک کوانتومی ایجاد شده است

طبق مطالعات: زمان ممکن است سرابی باشد که توسط فیزیک کوانتومی ایجاد شده است

5 روز پیش
بهترین کولرهای گازی بازار ایران

راهنمای خرید بهترین کولرهای گازی بازار ایران تابستان 1403

1 ماه پیش
سیستم‌عامل visionOS 2

سیستم‌عامل visionOS 2، جادوی واقعیت مجازی؛ از تئاتر خصوصی تا سینمای چند بعدی

1 ماه پیش
5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

2 ماه پیش
دستبند طلا دخترانه

جدیدترین و به روزترین مدل های دستبند طلا دخترانه 2024

2 ماه پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

3 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

3 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

3 ماه پیش