راهنمای جامع انواع چای: اکتشاف تفاوت‌ها و نکات جالب هرکدام
0

راهنمای جامع انواع چای: اکتشاف تفاوت‌ها و نکات جالب هرکدام

شاید شمایی که این مطلب را میخوانید فکر میکردید که نهایت دو یا سه نوع چای در دنیا وجود دارد اما ما در این مقاله از وبسایت نمیدونستم به بررسی انواع چای میپردازیم با ما همراه باشید.

از اولانگ تا ماچا و چای ماسالا، دنیای چای می تواند متفاوت باشد. در اینجا نحوه به وحود آمدن انواع مختلف چای وجود دارد.
این نوشیدنی که در بسیاری از نقاط جهان با نام چای شناخته می شود، یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است و در تمام قاره ها به جز قطب جنوب کشت می شود.

چای یک نوشیدنی سخاوتمندانه است. تنها با یک سوم یا بیشتر کافئین قهوه، مسیر ملایم‌تری را به سوی فعالیت های صبحگاهی ارائه می‌کند و به شما امکان می‌دهد بیشتر و بیشتر بنوشید.

انواع مختلف چای همچنین سرشار از ماده ای به نام ال تیانین هستند، اسید آمینه ای که مطالعات با احساس آرامش و تندرستی مرتبط است.

تحقیقات به روشن کردن فواید چای برای سلامتی ادامه می‌دهد، و تایید می‌کند: چای خوب به شما احساس خوبی می‌دهد.

این واقعاً تمام چیزی است که برای شروع نوشیدن انواع مختلف چای باید بدانید. با صدها سبک و تنوع ساخته شده در سرتاسر جهان، و تقریباً به همان تعداد روش دم کردن آن، هیچ راه درست یا غلطی برای لذت بردن از یک فنجان چای وجود ندارد.

هر نوع چای – سبز، سیاه، اولانگ و غیره – محصول همان گیاه است، درختچه ای به نام Camellia sinensis که بومی گروهی از سرزمین های نیمه گرمسیری است که از شرق هند تا شمال لائوس و ویتنام تا جنوب غربی چین امتداد دارد.

تفاوت در طعم به تفاوت های ظریف تنوع گیاهی، شرایط رشد و سبک پردازش مربوط می شود. (چای های گیاهی و غلات داستان جداگانه ای هستند) شما می توانید اکثر چای های “واقعی” را بر اساس روش تهیه به چند دسته کلی دسته بندی کنید.

تاریخچه چای

تاریخچه چای به چین باستان باز می گردد، جایی که بیش از 5000 سال پیش کشف شد. افسانه ها حاکی از آن است که امپراتور شن نونگ به طور تصادفی چای دم کرده است که برگ ها در آب جوش او افتاده اند.

چای در ابتدا برای اهداف دارویی استفاده می شد و به شکل فشرده با مواد افزودنی مانند زنجبیل یا پوست پرتقال مصرف می شد.

در طول سلسله تانگ، چای در میان نخبگان چینی محبوب شد و به دلیل طعم و فرآیند دم کردن آن شروع به لذت بردن کرد. کشت چای به ژاپن، کره و ویتنام گسترش یافت، جایی که به یک روش محترمانه معروف به مراسم چای ژاپنی تبدیل شد.

چای نیز از طریق تجارت که توسط شرکت هند شرقی هلند معرفی شده بود، به اروپا راه یافت. این یک نوشیدنی مد روز برای اشراف اروپایی شد.

شرکت بریتانیایی هند شرقی نقش مهمی در رواج چای در بریتانیا و مستعمرات آن داشت و آن را به نمادی از ثروت تبدیل کرد. با بهبود حمل و نقل، چای مقرون به صرفه تر شد و مصرف آن افزایش یافت.

انقلاب صنعتی تولید مکانیزه چای (و اختراع چای کیسه ای!) را به ارمغان آورد و باعث دسترسی بیشتر برای جمعیت وسیع تری شد.

روش های حمل و نقل سریعتر مانند کشتی های بخار و راه آهن تجارت جهانی چای را تسهیل کرد و مزارع چای در سراسر جهان ایجاد شد. امروزه بزرگترین تولیدکنندگان چای عبارتند از: چین، هند، کنیا، سریلانکا و اندونزی.

آنواع چای

 

1.چای سبز

چای سبز

درست مانند برش دادن یک سیب، کندن یک برگ چای ساعت را بر روی مجموعه پیچیده ای از واکنش های اکسیداتیو و آنزیمی آغاز می کند که با بافت قهوه ای گیاه و طعم ها و عطرهای کاملاً متفاوت از زمانی که برگ برای اولین بار چیده شد، به پایان می رسد.

هدف از تهیه چای سبز توقف این واکنش ها در سریع ترین زمان ممکن و حفظ طعم گیاهی برگ است. چای سبز می تواند طعمی شبیه نخود بهاره، علف بریده تازه، فندق برشته شده به آرامی و حتی جلبک دریایی شور شناور در آبگوشت داشته باشد. سبزی های با کیفیت به شدت معطر و شیرین روی زبان هستند.

مطالعات نشان می دهد که توقف زودهنگام فرآیند اکسیداسیون در طول تولید چای می تواند منجر به غلظت بالای پلی فنول ها شود – آنتی اکسیدان های قوی که طیف وسیعی از مزایای سلامتی را ارائه می دهند. با این حال، برای نتیجه گیری قطعی به تحقیقات بیشتری نیاز است.

رایج ترین چای های سبز

سنچا: وقتی به چای سبز فکر می کنید این تنوع معمولاً به ذهن شما خطور می کند. سنچا شیرینی ملایم و اسیدی لطیف دارد و اغلب با عسل و لیموی تازه سرو می شود.

ماچا: طعم های تلخ و شیرین اومامی با ماچای سبز روشن ترکیب می شوند. برخلاف انواع دیگر، این چای یک پودر ریز آسیاب شده است که با هم زدن شدید پودر در آب داغ دم می‌شود.

بانچا: با نام مستعار “چای معمولی”، بانچا محبوب ترین چای سبز در ژاپن است. این چای از برگ های مسن تر به جای جوانه های جوان دم می شود و نسبت به سایر انواع چای سبز کافئین کمتری دارد.

2.چای سیاه

چای سیاه

اگر اجازه دهید برگ های تازه چای تا آخر اکسید شوند، سپس به خشک کردن آن ها ادامه دهید، برعکس چای سبز  چای سیاه را خواهید دید.

این اکسیداسیون همراه با غلتاندن و ورز دادن دقیق برگ ها باعث ایجاد ترکیبات مالت و تانیک به همراه طعم میوه ای و شکلاتی می شود.

چای سیاه که از چین  بدست آمد نوشیدنی ترجیحی بریتانیایی ها در قرن نوزدهم بود، زیرا احتمال کپک زدن آن در سفرهای طولانی اقیانوسی کمتر بود.

زمانی که مزرعه داران مستعمرات بریتانیا در هند، سریلانکا و کنیا در تلاش بودند تا بفهمند چگونه انواع چای را که از چین دزدیده بودند فرآوری کنند و بومیان را مجبور به کاشت در خاک خود کردند، چای سیاه همان سبکی بود که آنها به انبوه تبدیل کردند.

تولید تا به امروز، مناطق هندی آسام و دارجلینگ برخی از شناخته شده ترین چای سیاه جهان را تولید می کنند. اولی مخصوصاً تند و مالت دار، دومی بسیار ظریف است.

سبک های چای سیاه چینی مانند مائو فنگ و کیمون طعم آلو پخته و شکلات دارند. اما چای های سیاه من سوار یا بمیر از تایوان می آید. ارقام منطقه دریاچه سان ماه بسیار معطر،و پر از  ادویه هستند.

3.چای اولانگ

چای اولانگاگر چای سبز به سختی اکسید می شود و چای سیاه تقریباً به طور کامل اکسید می شود، چای اولانگ در بین آن ها قرار دارد. بسته به تفاوت‌های خاص در نحوه فراوری آنها، طعم و عطر اولونگ بسیار متفاوت است.

مراحل پژمرده کردن، خمیر کردن، آتش زدن، غلتاندن، خشک کردن و برشته کردن اولانگ یک روز طول می کشد اما یادگیری آن یک عمر طول می کشد. این مقوله در غرب چنان پیچیده و ضعیف است که حتی یک کلمه انگلیسی برای آن وجود ندارد.

در تایوان، اولانگ های کوهستانی ممکن است تقریباً به سبزی چای سبز به نظر برسند، اما تکان های کوچک اکسیداسیون طعم های ترد و علفزار را به طعم های خامه ای و کره ای با رنگ گلی قوی تبدیل کرده است.

4.چای سفید

چای سفید

در جایی که اولانگ ها در مورد فراوری فشرده هستند، چای سفید بر اجازه دادن به طبیعت تاکید دارد. برگ های چیده شده چای با حداقل فراوری در هوا خشک چه در آفتاب یا با دریچه های هوای قدرتمند خشک می شوند.

همانطور که خشک می شوند، برگ ها تحت اکسیداسیون جزئی قرار می گیرند و بدنی غنی و کرمی و طعم های گلی لطیف ایجاد می کنند.

5. چای زرد

چای زردچای زرد جایی بین چای سبز و چای سیاه قرار می گیرد و طعمی شیرین، آجیلی و کمی گلی دارد که از تخمیر استفاده شده در تولید آن ناشی می شود. تخمیر این نوع چای یک فرآیند ظریف است، به همین دلیل است که به ندرت چای زرد را در چای فروشی محلی خود پیدا می کنید.

6.چای ماسالا

چای ماسالا

نوشیدنی خامه‌ای و معطری که از دم کردن چای سیاه با ادویه‌ها، گیاهان، شیر و شکر تهیه می‌شود، یک نوشیدنی دوست‌داشتنی در سراسر آسیای جنوب شرقی است.

در فرهنگ‌های غربی، این نوشیدنی معمولاً به نام چای شناخته می‌شود و معمولاً با ادویه‌های معطر مانند دارچین، هل و میخک طعم‌دار می‌شود.

اغلب به عنوان یک لاته مقرون به صرفه که با شیر بخارپز مخملی درست می شود، مشابه نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو سرو می شود.

7.چای تخمیر شده و کهنه

تعدادی از چای های سنتی قبل از نوشیدن ماه ها، سال ها یا حتی دهه ها کهنه می شوند. در حالی که چای سبز و اولانگ های سبک تر به بهترین وجه تازه میل می شوند، چندین سبک سفید، سیاه و اولانگ می توانند با افزایش سن ژرفای جدیدی ایجاد کنند.

همچنین چای‌هایی وجود دارند که به لطف روش‌های فراوری که به طور کامل ارگانیسم‌های میکروسکوپی موجود در برگ‌های چای را از بین نمی‌برند، در طول پیری تحت فعالیت باکتریایی و قارچی قرار می‌گیرند.

8.چای گیاهی و غلات

دم‌نوش‌هایی که از گیاهان، گل‌ها و غلات تهیه می‌شوند، معمولاً به‌عنوان دمنوش‌های گیاهی یا تیسان نامیده می‌شوند تا خود را از چای کاملیا سیننسیس متمایز کنند.

برگ‌های چای مدت‌ها قبل از اینکه نوشیدنی باشند به عنوان دارو مصرف می‌شدند و بسیاری از دمنوش‌های گیاهی محبوب در ابتدا برای اهداف دارویی ساخته می‌شدند.

احتمالاً قبلاً انواع رایجی مانند بابونه، نعناع و گل رز را می‌شناسید، اما ممکن است بخواهید به دنبال گل سنجد، چای گیاهی یونانی کوهستانی و گل داودی باشید که همگی طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند.

تعدادی چای نیز وجود دارد که از دانه های برشته شده تهیه می شود که به ویژه در کره و ژاپن محبوبیت دارند. جو، گندم سیاه تارتاری، اشک های ایوب و حتی ابریشم ذرت همگی دم کرده های آرام بخش و طبیعی غنی می سازند.

حتی بهتر از آن، این دم‌نوش‌ها وقتی سرد یا یخ می‌شوند به طرز فوق‌العاده‌ای با طراوت هستند، و آنها را به نوشیدنی بدون کافئین کاملی تبدیل می‌کند که می‌توانید در پارچ درست کنید و در یک روز گرم تابستان از آن لذت ببرید.

 

خب در پایان امیدواریم که مطالب گردآوری شده مورد پسند شما واقع شده باشد و با مصرف هر نوع چای که درباره آن کنجکاو شدید طمع لذت بخش آن را بچشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
10 تا از عجیب ترین فوبیا ها که نمی دانستید

10 تا از عجیب ترین فوبیا ها که نمی دانستید

1 روز پیش
10 تا از شایع ترین علامت های فیزیکی اضطراب شدید

10 تا از شایع ترین علامت های فیزیکی اضطراب شدید که نمی دانستید

2 روز پیش
10 واقعیت شگفت انگیز در مورد دندان ها

10 واقعیت شگفت انگیز در مورد دندان ها

3 روز پیش
10 اختراع برجسته که جهان را تغییر دادند

10 اختراع برجسته که جهان را تغییر دادند

4 روز پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

2 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

2 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

2 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

3 ماه پیش
بهترین کولرهای گازی بازار ایران

راهنمای خرید بهترین کولرهای گازی بازار ایران تابستان 1403

2 هفته پیش
سیستم‌عامل visionOS 2

سیستم‌عامل visionOS 2، جادوی واقعیت مجازی؛ از تئاتر خصوصی تا سینمای چند بعدی

2 هفته پیش
5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

4 هفته پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

1 ماه پیش
دستبند طلا دخترانه

جدیدترین و به روزترین مدل های دستبند طلا دخترانه 2024

4 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

2 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

2 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

2 ماه پیش