صفحه نمایش گوشی با نرخ تازه سازی بالا
0

چرا نرخ رفرش بالاتر نحوه دیدن صفحه نمایش شما را برای همیشه تغییر می دهد؟

امروز در این مقاله از وبسایت نمیدونستم خدمت شما رسیده ایم تا در باره نرخ تازه سازی یا به عبارتی رفرش ریت صفحه نمایش ها صحبت کنیم.گوشی های اندرویدی با نمایشگرهای با نرخ تازه سازی بالا رایج شده اند.

حتی برخی از تلفن های ارزان قیمت مورد علاقه ما اکنون دارای صفحه نمایش 90 هرتز یا 120 هرتز هستند.

حتی برخی از بهترین گوشی های بازی با نمایشگر نرخ تجدید 144 هرتز عرضه می شوند. اما نرخ تازه سازی نمایشگر دقیقاً چیست؟

و در استفاده روزانه چه فایده ای برای شما دارد؟ آیا نمایشگری با نرخ رفرش 120 هرتز بهتر از نمایشگری با 90 هرتز است؟

نرخ تازه‌سازی قابل‌توجه‌ترین تغییری است که یک سازنده می‌تواند در نمایشگر دستگاه ایجاد کند، اما آنها بازی اعداد را انجام می‌دهند تا واحدهای بیشتری را از درب خارج کنند. مهم است که بدانید چه زمانی و چرا اهمیت دارد تا بدانید که آیا هزینه اضافی برای دستگاهی با نمایشگر نرخ تازه سازی بالا ارزش آن را دارد یا خیر.

نرخ تازه سازی نمایشگر بر هر جنبه ای از رابط کاربری دستگاه تأثیر می گذارد، از ارسال پیامک و بهره وری عمومی گرفته تا بازی ها و رابط دوربین.

مهم است که بدانید این اعداد چیست و چه زمانی اهمیت دارند زیرا ممکن است بسیاری از افراد به نمایشگر 120 هرتز یا بالاتر نیاز نداشته باشند.

صفحه نمایش گوشی با نرخ تازه سازی بالا

نرخ تازه سازی : اصول اولیه

قبل از اینکه بتوانید مزایای نمایشگر با نرخ تازه سازی بالا را درک کنید، باید نحوه عملکرد نمایشگر را بدانید. نمایشگرهای الکترونیکی مانند چشم انسان عمل نمی کنند.

تصویر روی صفحه هرگز حرکت نمی کند. در عوض، دنباله ای از تصاویر را در نقاط مختلف حرکت نشان می دهند. این کار با فریب دادن مغز ما برای پر کردن فضاهای خالی میکروسکوپی بین تصاویر ایستا، حرکت صاف را شبیه سازی می کند.

به عنوان یک مرجع، اکثر تولیدات فیلم از 24 فریم در ثانیه (FPS) استفاده می کنند، در حالی که تولیدات تلویزیونی از 30 فریم در ثانیه در ایالات متحده (و سایر کشورهای دارای شبکه های برق 60 هرتز یا سیستم های پخش NTSC) و 25 فریم در ثانیه در بریتانیا (و کشورهای دیگر با 50 هرتز) استفاده می کنند. شبکه های برق یا سیستم های پخش PAL).

اگرچه اکثر فیلم‌ها در 24p (معروف به 24 فریم در ثانیه) فیلم‌برداری می‌شوند، این استاندارد در ابتدا به دلیل محدودیت‌های هزینه مورد استفاده قرار گرفت.

با این حال، تصور می شد 24p کمترین نرخ تازه سازی است که حرکت صاف را ارائه می دهد. بسیاری از فیلمسازان به دلیل ظاهر و حس سینمایی از استاندارد 24p استفاده می کنند.

نمایش‌های تلویزیونی اغلب با کیفیت 30p فیلم‌برداری می‌شوند و فریم‌ها برای تلویزیون‌های 60 هرتز دو برابر می‌شوند (تکنیکی که به عنوان pull-down شناخته می‌شود).

همین امر برای نمایش محتوای 25p روی صفحه نمایش 50 هرتزی نیز صادق است. این تبدیل برای محتوای 24p پیچیده تر است.

تکنیکی به نام 3:2 pull-down فریم‌ها را در هم می‌پیوندد تا آنها را به‌گونه‌ای که با هدف 25 یا 30 فریم بر ثانیه مطابقت داشته باشند.

فیلمبرداری با کیفیت 50p یا 60p در پلتفرم های پخش ویدیو مانند YouTube رایج تر شده است. نکته اصلی این است که مگر اینکه محتوای با نرخ تازه سازی بالا را تماشا یا ویرایش کنید، به چیزی بالاتر از 60 فریم در ثانیه نیاز نخواهید داشت.

همانطور که گفته شد، با ورود نمایشگرهای با نرخ تازه سازی بالا به جریان اصلی، محتوای با نرخ تازه سازی بالا نیز محبوبیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

آنها به ویژه برای پخش های ورزشی مفید هستند، زیرا در برخی از سناریوها، حرکات تک ثانیه ای برای بینندگان مرتبط است.

نرخ تازه‌سازی با هرتز (Hz) اندازه‌گیری می‌شود که نشان می‌دهد یک تصویر جدید چند بار در هر ثانیه نشان داده می‌شود.

فیلم‌ها معمولاً با سرعت 24 فریم در ثانیه ضبط می‌شوند، زیرا حداقل نرخ فریم برای انتقال حرکت صاف است. همانطور که گفته شد، به‌روزرسانی تصویر به دفعات بیشتر باعث می‌شود که حرکت سریع نرم‌تر به نظر برسد.

صفحه نمایش گوشی با نرخ تازه سازی بالا

نرخ تازه سازی صفحه نمایش گوشی هوشمند چقدر است؟

نرخ رفرش گوشی هوشمند بین 60 هرتز، 90 هرتز، 120 هرتز، 144 هرتز و کمتر 240 هرتز متفاوت است. رایج ترین گزینه رفرش بالا 120 هرتز است که 60 هرتز استاندارد برای مدت طولانی است. پنل‌های نمایشگر 60 هرتزی بیشتر در گوشی‌های اندرویدی پایین‌رده یافت می‌شوند، سری آیفون 13 و آیفون 14 تنها گوشی‌هایی هستند که قیمت بالای 500 دلار دارند و با پنل‌های 60 هرتزی عرضه می‌شوند.

در اکثر تلفن‌هایی که نمایشگر نرخ تازه‌سازی بالا دارند، می‌توانید صافی نمایشگر را از منوی تنظیمات تنظیم کنید. در برخی از تلفن های قدیمی، تغییر به حالت 120 هرتز وضوح صفحه نمایش را از 1440p به 1080p کاهش می دهد. این دیگر صدق نمی‌کند، زیرا گوشی‌هایی مانند Samsung Galaxy S23 Ultra و Google Pixel 7 Pro می‌توانند نمایشگر خود را با وضوح +WQHD در 120 هرتز هدایت کنند.

می‌توانید تلفن‌هایی با پانل‌های 144 هرتز، 165 هرتز یا بالاتر پیدا کنید. با این حال، پس از 120 هرتز بازدهی کاهشی وجود دارد و بعید است که متوجه مزیت آن شوید.

هنگامی که نمایشگرهای با نرخ تازه سازی بالا برای اولین بار در تلفن های هوشمند عرضه می شوند، به طور مداوم در فرکانس 90 هرتز یا 120 هرتز به روز می شوند. این ناخواسته بود و باعث شد این تلفن‌ها عمر باتری ضعیفی داشته باشند، زیرا GPU به طور مداوم نمایشگر را حتی در مواقعی که نیازی نداشت، تازه می‌کرد. با این حال، دیگر اینطور نیست.

صفحه نمایش گوشی با نرخ تازه سازی بالا

نرخ تازه‌ سازی تطبیقی چیست؟

نرخ تازه‌ سازی بالا هنگام پیمایش در فهرست‌ها، بازی‌های بهینه‌سازی شده برای چنین نرخ‌های تازه‌سازی و تماشای محتوای HFR (نرخ فریم بالا) مفید است. در غیر این صورت، تازه کردن صفحه نمایش با فرکانس 120 هرتز چندان منطقی به نظر نمی رسد زیرا بار اضافی بر روی سیستم وارد می کند و باعث تخلیه باتری می شود.

با LTPO (اکسید پلی کریستالی با دمای پایین) و سایر پیشرفت‌های تکنولوژیکی، نمایشگرهای گوشی‌های هوشمند با نرخ تازه‌سازی بالا نرخ تازه‌سازی خود را بسته به محتوایی که مشاهده می‌کنید تنظیم می‌کنند.

مزیت فوری این کار، عمر باتری بهتر است، زیرا نمایشگر می‌تواند نرخ تازه‌سازی را تا 10 هرتز کاهش دهد و در عین حال محتوای استاتیک را برای کاهش مصرف انرژی نشان دهد. اما لیست گوشی هایی که می توانند نرخ رفرش نمایشگر خود را به 10 هرتز کاهش دهند کم است. گوشی‌هایی مانند Samsung Galaxy S23+، Google Pixel 7 Pro، و OnePlus 11 می‌توانند تا ۱۰ هرتز پایین بیایند.

نرخ تازه سازی تطبیقی مفید است زیرا همه افراد به طور متفاوتی از دستگاه خود استفاده می کنند. برخی از کاربران بازی های بیشتری انجام می دهند، در حالی که برخی دیگر از دستگاه های خود برای ارسال پیامک، مرور وب یا تماشای ویدیو استفاده می کنند. این موارد استفاده متفاوت خواسته های متفاوتی دارند. نرخ رفرش بالا با کاهش تأخیر سیستم به شما مزیت رقابتی در بازی ها می دهد.

از سوی دیگر، ویدئوها دارای نرخ فریم ثابت هستند و متن می تواند برای مدت طولانی ثابت باشد. استفاده از حالت نرخ رفرش بالا در هنگام مشاهده یک ویدیوی 30 فریم در ثانیه بی معنی است زیرا ویدیو نمی تواند چیزی بالاتر از 30 هرتز را نمایش دهد. شما نمی توانید اطلاعاتی را که وجود ندارد اضافه کنید.

مزایای نمایشگرهای با نرخ تازه سازی بالا در گوشی ها چیست؟

مزایای استفاده از نمایشگر با نرخ تازه سازی بالا حتی در استفاده عمومی بسیار زیاد است. انیمیشن‌هایی مانند پیمایش یا باز و بسته کردن پنجره‌ها نرم‌تر به نظر می‌رسند و برنامه‌ها برای استفاده راحت‌تر به نظر می‌رسند. روان بودن بهبود یافته انیمیشن ها و عناصر رابط کاربری باعث می شود تعامل با تلفن شما طبیعی تر شود.

وقتی صحبت از بازی کردن به میان می‌آید، مزایا حتی بیشتر مرتبط هستند. آنها می توانند یک مزیت رقابتی را با اجازه دادن به شما برای واکنش سریع به رویدادها فراهم کنند. اطلاعات به روز شده در مورد گیم پلی بازی را بیشتر از یک صفحه نمایش معمولی 60 هرتزی دریافت می کنید.

صفحه نمایش گوشی با نرخ تازه سازی بالا

مضرات نمایشگرهای با نرخ تازه سازی بالا در گوشی ها چیست؟

صفحه نمایش با نرخ تازه سازی بالا بدون مشکل نیست. بزرگترین مشکل این است که آنها باعث تخلیه اضافی باتری می شوند که می تواند عمر باتری گوشی شما را چند ساعت کاهش دهد. نمایشگر هنگام نمایش تصویر از انرژی استفاده می کند. هر بار که تصویر را به روز می کند، کمی قدرت بیشتری مصرف می شود. این افزایش در مصرف انرژی به این معنی است که نمایشگرهایی با نرخ تازه سازی بالا ثابت می توانند به عمر باتری ضعیف منجر شوند.

این دیگر به دلیل نرخ تازه سازی متغیر و سایر بهبودهای کارایی در پنل‌های OLED چندان مهم نیست. آنها اکنون به اندازه یک پنل OLED 60 هرتزی کارآمد هستند (یا حتی بیشتر).

در حالی که یک صفحه نمایش با فرکانس 120 هرتز انرژی بیشتری مصرف می کند، مدت زمانی که صفحه برای بازخوانی محتوا 120 بار در ثانیه نیاز دارد، نسبتاً کم است. علاوه بر این، پنل می‌تواند در صورت امکان نرخ تازه‌سازی را به کمتر از 60 هرتز کاهش دهد تا مصرف انرژی را کاهش دهد.

نرخ رفرش بالا فشار بیشتری بر سخت افزار پردازش دستگاه شما وارد می کند. از آنجایی که تراشه‌هایی که جدیدترین گوشی‌های هوشمند را تامین می‌کنند قدرتمندتر شده‌اند، این موضوع کمتر مشکل‌ساز است. مهمتر از آن، نمایشگر با نرخ تازه سازی بالا، تولیدکنندگان دستگاه را ملزم می کند تا گوشی ها و انیمیشن های رابط کاربری خود را بهینه کنند. در غیر این صورت، هنگام پیمایش از طریق UI، لرزش قابل مشاهده است.

هرچه نرخ تازه‌ سازی بیشتر باشد، نمایشگر زمان کمتری برای بازخوانی محتوای روی صفحه دارد. در یک نمایشگر 60 هرتزی، محتوا با سرعت 16.6 میلی‌ثانیه به‌روزرسانی می‌شود. در 120 هرتز، این میزان به 8.3 میلی‌ثانیه کاهش می‌یابد.

صفحه نمایش گوشی

آیا باید به نمایشگرهای با نرخ تازه سازی بالا در تلفن ها اهمیت دهید؟

نمایشگرهای با نرخ تازه‌ سازی بالاتر در تلفن‌ها بهبود قابل توجهی را ارائه می‌دهند که نمی‌توانید نادیده بگیرید. جای تعجب نیست که آنها در سال های اخیر شاهد پذیرش سریع تولید کنندگان تلفن های اندرویدی بوده اند. با این حال، این بدان معنا نیست که نمایشگرهای 60 هرتزی بد هستند یا نامربوط هستند. آنها هنوز هم قادر به ارائه یک تجربه روان هستند.

اگر بازی‌های اندرویدی را با پشتیبانی فریم بالا بازی می‌کنید یا کاربر قدرتمندی هستید، گوشی با نمایشگر نرخ تازه‌سازی بالا بخرید، زیرا فوراً متوجه مزایای آن خواهید شد. حتی در غیر این صورت، خرید یک گوشی اندرویدی با نرخ رفرش 60 هرتز ممکن است دشوار باشد زیرا تقریباً تمام سازندگان دستگاه به آن تغییر داده اند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
بزرگترین آبشار جهان: غولی که در زیر امواج پنهان شده است

بزرگترین آبشار جهان: غولی که در زیر امواج پنهان شده است

18 ساعت پیش
10دانستنی جالب در مورد ماریو که نمیدانستید!

10دانستنی جالب در مورد ماریو که نمیدانستید!

1 هفته پیش
10 دانستنی جالب در مورد اکسیژن که نمی دانستید!

10 دانستنی جالب در مورد اکسیژن که نمی دانستید!

2 هفته پیش
10 دانستنی جالب در مورد که مو نمی دانستید!

10 دانستنی جالب در مورد مو که نمی دانستید!

2 هفته پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

1 هفته پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

1 هفته پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

2 هفته پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

4 هفته پیش
بهترین جارو برقی های رباتی 2023

بهترین جارو برقی های رباتی 2024

13 ساعت پیش
بهترین کارت گرافیک های 2023

بهترین کارت گرافیک های 2024

13 ساعت پیش
7تا از بهترین آمپلی فایر هدفون در سال 2024

بهترین آمپلی فایر های هدفون در سال 2024

1 هفته پیش
مشخصات آیفون SE 4 لو رفت؛ از نمایشگر ۶۰ هرتز تا هوش مصنوعی

مشخصات آیفون SE 4 لو رفت؛ از نمایشگر ۶۰ هرتز تا هوش مصنوعی

2 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

1 هفته پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

2 هفته پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

2 هفته پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2024

2 هفته پیش