رژیم شاه کبرا و تشریفات جفت گیری: پرده برداری از قدرت و عظمت مار سمی
6

شاه کبرا : پرده برداری از قدرت و عظمت مار سمی

در یک ماجراجویی هیجان انگیز به نمیدونستم بپیوندید تا رژیم غذایی و آیین های جفت گیری خارق العاده شاه کبرا، یکی از سمی ترین مار جهان را بررسی کنیم. اسرار این مارها را در این سفر شگفت انگیز حیات وحش کشف کنید.

شاه کبرا طولانی ترین مار سمی در جهان است. این موجود شگفت‌انگیز طبیعت با ویژگی‌ها و رفتارهای متمایزی که دارد، شور و نشاط را تراوش می‌کند و می‌تواند به طول 18 فوت (5.5 متر) برسد.

هود ترسناک آن که در صورت تهدید منبسط می‌شود، و «شیش» عمیق و بلند آن که شبیه غرغر است، به حضور ترسناک مار می‌افزاید. اما این صدا تنها ویژگی یا رفتار منحصر به فرد این مار نیست.

مادر شاه کبرا رفتاری نادر در میان مارها دارد و تنها مار شناخته شده ای است که برای تخم هایش لانه می سازد. این هوش و مراقبت والدین، همراه با سم قوی آن که قادر به کشتن یک فیل است، بر وضعیت مهیب شاه کبرا در قلمرو حیوانات تأکید می کند.

شاه کبرا که با نام علمی اوفیوفاگوس هانا شناخته می شود، دارای چندین ویژگی فیزیکی است که آن را از سایر گونه های مار متمایز می کند.

آنها طولانی ترین مارهای سمی جهان هستند که می توانند به طول 18.5 فوت (5.6 متر) یا بیشتر برسند.

این مارها معمولاً دارای پوسته های سبز زیتونی تا قهوه ای مایل به سیاه هستند که از کراتین ساخته شده اند (همان چیزی که در ناخن های انسان وجود دارد)، با نوارهای زرد روشن تر یا نوارهای عرضی در امتداد بدنشان مشاهده میشود.

آنها همچنین دارای سوراخ های بینی بزرگ و برجسته هستند که ممکن است به حس بویایی آنها کمک کند.

زمانی که شاه کبرا در معرض تهدید یا آشفتگی قرار می‌گیرد، می‌تواند با دراز کردن دنده‌ها و پوست خود، کلاهی متمایز را پخش کند و الگویی شبیه یک عینک به نمایش بگذارد. آنها دارای سرهای پهن و کشیده با آرواره های برجسته هستند که به آنها اجازه می دهد گزش سمی قوی داشته باشند.

شاه کبرا دارای سم عصبی قوی است که می تواند طعمه خود را بی حرکت کند یا بکشد. در حالی که آنها عموما گوشه گیر هستند و ترجیح می دهند از برخوردهای انسانی اجتناب کنند، در صورت احساس خطر می توانند پرخاشگر شوند و حمله کنند.

این مارها همچنین دارای طول عمر قابل توجهی در مقایسه با سایر مارها هستند و طول عمر آن در طبیعت تا 20 سال می رسد. اما علیرغم نامش، یک مار کبری مار خشن و تهاجمی به معنای واقعی طبقه بندی نمیشود.

رژیم غذایی شاه کبرا

شاه کبرا رژیم غذایی کاملا تخصصی دارد. بر خلاف بسیاری از مارهای دیگر، در درجه اول مارهای سمی و غیر سمی را شکار می کند و به همین دلیل نام “مار خور” خود را به خود اختصاص داده است. (آنها به ویژه از مار پیتون لذت می برند.)

این رژیم غذایی می تواند شامل اعضای گونه خود باشد، در موارد کمبود غذا رفتاری که به عنوان آدمخواری شناخته می شود. همچنین ممکن است خزندگان دیگر مانند مارمولک ها و گاهی اوقات پستانداران کوچک را مصرف کند.

تکنیک شکار آن شامل استفاده از سم قوی آن برای بی حرکت کردن سریع طعمه است. زهر نه تنها طعمه را تسخیر می کند، بلکه با تجزیه پروتئین ها، فرآیند گوارش را نیز آغاز می کند. این رژیم غذایی تخصصی و استراتژی شکار کارآمد، شاه کبرا را به یک شکارچی قدر در زیستگاه طبیعی خود تبدیل می کند.

شاه کبرا در حال خوردن مار دیگر

زیستگاه شاه کبرا

این گونه که در محیط‌های جنگلی متنوع زندگی می‌کند، در بسیاری از فرهنگ‌ها مورد احترام و ترس است و اغلب در اسطوره‌شناسی برجسته است.

شاه مار کبری در مناطق جنگلی مختلف در سراسر آسیای جنوبی و جنوب شرقی از جمله شمال هند، جنوب چین، اندونزی، فیلیپین و مالزی زندگی می کند.

زیستگاه های ترجیحی آن جنگل های انبوه مرتفع و باتلاق های انبوه حرا و همچنین بیشه های بامبو و مناطق مجاور بدنه های آبی مانند رودخانه ها و نهرها است.

جفت گیری

نرها در طول فصل تولید مثل، قلمرویی و پرخاشگری بیشتری از خود نشان می دهند. آنها در نبردهای تشریفاتی با مردان رقیب شرکت خواهند کرد نمایشی چشمگیر از درهم تنیدگی و کشتی برای ایجاد تسلط در درجه اول برای حقوق جفت گیریخواهد بود.

این مبارزه بیشتر برای نمایش قدرت است و به ندرت منجر به مرگ می شود. خارج از دوره های تولید مثل، نرها زندگی انفرادی دارند و بر شکار و دفاع از قلمرو خود تمرکز می کنند.

تنها ماری که لانه می سازد

شاه کبرا تنها مار شناخته شده ای است که برای تخم های خود لانه می سازد. هنگامی که یک ماده آماده تخم گذاری است، به دنبال منطقه ای با زمین شیب دار می گردد تا زهکشی از سیلاب های موسمی فراهم کند.

او همچنین منطقه ای را جستجو می کند که به اندازه کافی سایه داشته باشد، معمولاً در نزدیکی درخت. به محض اینکه مادر مکان مناسبی برای لانه سازی پیدا کرد، با پیچاندن بدن خود به دور یک توده، اقدام به جمع آوری دسته هایی از بستر برگ می کند.

پس از جمع کردن برگ ها و سایر زباله ها در یک تپه، او به داخل آن می لغزد و حدود 20-40 تخم می گذارد. سپس مادر دوباره بیرون می آید و از لانه محافظت می کند تا زمانی که بچه ها از تخم بیرون بیایند.

مواد گیاهی در حال پوسیدگی حرارت کافی برای جوجه کشی تخم ها در داخل تولید می کنند و بچه مارها بعد از حدود 60 تا 70 روز از تخم بیرون می آیند. به محض خروج از لانه، نوزادان به طور مستقل زندگی می کنند و پس از ظهور جوجه ها، ماده معمولاً خارج می شود و بچه ها را به حال خود رها می کند.

تخم های شاه کبرا

رقص رزمی

شاه کبراهای نر رقبا را در درجه اول از طریق نمایش قدرت و تسلط در چیزی که به عنوان “رقص رزمی” شناخته می شود، تحت تاثیر قرار می دهند. این رفتار بیشتر در طول فصل جفت گیری مشاهده می شود، زمانی که نرها برای جلب توجه یک ماده پذیرا رقابت می کنند.

در طی این مراسم غیر کشنده اما از نظر فیزیکی سخت، دو نر بلند می شوند، قسمت بالایی بدن خود را بالا می برند و خود را به دور یکدیگر می پیچند.

این صفحه نمایش برای گاز گرفتن نیست، بلکه بیشتر برای فشار و تلنگر است. هر مار سعی می کند با فشار دادن سر رقیب خود به زمین، بر دیگری غلبه کند. هدف نشان دادن برتری فیزیکی بدون توسل به خشونت واقعی یا استفاده از زهر است. نر پیروز حق جفت گیری با ماده را در منطقه به دست می آورد.

صدای مار

صدای “شیش” مار کبرا نسبت به سایر گونه‌های مار عمیق‌تر و با صدای بم‌تری است. این صدا به عنوان یک صدای شیش فراری دهنده توصیف می‌شود.

این موضوع به دلیل اندازه بزرگتر مار و سیستم تنفسی منحصر به فرد آن است که این مار را قادر می‌سازد صدایی با فرکانس پایین‌تر و صدای بلندتری تولید کند.

شیش کردن به عنوان یک روش ترساندن استفاده می‌شود. ترکیب صدای شیش ، پرتاب هود مار کبرا و اندازه بزرگ آن می‌تواند برای شکارچیان یا تهدیدات پتانسیل، بسیار ترسناک باشد. این نمایش برای جلوگیری از حملات فیزیکی و دفع هرگونه حمله‌کننده است.

به علاوه، خارج از هشدار و ترساندن، شیش کردن می‌تواند به عنوان یک شکل ارتباطات استفاده شود که ممکن است در قسمتی از رفتارهای جفت‌گیری، اختلافات سرزمینی یا تعاملات اجتماعی با مارهای کبرا دیگر استفاده شود.

نیش شاه کبرا چقدر سمی هستند؟

زهر شاه کبرا در بین مارهای سمی قوی‌ترین نیست، اما به دلیل مقدار زیادی که می‌تواند در یک نیش زدن به بدن وارد کند، همچنان بسیار خطرناک است.

سم شاه کبرا حاوی ترکیب پیچیده ای از سموم عصبی، کاردیوتوکسین ها و سایر ترکیبات است که می تواند باعث درد شدید، تاری دید، سرگیجه، خواب آلودگی، فلج و نارسایی تنفسی شود.

شاه کبرا

اگر به موقع درمان نشود، نیش شاه کبرا می تواند کشنده باشد، در درجه اول به دلیل نارسایی تنفسی زیرا نوروتوکسین ها بر سیستم عصبی تأثیر می گذارند. توانایی آن در تزریق حجم زیادی از سم، شاه کبری را به یکی از کشنده ترین مارهای جهان تبدیل کرده است.

زنده ماندن از نیش شاه کبرا امکان پذیر است اما به شدت به مداخله فوری پزشکی بستگی دارد. با این حال، اگر پادزهر به سرعت پس از گزش تجویز شود، شانس زنده ماندن به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

تهدیدات برای بقا

تخریب زیستگاه نگرانی اصلی است، زیرا جنگل زدایی، گسترش کشاورزی و توسعه شهری به شدت فضاهای زندگی طبیعی شاه کبرا و در دسترس بودن طعمه را کاهش می دهد.

علاوه بر این، تجارت غیرقانونی حیات وحش یک تهدید قابل توجه است. شاه کبرا برای پوست شکار می شود، در داروهای سنتی و مُسکِن استفاده می شود و گاهی اوقات برای تجارت بین المللی حیوانات خانگی شکار می شود.

این اقدامات باعث کاهش جمعیت آنها و برهم زدن تعادل اکولوژیکی در زیستگاه های بومی آنها می شود. تلاش‌های حفاظتی و افزایش آگاهی برای رسیدگی به این چالش‌ها و تضمین بقای این گونه ی نمادین بسیار مهم است.

وضعیت حفاظت

وضعیت حفاظتی این گونه در حال حاضر توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان “آسیب پذیر” فهرست شده است. این طبقه بندی نشان می دهد که این گونه با خطر انقراض بالایی در طبیعت مواجه است.

تلاش‌های حفاظتی برای شاه کبرا شامل حفاظت و احیای زیستگاه و همچنین تحقیقات برای درک بهتر اکولوژی و رفتار آن است. کمپین های آموزشی و آگاهی عمومی نیز برای کاهش ترس و تصورات نادرست در مورد این گونه و ترویج همزیستی بسیار مهم است.

قوانین بین المللی و محلی حفاظت از شاه کبرا، در کنار اجرای موثر، برای کاهش اثرات شکار غیرقانونی و تجارت غیرقانونی ضروری است.

 

در پایان امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. تیام گفت:

  با ابوهت و جذابه🐍

  1. پویا گفت:

   با تشکر از نظر شما و بازدید شما از مطالب مجله علمی دانستنی نمیدونستم

 2. مینا نادری گفت:

  جالب بود ولی شما میدونستین یکی از ترسناک ترین و نادرتربن مارهای دنیا توی کشور خودمونه؟ افعی دم عنکبوتی…لطفا درمورد این مار هم پست بذارین جالبه

  1. محمد گفت:

   سلام خیلی خوشحالیم که همراه ما هستین ما براتون یک مقاله در مورد این افعی شاخدار دم عنکبوتی آماده کردیم که میتونید مشاهده کنید

   1. مینا نادری گفت:

    بله دیدم مقاله رو
    مرسی که پیشنهادمو قبول کردین و نوشتین به این سرعت D:

    1. محمد گفت:

     خواهش میکنیم باز اگه موضوعی و یا مطلب جالبی سوال داشتین بگین براش مقاله آماده کنیم

پیشنهادات ویژه

 • دانستنی ها
 • آموزش آرایش
 • اخبار تکنولوژی
 • طلا و جواهرات
10 تا از عجیب ترین فوبیا ها که نمی دانستید

10 تا از عجیب ترین فوبیا ها که نمی دانستید

1 روز پیش
10 تا از شایع ترین علامت های فیزیکی اضطراب شدید

10 تا از شایع ترین علامت های فیزیکی اضطراب شدید که نمی دانستید

2 روز پیش
10 واقعیت شگفت انگیز در مورد دندان ها

10 واقعیت شگفت انگیز در مورد دندان ها

3 روز پیش
10 اختراع برجسته که جهان را تغییر دادند

10 اختراع برجسته که جهان را تغییر دادند

4 روز پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

2 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

2 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

2 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

3 ماه پیش
بهترین کولرهای گازی بازار ایران

راهنمای خرید بهترین کولرهای گازی بازار ایران تابستان 1403

2 هفته پیش
سیستم‌عامل visionOS 2

سیستم‌عامل visionOS 2، جادوی واقعیت مجازی؛ از تئاتر خصوصی تا سینمای چند بعدی

2 هفته پیش
5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

4 هفته پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

1 ماه پیش
دستبند طلا دخترانه

جدیدترین و به روزترین مدل های دستبند طلا دخترانه 2024

4 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

2 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

2 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

2 ماه پیش