گزنده‌های زیبا: 34 حقیقت شگفت‌انگیز درباره عروس دریایی
2

گزنده‌های زیبا: 34 حقیقت شگفت‌انگیز درباره عروس دریایی

عروس دریایی یکی از جالب ترین موجودات دریایی است. اگرچه ساختار بدنی نسبتاً ساده ای دارند و چتر دریایی بیش از 500 میلیون سال است که در اقیانوس ما در حال حرکت، شناور و چرخش بوده است ، اما ویژگی های منحصر به فرد زیادی دارند. آیا می دانستید آن ها 95 درصد آب هستند؟ آنها خون، مغز و قلب ندارند. این برای مجموعه اولیه حقایق عروس دریایی چگونه است!

در این مقاله از مجله علمی دانستنی نمیدونستم درباره عروس های دریایی صحبت خواهیم کرد و 34 مورد از فکت های آنها را خواهیم گفت اما قبل از ادامه متن باید بیان کنیم که آنها هم مانند سایر موجودات گونه های مختلفی دارند اما ما در این مقاله بصورت کلی به آنها میپردازیم.

از طرف دیگر، آنچه آنها دارند زهرهای زیادی است. شاخک های بلندی که از بدن عروس دریایی بیرون می آیند می توانند به فرد سم تزریق کنند.

آنها همچنین از سم ایجاد شده خود برای گرفتن قربانیان خود و احساس محیط اطراف خود استفاده می کنند. شدت نیش عروس دریایی بسیار متفاوت است.

در بیشتر مواقع باعث ایجاد درد حاد و خطوط قرمز تحریک شده روی پوست می شوند. برخی از نیش های عروس دریایی می تواند منجر به بیماری سیستمیک (کل بدن) شود.

نیش عروس دریایی در برخی شرایط می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اکثر نیش های عروس دریایی با مراقبت های خانگی بهبود می یابند. با این حال، واکنش های شدید نیاز به مراقبت های پزشکی اورژانسی دارد. شما نمی خواهید یک عروس دریایی را دیوانه کنید!

در اینجا یکی دیگر از ویژگی های جالب عروس دریایی است، آنها از قدیمی ترین گونه های جهان هستند و هنوز هم هنوز زنده هستند. آنها همچنین کاملاً متنوع هستند: شاخه Cnidaria که شامل بیش از 10000 گونه است، اکثریت عروس دریایی را تشکیل می دهد.

آیا می خواهید در مورد این موجودات ژلاتینی جذاب بیشتر بدانید؟ چرا چند لحظه وقت نگذارید تا از برخی از این حقایق شگفت انگیز عروس دریایی لذت ببرید. آنچه در مورد این موجودات ژلاتینی کاریزماتیک عجیب کشف خواهید کرد ممکن است شما را شگفت زده کند.

آنچه در این مقاله خواهید آموخت

1.عروس دریایی یک ماهی نیست.

اگرچه نام آن عروس دریایی است، اما ماهی نیست. ماهی یک مهره دار است، در حالی که این موجود دریایی یک بی مهره است.

آنها مغز، ستون فقرات یا سیستم عصبی مرکزی ندارند. عروس دریایی گونه ای است که متعلق به شاخه یا کلاس “Cnidaria” است، حیواناتی که دارای سلول های گزنده هستند.

علاوه بر این، “ژله” یا “ژله دریایی” برای به حداقل رساندن استفاده از کلمه ماهی معرفی شده است.

عروس دریایی موجودات بسیار ساده ای هستند. بدن آنها فقط از سه لایه  اپیدرم خارجی، یک لایه میانی ژلاتینی به نام مزوگلیا و گاسترودرم داخلی تشکیل شده است .

گزنده‌تباران یا مَرجانیان یا کیسه تنان حیوانات دریایی ژله‌مانندی هستند که دارای تقارن رادیکال هستند و با استفاده از سلول‌های روی شاخک‌های خود به نام cnidocytes طعمه‌های خود را نیش می‌زنند که با تحریک منفجر می‌شوند!

عروس دریایی در اعماق دریا

2.عروس دریایی اسکلت هیدرواستاتیکی دارد

عروس دریایی به جای اسکلت متشکل از استخوان، زنگ هایی حاوی ماهیچه های مایع و دایره ای دارد.

این موجود دریایی اگر بخواهد حرکت کند، می‌تواند با انقباض ماهیچه‌های خود و پاشیدن آب در جهت مخالف جایی که می‌خواهد حرکت کند، خود را به جلو براند.

یا برای صرفه جویی در تلاش برای انجام این کار، عروس دریایی نیز می تواند به سادگی همراه با جریان اقیانوس حرکت کند.

3.طول عمر متفاوتی دارند

اگرچه برخی از گونه های کوچکتر عروس دریایی فقط برای چند ساعت زندگی می کنند، گونه های بزرگتر مانند یال شیر می توانند برای چند سال زندگی کنند.

طول عمر ژله دریایی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول نوع آنهاست. طول عمر برخی از آنها 12 تا 18 ماه است. دیگران فقط حدود سه ماه تا یک سال زندگی می کنند.

دوره زندگی برخی از آنها بین سه تا شش ماه است. عوامل دیگری مانند دمای آب، آب و هوا و شکارچیان نیز بر طول عمر یک عروس خاص تأثیر می‌گذارند.

4.عروس دریایی هزاران سلول گزنده دارد.

عروس دریایی سلول های گزنده ای روی شاخک هایشان دارد. سلول های نیش دار پر از سم هستند.این موجود دریایی از این سلول ها برای محافظت از خود در برابر مهاجمان استفاده می کند.

هنگامی که شاخک ها لمس می شوند و تحریک می شوند، سلول های نیش دار زهر آزاد می کنند که به پوست شکارچی نفوذ می کند. آنها همچنین از همان سم برای دستگیری قربانیان خود استفاده می کنند.

5.عروس دریایی تقریباً هر چیزی را در آب می خورند.

عروس دریایی انواع مختلف غذا را می خورند. آنها سایر موجودات دریایی مانند ماهی های کوچک، لاروها، خرچنگ ها، میگوها و گیاهان ریز را می خورند. آنها حتی عروس دریایی دیگر را می خورند.

عروس دریایی در اعماق دریا

6.اندازه عروس دریایی از چند سانتی متر تا بیش از دو متر متغیر است

عروس دریایی ایروکانجی  می تواند به اندازه یک تا دو سانتی متر با یک زنگوله به عرض چند میلی متر باشد، در حالی که بزرگترین گونه یعنی یال شیر می تواند تا دو متر رشد کند و شاخک هایی به طول 36 متر داشته باشد!

7.برخی از عروس دریایی ها می توانند ساعت بیولوژیکی خود را به عقب برگردانند

عروس دریایی قبل از تبدیل شدن به “افیرا” و سپس به “مدوزا” بالغ به صورت پولیپ شروع می شود. اما اگر مجروح یا گرسنه باشد، یا در آبی که خیلی گرم یا سرد است، توریتاپسیس دورنی بالغ می تواند به بستر دریا بیفتد و دوباره به پولیپ تبدیل شود.

8.عروس دریایی جعبه ای بسیار پیشرفته هستند

برخلاف بیشتر گونه‌های عروس دریایی، ژله‌های جعبه‌ای به جای اینکه فقط نور را حس کنند، چشم دارند و می‌توانند ببینند. آنها دارای 24 چشم هستند که در هر چهار طرف ناقوسشان پخش شده است، به این معنی که دید 360 درجه دارند.

نه تنها این، بلکه عروس دریایی جعبه ای نیز می تواند تا شش متر در دقیقه حرکت کند! شکل قفسه مانند زنگ آنها به آنها اجازه می دهد تا آب را سریعتر از اکثر ژله ها که به سادگی با جریان حرکت می کنند، بگیرند و خارج کنند.

9.برخی از عروس دریایی طعمه خود را به دام می اندازند، در حالی که برخی دیگر ترال می کنند

عروس دریایی زمان زیادی را صرف جستجوی غذا می کند. برخی شاخک های خود را به صورت پیچ خورده و مارپیچی مرتب می کنند تا طعمه را به دام بیندازند. دیگران به سادگی شاخک های خود را مانند توری ماهیگیری در حالی که در امتداد اقیانوس حرکت می کنند، پشت سر خود می کشند.

10.عروس دریایی کریستالی کاملا بی رنگ است.

عروس دریایی کریستالی یکی از بزرگترین انواع عروس هادریایی است که در قسمت غربی آمریکای شمالی یافت می شود.

اندازه آن حدود 15 سانتی متر یا 5 اینچ است. این ژله ها حدود 150 شاخک بلند دارند و شاخک های آنها نیش دارد اما برای انسان مضر نیست. با گشاد کردن دهان، آنها می توانند عروس دیگری را به اندازه نصف خود قورت دهند.

عروس دریایی در اعماق دریا

11.عروس یال شیری یکی از بزرگترین گونه های شناخته شده است.

عروس دریایی یال شیری یا غول پیکر یکی از بزرگترین گونه های عروس های جهان است. می تواند تا 2 متر یا 6 فوت و 7 اینچ رشد کند.

رنگ آن نارنجی یا خرمایی است، درست مانند یال شیر. یال های آن از هزاران شاخک تشکیل شده است که به 8 خوشه تقسیم شده اند. هر خوشه حدود 70-150 شاخک دارد. مورسو، شاخک های یال شیر بسیار مضر هستند.

12.عروس دریایی جعبه ای بسیار سمی است.

عروس جعبه ای به دلیل شکل مکعب مانند آنها به این نام خوانده می شوند. شاخک های آنها توسط سم پوشیده شده است که می تواند کشنده باشد زیرا می تواند باعث ایست قلبی در انسان شود.

این نوع عروس (جعبه ای) در سواحل شمالی استرالیا و اقیانوس هند و اقیانوس آرام ساکن هستند. آنها می توانند با سرعت 1.5 تا 2 متر در ثانیه شنا کنند.

13.تیولا یا توریتاپسیس دورنی(Turritopsis dohrnii) یک عروس دریایی جاودانه است.

تیولا درست مانند دیگر بقیه، نیز به نام عروس جاودانه به عنوان یک لارو شروع می شود که به یک تخم بارور تبدیل می شود. این عروس در عرض چند هفته بالغ می شود و عرض آن حدود 4.5 میلی متر است.

توریتاپسیس دورنی نه تنها برای مدت طولانی زندگی می کنند، بلکه زندگی ابدی دارند. در پاسخ به بلوغ یا آسیب فیزیکی، آنها فقط به مرحله رشد خود باز می گردند یا دوباره به عنوان پولیپ (مرحله ای که به صخره های مرجانی متصل می شوند) شروع می شوند.

14.برخی از آنها به عنوان خوراکی هستند.

برخی از انواع عروس دریایی برای خوردن بی خطر هستند. علاوه بر این، هر نوع دارای مقادیر متفاوتی از محتوای غذایی است. به گفته یک منبع، ژله ها کالری کمی دارند اما منبع خوبی از پروتئین، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد معدنی مهم هستند.

یک فنجان عروس دریایی خوراکی خشک شده حاوی: 3 گرم پروتئین؛ 7 درصد آهن؛ 1 گرم چربی و سایر مواد مغذی مانند کلسیم، منیزیم و فسفر.

چندین نوع عروس برای مصرف غذا مناسب هستند و می توانند به عنوان مواد اولیه در تهیه غذاهای مختلف استفاده شوند.

این موجود به یک محصول خشک تبدیل می شود. علاوه بر این، سالاد، رشته فرنگی، سوشی تنها برخی از غذاهایی هستند که ممکن است با استفاده از این موجود تهیه شوند.

15. 95 درصد آن آب است.

در آب، عروس دریایی شیک به نظر می رسد، اما بیرون از آب، درست مانند یک لکه یا یک قطره آب به نظر می رسد. زیرا ژله ها 95 درصد آب هستند. خون، مغز و قلب ندارد. اگر در ساحل حمل شود، ژله ها تبخیر شده و ناپدید می شوند.

عروس دریایی در اعماق دریا

16.شکارچیان مختلفی دارد.

برخی از گونه های عروس ها نیز همانند خود را شکار می کنند. جدا از آنها، شقایق های دریایی یا گیاهان گلدار دریایی نیز این موحود را می خورند که از محدوده آنها منحرف می شود.

از دیگر شکارچیان عروس های دریایی می توان به کوسه ها، لاک پشت های دریایی، پنگوئن ها، ماهی تن و شمشیر ماهی اشاره کرد.

17.عروس های دریایی فقط یک دهانه برای خوردن و مدفوع دارد.

این موحود از شاخک های خود برای گرفتن طعمه و انتقال غذا به دهان خود استفاده می کند. دهان آنها در مرکز بدن زنگوله مانند آنها قرار دارد، فقط یک دهانه کوچک است. آنها از دهان خود برای خوردن غذا و دفع مواد زائد استفاده می کنند.

18.از طریق جنسی تولید مثل می کند.

مدوسا مرحله بزرگسالی این موجود دریایی است. مدوسا یا عروسِ بالغ با تخم‌گذاری تخم‌ها و سلول‌های اسپرمی که در آب قرار می‌گیرند، تولید مثل می‌کنند.

عروس های ماده و نر سلول های تخمک و اسپرم خود را از طریق دهان آزاد می کنند. لقاح تخمک معمولاً در آب اتفاق می افتد. با این حال، در گونه های دیگر، اسپرم ها وارد دهان ژله ماده شده و در داخل بدن آن بارور می شوند.

19.عروسها به صورت غیرجنسی نیز تکثیر می شوند.

پس از بارور شدن تخم ها، این موجود در مرحله پولیپ یا مرحله ای قرار می گیرد که شبیه شقایق دریایی است.

پولیپ ها روی یک سنگ یا سطح صاف نگه می دارند. این مرحله ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد.

پولیپ ممکن است با شبیه سازی خود به صورت غیرجنسی تولید مثل کند. پولیپ شبیه سازی شده یا بچه عروس دریایی افیرا نامیده می شود.

20. ادرار ، نیش عروس دریایی را درمان نمی کند.

برخلاف افسانه، ادرار کردن نیش درد آن را کاهش نمی دهد. یکی از راه های کاهش درد، برداشتن شاخک ها با استفاده از موچین است. علاوه بر این، خیساندن محل نیش در آب داغ نیز ممکن است باعث ایجاد احساس بهتر شود.

عروس دریایی در اعماق دریا

21.حتی بدون چشم، عروس ها هنوز هم می توانند محیط خود را حس کنند.

این موجودات دریایی ساختار بدنی ساده ای دارد. بیشتر گونه ها چشم ندارند. اما آنها می توانند نور را تشخیص دهند و محیط خود را از طریق شبکه عصبی متصل به انتهای شاخک هایشان حس کنند. این شبکه عصبی روی شاخک های آنها از هم جدا شده است.

22.عروس جعبه ای 24 چشم دارد.

عروس جعبه ای یک ویژگی متمایز دیگر نیز دارد. این ژله ها 24 چشم دارند، چشمان آنها به چهار گروه تقسیم می شود که در هر گوشه بدن زنگوله مانند آنها قرار دارد.

دو نوع از چشم ها می توانند تصویر ایجاد کنند، در حالی که دو نوع دیگر برای انجام کارهای ساده تر مانند پاسخ به نور و اجتناب از موانع هستند.

23.ناسا بیش از 2000 پولیپ را به فضا فرستاد.

در سال 1991، ناسا بیش از 2000 پولیپ یا عروس دریایی شبیه شقایق را به فضا فرستاد. این آزمایش با هدف بررسی چگونگی تأثیر فقدان گرانش بر رشد آنها انجام شد.

ژله ها در فلاسک ها و کیسه هایی با آب دریا مصنوعی نگهداری می شوند. علاوه بر این، فضانوردان به آن موجودات دریایی مواد شیمیایی تزریق کردند که آنها را تشویق به تولید مثل می کند.

24.برخی از عروس ها دارای اندام های بیولومنسانس هستند

اکثر انواع عروس دریایی می توانند نور بیولومینسانس یا ایجاد و تخلیه نور یک گونه را ایجاد کنند.

اندام های بیولومنسانس آنها باعث می شود در تاریکی بدرخشند. علاوه بر این، آنها در اعماق اقیانوس بیشتر قابل مشاهده هستند، این رنگ ها ممکن است قرمز، زرد، بنفش و آبی باشند.

25.بیولومینسانس ژله ها کاربردهای متفاوتی دارد.

یکی از کاربردهای اصلی بیولومینسانس عروس دریایی برای دفاع از خود است. آنها از این نور برای ترساندن یا گیج کردن شکارچیانی که ممکن است سر راهشان قرار بگیرند استفاده می کنند.

از طرف دیگر، آنها همچنین از نورتابی زیستی خود برای جذب و فریب طعمه خود استفاده می کنند. آنها با درخشش درخشان خود، گاهی شبیه زئوپلانکتون ها (جانوران دریایی کوچک) به نظر می رسند که به آسانی طعمه خود را فریب می دهند.

عروس دریایی در اعماق دریا

26.در طول تاریخ نیروگاه های هسته ای را تعطیل کرده اند.

نیروگاه های هسته ای مدت زیادی است که با مشکل عروس دریایی دست و پنجه نرم می کنند. زیرا نیروگاه های هسته ای از آب اقیانوس استفاده می کنند.

عروس دریایی ورودی های خنک کننده نیروگاه هسته ای را مسدود می کند. هنگامی که جریان آب خنک کننده متوقف می شود، توربین ها به درستی کار نمی کنند که باعث کاهش یا خاموش شدن نیروگاه ها می شود.

27.عروس دریایی مرده هنوز هم می تواند نیش بزند.

هنگام لمس یا تماس با عروسِ مرده مراقب باشید. حتی اگر مدت طولانی مرده باشند، سم روی شاخک‌هایشان همچنان شایع است و می‌تواند باعث آسیب شود. شاخک های آنها تا زمانی که خارج نشوند به ترشح سم ادامه می دهند.

28.Stygiomedusa یک گونه عروس است که به ندرت دیده می شود.

Stygiomedusa یک عروس دریایی غول پیکر است. به ندرت دیده می شود یا فقط 118 بار برای حدود 110 سال دیده شده است.

با این حال، اعتقاد بر این است که این نوع عروس در سراسر جهان رایج است. یکی از بزرگترین بی مهرگان است. علاوه بر این دارای 4 بازوی بلند به طول 10 متر است که از آنها برای صید طعمه استفاده می کنند.

29.می تواند با تغییرات محیطی سازگار شود.

طبق تحقیقات، آنها توانایی سازگاری با استرس های محیطی مانند تغییرات آب و هوا، آلودگی آب و گرم شدن دریاها را دارد.

برخلاف سایر موجودات دریایی، آنها می توانند خود را با سطوح کم اکسیژن سازگار کنند.

جالب اینجاست که سازه های ساختمانی که در آب قرار می گیرند مانند سکوهای نفتی، صخره های مصنوعی، اسکله ها و غیره نیز می توانند زیستگاه خوبی برای این موجود باشند.

عروس دریایی در اعماق دریا

30.عروس دریایی یک مزرعه ماهی قزل آلا در ایرلند شمالی را نابود کرد.

در سال 2007، یک عروس به نام «نیش ارغوانی»، یکی از آنها که به طرح راه راه بنفش بود به یک مزرعه ماهی قزل آلا در ایرلند شمالی حمله کرد.

این ژله ها حدود یک میلیون پوند یا 2.06 میلیون دلار سهام را از بین بردند. این موحود دریایی حدود 10 مایل مربع منطقه را پوشانده و به طور متوسط 100000 ماهی را خفه کرده است.

31.عروس دریایی بیشتر از کوسه ها انسان ها را می کشد.

کوسه ها قطعا وحشتناک هستند، اما آیا باور می کنید که عروس های دریایی بیشتر از کوسه ها انسان ها را می کشد؟ طبق گزارش ها، عروس های دریایی بیشتر از کوسه ها انسان را می کشند.

آنها می توانند سالانه 40 مرگ یا بیشتر از تلفات ناشی از کوسه (حدود 13 مورد در سال 2020) ایجاد کنند. این به این دلیل است که عروس های بسیار سمی هستند و اجتناب از آن دشوار است.

32.محققان سیدنی پادزهر عروس دریایی جعبه ای را کشف کردند.

محققان دانشگاه سیدنی استرالیا یک پادزهر برای عروس های دریایی جعبه ای کشف کردند. آنها تأیید کردند که این پادزهر می تواند نکروز، درد و ترس از پوست را متوقف کند.

با این حال، اگر پادزهر از بروز حملات قلبی جلوگیری کند، باید مطالعات بیشتری انجام دهند.

عروس دریایی در اعماق دریا

33.عروس دریایی نیش خود را با سرعت 700 نانوثانیه شلیک می کند.

این موحودات دریایی می تواند نیش خود را سریعتر از یک ماشین اسپرت و یک گلوله آزاد کند. فقط 700 نانوثانیه طول می کشد تا یک عروس با نیش خود شلیک کند و به هدف خود برخورد کند.

عروس های دریایی، مرجان ها و شقایق های دریایی روش های مختلفی برای شلیک نیش خود دارند.

34.در فیلم هفت پوند شخصیت اصلی با نیش عروس جعبه ای خود را کشت.

در فیلم درام آمریکایی هفت پوند در سال 2008، شخصیت بن توماس با استفاده از زهر یک عروس دریا جعبه خود را کشت. او این کار را کرد تا اعضای بدنش را به هفت نفر اهدا کند. اگرچه نقدهای نه چندان مطلوبی دارد، اما با فروش 168,168,201 دلاری در سراسر جهان، در گیشه موفق شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سینا کیانی فر گفت:

  به این کیوت نمی‌خورد اینقدر خطرناک باشه

  1. پویا گفت:

   بله همیشه میگن از اونایی بترسید که ظاهر خوب ولی باطن بدی دارن مصداق بارز همین موجوده

پیشنهادات ویژه

 • دانستنی ها
 • آموزش آرایش
 • اخبار تکنولوژی
 • طلا و جواهرات
8 مورد از تنهاترین حیوان جهان: رازگشایی از زندگی انفرادی موجودات

8 مورد از تنهاترین حیوان جهان: رازگشایی از زندگی انفرادی موجودات

1 روز پیش
10 حقیقت گاو دریایی که نمیدونستید!

10 حقیقت گاو دریایی که نمیدونستید!

3 روز پیش
راز بقا در کندی: 10 حیوان آهسته که با سرعت خود دنیا را فتح می‌کنند

راز بقا در کندی: 10 حیوان آهسته که با سرعت خود دنیا را فتح می‌کنند

3 روز پیش

10 حیوان شنوا ی برتر جهان که نمیدانستید!

4 روز پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

3 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

3 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

3 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

4 ماه پیش
طبق مطالعات: زمان ممکن است سرابی باشد که توسط فیزیک کوانتومی ایجاد شده است

طبق مطالعات: زمان ممکن است سرابی باشد که توسط فیزیک کوانتومی ایجاد شده است

5 روز پیش
بهترین کولرهای گازی بازار ایران

راهنمای خرید بهترین کولرهای گازی بازار ایران تابستان 1403

1 ماه پیش
سیستم‌عامل visionOS 2

سیستم‌عامل visionOS 2، جادوی واقعیت مجازی؛ از تئاتر خصوصی تا سینمای چند بعدی

1 ماه پیش
5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

2 ماه پیش
دستبند طلا دخترانه

جدیدترین و به روزترین مدل های دستبند طلا دخترانه 2024

2 ماه پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

3 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

3 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

3 ماه پیش