10 کشور صلح آمیز جهان که نمیدانستید!
0

10 کشور صلح آمیز جهان که نمیدانستید!

در دنیایی که دائماً در حال تغییر و تحول است، صلح به عنوان یک کالای اساسی و ارزشمند تلقی می‌شود. خوشبختانه، در میان آشفتگی‌ها و تنش‌های موجود، کشورهایی هستند که به واسطه تلاش‌های بی‌وقفه خود، به واحه‌هایی از آرامش و صلح در جهان تبدیل شده‌اند. در این مقاله از مجله اینترنتی نمیدونستم 10  کشور صلح آمیز جهان را بر اساس شاخص‌های مختلفی از جمله امنیت، ثبات سیاسی، عدالت اجتماعی، رفاه اقتصادی و سطح درگیری‌های داخلی و خارجی، به شما معرفی می‌کنیم.

10. مالزی

مالزی

مالزی با کسب رتبه‌ی سومین کشور صلح آمیز در منطقه‌ی آسیا-پاسیفیک، جایگاه برتر جهان را در حوزه‌ی درگیری‌های داخلی و بین‌المللی در حال وقوع به خود اختصاص داده و در حوزه‌ی نظامی‌گری رتبه‌ی سوم را کسب کرده است.

این کشور با حدود 33 میلیون نفر جمعیت، به طرز قابل توجهی نسبت به سال گذشته 9 رتبه صعود کرده و برای اولین بار وارد فهرست 10 کشور برتر شده است. زمانی که شاخص صلح در سال 2008 راه‌اندازی شد، مالزی در جایگاه 32ام قرار داشت.

مالزی، جامعه‌ای چندفرهنگی با ترکیبی متنوع از جوامع مالایی، چینی، هندی و بومی است که از سیاست‌های دولتی برای ترویج مدارا و تشویق شمولیت بهره می‌برد. نرخ جرم در مقایسه با سایر کشورهای منطقه پایین است و اقتصاد پررونق به کاهش فقر و نابرابری کمک می‌کند.

علاوه بر این، مالزی از زمان استقلال در سال 1957 از حکومتی نسبتاً باثبات برخوردار بوده است که محیط اجتماعی و سیاسی هماهنگ‌تری را به وجود آورده است.

9.اسلوونی: بهشتی گمشده در اروپای مرکزی

اسلوونی

افسانه‌ای می‌گوید که وقتی خدا زمین را بین همه ملت‌ها تقسیم می‌کرد، اسلوونی‌ها به دلیل تعداد کمشان (هنوز فقط 2.1 میلیون نفر) نادیده گرفته شدند.

برای عذرخواهی، او تکه‌ای از بهشت ​​خود را که برای خودش ذخیره کرده بود به آنها هدیه داد. قلمرو اسلوونی که نیمی از آن پوشیده از جنگل است، از یکی از بالاترین سطح تنوع زیستی در قاره برخوردار است: با تنها یک ساعت رانندگی از پایتخت لیوبلیانا، می‌توانید در دریای آدریاتیک شنا کنید یا از کوه‌های آلپ جولیان صعود کنید. این کشور تنها کشور اروپای مرکزی است که در 10 کشور برتر قرار دارد و آن را به صلح‌ آمیزترین ملت منطقه اروپا تبدیل می‌کند.

8.دانمارک: پادشاهی صلح‌ آمیز با استانداردهای بالا

دانمارک

دانمارک از سال 2008 به طور مداوم در بین 5 کشور برتر شاخص صلح جهانی قرار داشته است و فقط نوسانات جزئی داشته است. رتبه هشتم امسال این کشور بیشتر نشان دهنده پیشرفت سایر کشورها به جای کاهش قابل توجه در نمره خود دانمارک است (نمره آن تنها 0.037 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است).

این کشور امن و باثبات، ثبات سیاسی، آزادی مطبوعات و احترام به حقوق بشر را ارائه می دهد. دانمارک همچنین از برابری بالای درآمد برخوردار است و اغلب به عنوان یکی از شادترین ملت های جهان رتبه بندی می شود. با این حال، حفظ این شادی هزینه دارد.

در پاسخ به افزایش فعالیت نظامی روسیه، دانمارک در سال 2018 بودجه دفاعی خود را به طور قابل توجهی افزایش داد. این اقدام با هدف مطابقت با هزینه‌های همسایگان نوردیک سوئد و نروژ و رسیدن به هدف 2 درصدی از تولید ناخالص داخلی ناتو برای هزینه‌های نظامی انجام شد.

در نتیجه، هزینه‌های بالای نظامی‌گری دانمارک (رتبه 24 جهان) نمره کلی شاخص صلح آن را پایین می‌آورد. این روند احتمالاً ادامه خواهد داشت، زیرا دانمارک سرمایه‌گذاری 21 میلیارد دلاری بیشتر در دفاع در طول دهه آینده را اعلام کرده است که 5.1 میلیارد دلار دیگر به آن در سال 2024 اضافه خواهد شد.

7.پرتغال

پرتغال

برخلاف تصور رایج از یک کشور اروپایی آرام، پرتغال گام‌های بلندی در جهت تبدیل شدن به رهبر جهانی در زمینه صلح و امنیت برداشته است. با جمعیتی حدود 10 میلیون نفر، این کشور در شاخص جهانی صلح از رتبه 18 در سال 2014 به جمع 10 کشور صلح آمیز برتر جهان صعود کرده است.

چه چیزی پرتغال را تا این حد صلح‌آمیز می‌کند؟ این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای صنعتی در زمینه مسکن مقرون به صرفه، تعادل بین کار و زندگی، امنیت شخصی و کیفیت محیط زیست پیشرو است.

جای تعجب نیست که پرتغال به عنوان یکی از برترین مقاصد مهاجران شناخته می‌شود – می‌توانید از کیفیت زندگی عالی بدون صرف هزینه‌های هنگفت لذت ببرید!

6.سوئیس

سوئیس

سوئیس به عنوان پناهگاهی صلح‌ آمیز شهرت دارد و به درستی به این لقب شناخته می‌شود. با امنیت استثنایی، ثبات سیاسی و حداقل درگیری‌های بین‌المللی، این کشور برای بسیاری به مثابه رویایی تحقق یافته است.

با این حال، یک نکته قابل توجه وجود دارد: سطح نظامی‌گری سوئیس (با وجود ارتش ذخیره بزرگ) آن را از رسیدن به 5 کشور صلح آمیز برتر باز می‌دارد.

اما سوئیس فقط امنیت و صلح نیست. مانند دیگر کشورهای صلح‌ آمیز (کانادا، سنگاپور، نروژ، هلند)، این کشور نیز به ازای هر نفر یکی از برترین صادرکنندگان سلاح در جهان است.

با وجود این، سوئیس همچنان کشوری ثروتمند و مرفه است. این کشور تنوع را می‌پذیرد، در گزارش‌های جهانی خوشبختی رتبه بالایی دارد و از درآمد، سلامت، آموزش و کیفیت محیط زیست بالا برخوردار است.

5.سنگاپور

سنگاپور

شاید جهان به طور فزاینده‌ای خشن به نظر برسد، اما سنگاپور مناری از صلح است. در سال 2008، این کشور در رده 22ام شاخص جهانی صلح قرار داشت. اما چه چیزی تغییر کرده است؟

بزرگترین پیشرفت‌ها در صلح معمولاً به‌طور گسترده در جامعه رخ می‌دهد، در حالی که افت شدید صلح اغلب ناشی از عوامل خاص است. سنگاپور در زمینه امنیت و ایمنی اجتماعی، با درگیری‌های داخلی و بین‌المللی کم، عملکردی عالی دارد. با این حال، درست مانند سوئیس، سطح بالای نظامی‌گری آن را از رسیدن به رده‌های برتر باز می‌دارد.

چرا سنگاپور به چنین ارتش قوی‌ای نیاز دارد؟ این کشور برای موفقیت خود به شدت به تجارت دریایی وابسته است. برای اطمینان از عبور و مرور امن از طریق تنگه مالاکا، آبراهه‌ای حیاتی که اقیانوس‌های هند و آرام را به هم متصل می‌کند، به یک نیروی دریایی قوی نیاز دارد.

4.نیوزیلند

نیوزیلند

نیوزیلند به طور مداوم در بین صلح‌ آمیزترین مکان‌های جهان قرار دارد و برای چندین سال در رتبه دوم قرار دارد. امسال، این کشور به طور آسوده خاطر در رتبه چهارم قرار گرفته است. چه چیزی باعث صلح‌ آمیز بودن آن می‌شود؟ به نرخ پایین جرم و جنایت، درگیری‌های داخلی و بین‌المللی ناچیز و به‌طور کلی کیفیت زندگی عالی فکر کنید.

با این حال، هیچ بهشتی کامل نیست. به دلیل افزایش واردات سلاح و ارتقای تسلیحات نظامی، نمره نیوزیلند کمی کاهش یافته است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد رویای مسکن مقرون به صرفه در حال محو شدن است و شکاف بین فقیر و غنی رو به افزایش است.

3.اتریش

اتریش

از زمان جنگ سرد، اتریش از کشوری تقسیم‌شده ، به یک بازیگر مرکزی در اروپای متحد تبدیل شده است. این کشور کوچک با حدود 9 میلیون نفر به همکاری و روابط خوب با همسایگان خود افتخار می‌کند.

اتریش در زمینه درآمد، اشتغال و مسکن نمرات بالایی کسب می‌کند. با این حال، تنش‌های اجتماعی در سال‌های اخیر به دلیل احساسات ضد مهاجرت افزایش یافته است.

یک حمله تروریستی در سال 2020 در وین منجر به اقدامات ضد تروریستی سخت‌تر از جمله احکام حبس طولانی‌تر و افزایش نظارت شد. همه گیری COVID-19 انسجام اجتماعی را بیشتر تحت فشار قرار داد و اعتراضاتی علیه قرنطینه و واکسیناسیون اجباری به راه افتاد.

جای تعجب نیست که حمایت از حزب راست افراطی آزادی (FPÖ) افزایش یافته و آن را به حزب سیاسی پیشرو امروز تبدیل کرده است.

2.ایرلند

ایرلند

شاید کلیشه سرزمینی پر از پری دریایی فریاد صلح نزند، اما ایرلند انتظارات را به چالش می‌کشد. این ملت مرفه و شاد به طور مداوم در شاخص جهانی صلح رتبه بالایی کسب کرده و امسال به رتبه دوم (یا سوم، بسته به منبع) رسیده است.

این صلح‌ آمیز بودن همیشه امری مسلم نبوده است. تاریخ ایرلند با روابط پیچیده با بریتانیا مشخص شده است. با این حال، استقلال دیرینه و موضع نظامی بی‌طرفانه آن (عدم عضویت در ناتو) به امنیت فعلی آن کمک کرده است.

در حالی که ایرلند در برابر ناآرامی‌های اجتماعی مانند اعتراضات ضد قرنطینه در طول همه‌گیری مصون نبوده است، اما در مقایسه با اکثر کشورها، هزینه اقتصادی خشونت به طور قابل توجهی پایین است.

1.ایسلند: قهرمان بی‌رقیب صلح 

ایسلند

برای هفدهمین سال متوالی و بدون وقفه، ایسلند به عنوان صلح‌ آمیزترین کشور جهان شناخته می‌شود. این جزیره آرام چند عامل را به صلح‌ آمیز بودن خود نسبت می‌دهد:

 • عدم وجود ارتش، نیروی دریایی یا نیروی هوایی دائمی
 • جمعیت بسیار کم (حدود 390000 نفر)
 • نرخ جرم و جنایت استثنایی پایین (پلیس به ندرت اسلحه حمل می‌کند!)
 • سیستم‌های آموزشی و رفاهی عالی
 • رضایت شغلی بالا و رفاه کلی

با این حال، در سال 2022 با دستگیری افرادی که مظنون به برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی بودند، یک نقطه ضعف جزئی در رادار ظاهر شد. خوشبختانه هیچ حادثه دیگری تاکنون گزارش نشده است. به نظر می‌رسد صلح آرمانی ایسلند همچنان پابرجا است.

سخن پایانی

کشورهایی که در این فهرست 10 تایی جای گرفته‌اند، الگوی صلح و ثبات برای سایر ملل جهان هستند. با بررسی اقدامات و سیاست‌های این کشورها، می‌توان درس‌های ارزشمندی در مورد چگونگی ایجاد جوامعی امن، عادلانه و مرفه آموخت.

صلح، سفری دائمی و پویاست و برای حفظ آن نیازمند تلاش و تعهد مداوم از سوی همه افراد در سراسر جهان هستیم. با الهام گرفتن از این کشورها و همکاری با یکدیگر، می‌توانیم جهانی عاری از خشونت و سرشار از صلح و آرامش برای نسل‌های آینده بسازیم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

 • دانستنی ها
 • آموزش آرایش
 • اخبار تکنولوژی
 • طلا و جواهرات
8 مورد از تنهاترین حیوان جهان: رازگشایی از زندگی انفرادی موجودات

8 مورد از تنهاترین حیوان جهان: رازگشایی از زندگی انفرادی موجودات

2 روز پیش
10 حقیقت گاو دریایی که نمیدونستید!

10 حقیقت گاو دریایی که نمیدونستید!

3 روز پیش
راز بقا در کندی: 10 حیوان آهسته که با سرعت خود دنیا را فتح می‌کنند

راز بقا در کندی: 10 حیوان آهسته که با سرعت خود دنیا را فتح می‌کنند

3 روز پیش

10 حیوان شنوا ی برتر جهان که نمیدانستید!

4 روز پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

3 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

3 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

3 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

4 ماه پیش
طبق مطالعات: زمان ممکن است سرابی باشد که توسط فیزیک کوانتومی ایجاد شده است

طبق مطالعات: زمان ممکن است سرابی باشد که توسط فیزیک کوانتومی ایجاد شده است

6 روز پیش
بهترین کولرهای گازی بازار ایران

راهنمای خرید بهترین کولرهای گازی بازار ایران تابستان 1403

1 ماه پیش
سیستم‌عامل visionOS 2

سیستم‌عامل visionOS 2، جادوی واقعیت مجازی؛ از تئاتر خصوصی تا سینمای چند بعدی

1 ماه پیش
5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

2 ماه پیش
دستبند طلا دخترانه

جدیدترین و به روزترین مدل های دستبند طلا دخترانه 2024

2 ماه پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

3 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

3 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

3 ماه پیش