کشف بهترین ها برای افزایش طبیعی جریان خون
0

افزایش طبیعی گردش خون با این 13 مورد که نمی دانستید!

در این مقاله از وبسایت نمیدونستم به بررسی بهترین غذای سالم برای بهبود و افزایش گردش خون میپردازیم با ما همراه باشید. مشکلات گسترده‌ای در جهان وجود دارد که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند، از جمله مشکلات مربوط به گردش خون نا مناسب در بدن. احساس “سوزش و گزگز” که در اندام‌های پایین بدن احساس می‌شود، چیزی نیست که باید نادیده گرفته شود. هنگامی که خون به درستی به اعضای داخلی شما نمی‌رسد و مسدود می‌شود، اعضای شما از مواد غذایی محروم می‌شوند. اکسیژناسیون مناسب و گردش خون اساسی برای حفظ سلامت بهینه ضروری است. به همین دلیل نیاز به مصرف غذاهای سالم برای گردش خون در رژیم روزانه شما برای یک فرد سالمتر است.

چه عواملی موجب گردش خون نامناسب در بدن می‌شوند؟

زیرا علل متداول گردش خون نامناسب در بدن انواع مختلفی دارد، در ادامه به برخی از مهم‌ترین عوامل اشاره می‌شود:

1. تجمع پلاک در شریان‌ها که باعث تنگ شدن و مسدود شدن گردش خون می‌شود.
2. چاقی که یکی دیگر از اپیدمی‌های روز جهان است، عاملی متداول برای گردش خون ناپسند است. افراد چاق دارای تجمع کلسترول در پلاک و شریان‌ها هستند.
3. بیماری شریان‌های پیرفریفری (PAD)، یک بیماری پزشکی است که باعث تنگ و سفت شدن عروق خونی و وریدهای پاها می‌شود.

 بهترین غذاها برای افزایش گردش خون

اگرچه صحت داروها برای مقابله با گردش خون ناپسند صحیح است، اما هیچ چیز به اندازه درمان‌های طبیعی نزدیک نمی‌شود. بهترین راه برای رفع گردش خون نامناسب این است که از ابتدا درست غذا بخورید. در زیر لیستی از غذاهای سالم برای گردش خون آورده شده است.

1. فلفل قرمز (Cayenne Pepper)

فلفل قرمز یک ترکیب فیتوشیمیایی به نام کپسایسین دارد که گردش خون به بافت‌های شما را افزایش می‌دهد. این باعث گسترش عروق خونی شما می‌شود و مواد مغذی به راحتی از طریق شریان‌های شما به اعضای داخلی شما منتقل می‌شود.

عضلات شما به آرامی وارد حالت استراحت می‌شوند و تجمع پلاک نیز کاهش می‌یابد. به خصوص، این باعث افزایش تولید اکسید نیتریک (NO) در بدن شما می‌شود که کلیدی برای بهبود گردش خون است.

2. انار (Pomegranate)

آیا می‌دانستید که عملکرد ورزشی یا تمرینات شما بهبود می‌یابد وقتی قبل از فعالیت انار تازه بخورید؟ این به این دلیل است که مصرف میوه تازه یا آب انار گردش خون به بافت‌های شما را افزایش می‌دهد و اکسیژناسیون مناسب را ترویج می‌کند.

حتی یک مطالعه نیز این را تأیید می‌کند که عملکرد ورزشی افراد قبل و بعد از مصرف 1,000 میلی‌گرم عصاره انار را پیگیری کرده و نتایج و مزایای آن را شرح داده است.

انار از مواد غذایی بسیار مفید برای افزایش جریان خون بدن است

3.هندوانه (Watermelon)

یک حقیقت جذاب درباره هندوانه وجود دارد هندوانه شامل یک اسید آمینه به نام ال-سیترولین است که اکسید نیتریک را به اعضای بدن شما رها می‌کند، بنابراین گردش خون را بهبود می‌بخشد.

دلیلی وجود دارد که افرادی که زیادی آب هندوانه می‌نوشند بهبود در عملکرد جنسی گزارش داده‌اند و چرا پژوهشگران آن را به عنوان یک ویاگرای طبیعی تعریف کرده‌اند.

4. دارچین (Cinnamon)

دارچین یکی از غذاهای سالم برای گردش خون است. این نه تنها بدن شما را گرم می‌کند؛ بلکه عروق خونی و شریان‌های شما را نیز باز می‌کند.

مطالعات نشان داده‌اند که موش‌هایی که به مدت هشت هفته عصاره پوست دارچین خورده‌اند، به دلیل افزایش توسعه عروق خونی بهبودی در سلامت قلبی عروقی خود را نشان دادند .

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که دارچین ممکن است در تنظیم سطح فشار خون مؤثر باشد زیرا به شناخته شده است که عروق خونی شما را وارد حالت ریلکس می‌کند.

5. گیاه گینکو بیلوبا (Ginkgo Biloba)

گینکو بیلوبا یکی از مواد غذایی است که گردش خون به مغز را افزایش می‌دهد. این باعث بهبود حافظه و کارکرد شناختی کلی می‌شود.

برخی مطالعات موافقت کرده‌اند که این گیاه می‌تواند سلامت چشم شما را حفاظت کند و گردش خون در پاها را بهبود بخشد.

برگ‌های این گیاه، که حاوی فلاوونوئیدها و ترپنوئیدها هستند، شناخته شده‌اند به عنوان مقاومت در برابر رادیکال‌های آزاد که در داخل بدن شما تجمع پیدا می‌کنند، بنابراین پیری را کاهش می‌دهند و از بروز شرایطی مانند بیماری قلبی، سرطان و بیماری آلزایمر جلوگیری می‌کنند.

گیاه گینکو بیلوبا از مواد غذایی بسیار مفید برای افزایش جریان خون بدن است

6. میوه خشک (Nuts)

اگر به میوه خشک علاقه دارید خبرهای خوبی برای شما داریم. میوه‌های خشک تازه خورده شده، گردش خون در سراسر بدن را بهبود می‌بخشند.

خیساندن میوه‌ها از مواد مغذی آنها را فعال می‌کند و مقدار اسید فیتیک در آنها را حذف می‌کند. پختن توصیه نمی‌شود چرا که میوه‌های خشک تازه پس از پخت و مصرف اسیدی می‌شوند.

گردو و بادام گزینه‌های خوبی هستند زیرا پروفایل مغذی فراوانی دارند که شامل ویتامین‌های A، B، C و E، منیزیم، آهن و غیره می‌شود.

7. شکلات تلخ (Dark Chocolate)

اگر شکلات تلخ می‌خورید، خوشحال خواهید شد که آن باعث افزایش تولید چربی NO در بدن می‌شود. این باعث می‌شود خون شما کم‌چسب‌تر شود، عروق خونی شما باز شود و عروق خونی شما را ریلکس کند. انتخاب شکلات تلخ که حاوی تا 70٪ کاکائو است و کمتر نیست.

شکلات تلخ از مواد غذایی بسیار مفید برای افزایش جریان خون بدن است

8. چای سبز (Green Tea)

نوشیدن دو تا سه فنجان چای سبز هر روز، گردش خون را افزایش می‌دهد. علاوه بر بهبود گردش خون در سراسر بدن، این چای در بهبود سلامت قلبی-عروقی نیز کمک می‌کند.

چای سبز به ویژه در رژیم‌های کاهش وزن مفید است چرا که میزان متابولیسم شما را افزایش می‌دهد و بیشتر کالری را سوزانده می‌شود. افزایش محتوای آنتی‌اکسیدان، این چای را به یک برنده واضح تبدیل می‌کند.

9. سیر (Garlic)

اگر به دنبال این هستید که “روزانه چه چیزی برای بهبود گردش خون بخوریم؟”، ما به شما سیر را پیشنهاد می‌دهیم. این یک واسو دیلاتور طبیعی است و مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های حاوی بیشترین میزان سیر، بهبود کارایی گردش خون نشان می‌دهند نسبت به آنهایی که هیچ سیری ندارند.

10. میوه‌ها (Fruits)

میوه‌هایی که حاوی مقدار زیادی ویتامین C هستند، مانند مرکبات و پرتقال، به عنوان ضدانعقادهای طبیعی عمل می‌کنند.

همچنین دیواره‌های کاپیلری شما را تقویت می‌کنند. میوه‌های دیگر مانند هندوانه و گوجی بری که حاوی لیکوپن هستند، برای کاهش خطر بیماری قلبی و عروقی مفید هستند.

برخی از بهترین میوه‌ها برای گردش خون شامل پرتقال، گوجی بری، لیمو، گریپ‌فروت و انار هستند.

بهترین میوه‌ها برای جریان خون شامل پرتقال، گوجی بری، لیمو، گریپ‌فروت و انار هستند.

11. سبزی‌های ریشه‌ای (Leafy Greens)

سبزی‌های ریشه‌ای بهترین دوستان شما هستند وقتی به مصرف سبزی‌ها برای بهبود گردش خون می‌آید. سبزی‌هایی مانند روکولا، اسپیناچ، کل و کلم با آنتی‌اکسیدان‌ها و نیترات‌ها پر است.

نیترات‌ها در داخل بدن به اکسید نیتریک تبدیل می‌شوند که در نتیجه گردش خون شما را افزایش می‌دهد. یک مطالعه نشان داد که مصرف مواد غذایی حاوی نیترات فشار خون سیستولیک در بیماران را کاهش داد و این موضوع خطر بروز بیماری قلبی و سکته را کاهش می‌دهد.

12. ماهی چرب (Fatty Fish)

اسیدهای چرب امگا-3 شناخته‌شده‌اند که میزان اکسید نیتریک در خون را افزایش می‌دهند و بنابراین گردش خون بهتری را ترویج می‌کنند.

ماهی‌های چرب مانند ماهی سالمون و ماکرل انتخاب‌های عالی در این زمینه هستند. همچنین، مصرف ماهی چرب از تشکیل پلاکت در شریان‌های شما جلوگیری می‌کند و از تشکیل گلوله‌های خون غیرمطلوب جلوگیری می‌کند.

13. لبو (Beetroot)

ورزشکاران و علاقه‌مندان به ورزش با مصرف کپسول یا پودر لبو رژیم غذایی خود را تکمیل می‌کنند زیرا این کار ترشح NO در بدن را افزایش می‌دهد.

لبوها به عنوان یک منبع غنی از نیترات شناخته شده و عروق خونی را ریلکس کرده و بنابراین گردش خون به بافت‌های عضلانی و اعضای داخلی بهبود می‌بخشد.

یک مطالعه تأثیر نوشیدن آب لبو در بزرگسالان و نتایج آن، افت فشار خون، زمان لخته شدن خون و کاهش التهاب را پس از نوشیدن آن نشان داد.

لبو و آب لبو برای افزایش جریان خون بدن بسیار مفید باشد

چه کارهای دیگری می‌توانید برای گردش خون بهتر انجام دهید؟

ورزش روزانه: شروع به دویدن، دویدن یا بهترین اینکه – قدم‌زنی سریع. اگر مصدومیت دارید یا نمی‌توانید زیاد حرکت کنید، با یک فیزیوتراپیست همکاری کنید و هدایت بشوید. ورزش‌های کم‌تأثیری که بر مفاصل آسیب نمی‌زنند و به آرامی گردش خون شما را افزایش می‌دهند، انجام دهید. به اصطلاح، فقط باید حرکت کنید.

ترک سیگار: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سیگار کشیدن گردش خون بدن شما را مختلف می‌کند، علاوه بر این که عامل اصلی بروز بیماری‌های مزمن مانند سرطان و شکست ریه است.

کاهش وزن: اگر چاق یا اضافه وزن دارید، گردش خون شما ضعیف است. کالری‌های خود را ردیابی کنید، هر روز ورزش کنید و به طور طبیعی گردش خون خود را افزایش دهید و پلاک در شریان‌های شما را کاهش دهید.

حالا که از چگونگی بهبود گردش خون خود آگاه هستید، وقت آن است که به سمت زندگی سالم قدم بردارید. به مصرف غذاهای صحیح ادامه دهید و پایدار باشید. باید به آن زمان بدهید تا بهبود یابد و همیشه خوب است بدانید که تغییرات در یک شب اتفاق نمی‌افتد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
10 تا از عجیب ترین فوبیا ها که نمی دانستید

10 تا از عجیب ترین فوبیا ها که نمی دانستید

1 روز پیش
10 تا از شایع ترین علامت های فیزیکی اضطراب شدید

10 تا از شایع ترین علامت های فیزیکی اضطراب شدید که نمی دانستید

2 روز پیش
10 واقعیت شگفت انگیز در مورد دندان ها

10 واقعیت شگفت انگیز در مورد دندان ها

3 روز پیش
10 اختراع برجسته که جهان را تغییر دادند

10 اختراع برجسته که جهان را تغییر دادند

4 روز پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

2 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

2 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

2 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

3 ماه پیش
بهترین کولرهای گازی بازار ایران

راهنمای خرید بهترین کولرهای گازی بازار ایران تابستان 1403

2 هفته پیش
سیستم‌عامل visionOS 2

سیستم‌عامل visionOS 2، جادوی واقعیت مجازی؛ از تئاتر خصوصی تا سینمای چند بعدی

2 هفته پیش
5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

4 هفته پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

1 ماه پیش
دستبند طلا دخترانه

جدیدترین و به روزترین مدل های دستبند طلا دخترانه 2024

4 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

2 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

2 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

2 ماه پیش