جلوگیری از نفوذ موش‌ها و سوسک‌ها به خانه‌ با این 9 گیاه
0

جلوگیری از نفوذ موش‌ها و سوسک‌ها به خانه‌ با این 9 گیاه

موش‌ها و سوسک‌ها می‌توانند به خانه‌تان وارد شوند و به مشکلاتی از جمله خسارت به وسایل خانگی و بهداشت عمومی منزل بیافتند. این آفات نه تنها از لحاظ زیبایی و تمیزی خانه مشکل‌ها ایجاد می‌کنند، بلکه همچنین می‌توانند بیماری‌های خطرناک را به خانه‌تان بیاورند. در این مقاله از وبسایت نمیدونستم، به بررسی 7 گیاه خاص خواهیم پرداخت که بوی تند و نامطبوعی برای موش‌ها و سوسک‌ها دارند و می‌توانند به عنوان روشی طبیعی و بدون آسیب برای دور کردن این آفات از خانه‌تان مورد استفاده قرار گیرند.

سیر و پیاز

همه‌ی ما سیر و پیاز در خانه‌هایمان داریم و بوی این مواد ترشحی را موش‌ها و سوسک‌ها ناخوشایند می‌یابند. به ویژه، سیر دارای تعدادی ترکیب گوگردی است که بوی تندی ترشح می‌کنند که موش‌ها از آن بی‌خوشایند می‌شوند.

به مشابهت، پیاز تازه بریده نیز بوی بسیار تندی ترشح می‌کند که می‌تواند چشم‌های موش‌ها و سوسک‌ها را تحریک کند و آن‌ها را دور کند. و اگر به صورت داخلی مصرف شود، می‌تواند به سرعت علائم کم‌خونی را در موش‌ها ایجاد کرده و سلول‌هایشان را از اکسیژن محروم کند. در هر صورت، چند برش پیاز را در اطراف خانه قرار دهید تا آن‌ها را دور نگه دارید.

جلوگیری از نفوذ موش‌ها و سوسک‌ها با سیر

علاوه بر این، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه سیر را از دنباله‌ها در باغ یا گلدان‌ها برویانید. فقط چهار یا پنج حبه سیر را پوره کنید و به یک پینت آب در یک بطری اسپری اضافه کنید. سپس محلول خود را در اطراف مناطقی که موش‌ها یا سوسک‌ها به طور معمول دیده می‌شوند یا مسیرهای ورودی احتمالی پاشید. ممکن است خانه‌تان بوی سیر بدهد، اما این یک قیمت کوچکی است که باید برای جلوگیری از آفات پرداخت کنید!

جلوگیری از نفوذ موش‌ها و سوسک‌ها با پیاز

اسطوخودوس(لوندر)

این گیاه زیبا و بنفش به‌خاطر بوی تازه‌ای که هوا را پر می‌کند، شناخته شده است. اما در حالی که عطر ماندگار برای خانه‌های ما خوشایند است، برای موش‌ها و موش‌ها نیز نفرت‌انگیز است. به همین دلیل، سعی کنید اسطوخودوس را در حیاط خلوت خود پرورش دهید، یا می توانید چند ساقه در اطراف پایه گیاهان موجود بپاشید.

از طرف دیگر، می‌توانید ساشه‌های کوچک را با اسطوخودوس خشک پر کنید و آن‌ها را در نقاط/شکاف‌هایی قرار دهید که احتمال دارد جوندگان به خانه شما حمله کنند. یا می توانید روغن های ضروری اسطوخودوس را در اطراف خانه اسپری کنید. بوی قوی و معطر باید موش ها و موش ها را دور نگه دارد.

جلوگیری از نفوذ موش‌ها و سوسک‌ها با لاوتدر

نرگس

گل‌های بهاری محبوب مثل نرگس و دافودیل علاوه بر اینکه بوی گلی دلنشینی دارند، برای موش‌ها و سوسک‌ها ناخوشایند هستند. می‌توانید چمن‌های نرگس و دافودیل را در اطراف گیاهان خارجی که موش‌ها را جذب می‌کنند کاشته و یا گل‌های خوشبو را در اطراف خانه قرار دهید.

علاوه بر این، کل گیاه اگر مصرف شود، سمی است زیرا شامل ترکیباتی مانند لیکورین و آلکالوئیدهای دیگر است – به ویژه کندوکاهی گیاه. این ممکن است منجر به اسهال، استفراغ و ترشح زیاد برای حیوانات کوچک شود. بنابراین اگر حیوانات خانگی داخلی دارید، این گیاه‌ها را از آن‌ها دور نگه دارید، تقریباً مشابه گل‌هایی که نباید آن‌ها را بخرید اگر گربه یا سگ دارید.

جلوگیری از نفوذ موش‌ها و سوسک‌ها با گل نرگس

داوودی (کریسانتموم‌)

به مانند نرگس و دافودیل، کریسانتموم‌ها یا به عبارتی گل داوودی نیز گیاهانی رنگارنگ هستند که بوی بسیار تندی را ترشح می‌کنند که برای موش‌ها و سوسک‌ها ناخوشایند است.

گل‌های کریسانتموم حاوی ترکیبات ضد‌حشره‌ای خاصی هستند که می‌تواند سمی باشد و به عنوان یک مزاحمت موثر عمل کند. چون این گل‌ها محبوب هستند، می‌توانید آن‌ها را به راحتی در فروشگاه‌های باغبانی محلی پیدا کنید و آن‌ها را هم در فضای باز و هم در داخل خانه‌تان قرار دهید.

دوباره، باید بدانید که کریسانتموم‌ها سمی برای هر دو گربه و سگ هستند. آزمایش کردن یکی از این گیاه‌ها می‌تواند علائم جدی مانند اسهال، استفراغ، ترشح زیاد و موارد دیگر را ایجاد کند، بنابراین حیوانات خانگی‌تان را دور نگه دارید!

جلوگیری از نفوذ موش‌ها و سوسک‌ها با گل داوودی

مریم‌گلی معمولی

این گیاه خوشبویی که به طور معمول در غذاهای پاستا ما استفاده می‌شود، همچنین به عنوان یک دافع حشرات عالی عمل می‌کند. موش‌ها به خصوص بوی گیاه کاکایی را دوست ندارند، سیاه و سفید هر دو نوع آن.

به سادگی گیاهان را روی خاک در اطراف گیاهان خارجی، شکاف‌های ورودی یا شکاف‌های اطراف خانه پاشیده تا بوهای تند آنها کافی باشد تا موش‌ها و سوسک‌ها را از ورود به خانه منع کند.

می‌توانید ساژه تازه را در باغتان کاشته، در گلدان‌ها یا حتی از فروشگاه محلی خود برای استفاده در فضای باز خریداری کنید. در هر صورت، شما یک منبع دائمی برای غذاهای خوشمزه‌تان خواهید داشت!

گیاهان دیگری همچون مرزه، ریحان، زعفرانی، فلفل سیاه و فلفل قرمز نیز با بوی تندی که دارند، می‌توانند به عنوان دافع حشرات موثری عمل کنند – اینها همگی در کابینت‌های آشپزخانه‌تان پیدا می‌شوند.

جلوگیری از نفوذ موش‌ها و سوسک‌ها با مریم گلی

نعناع

موش‌ها و سوسک‌ها به همین ترشحات تازه از نعناع هم بی‌نفوذند. به ویژه نعنای پیازی و نعنای دیگر که معمولاً بوی تندتری دارند. در نظر بگیرید که این گیاهان خوشبویی را در باغ خود کاشته و یا آن‌ها را در گلدان‌ها قرار دهید تا از ورود موش‌ها و سوسک‌ها جلوگیری کنید.

در غیر این صورت، می‌توانید توپ‌های پنبه را در روغن‌های اسانسی نعنای پیازی قبل از قرار دادن آن‌ها در نقاط مشکل یا مناطق اطراف خانه خیس کنید. فقط به یاد داشته باشید که آن‌ها را بیرون بیاورید و به محض اینکه بوی آن‌ها محو شد، تعویض کنید.

یا به سادگی یک محلول از دو قاشق چایخوری روغن اسانسی نعنای پیازی به یک پیمانه آب در یک بطری اسپری اضافه کنید. سپس از این محلول خانگی برای رسیدن به نقاط اطراف خانه و فضای باز که معمولاً موش‌ها را می‌بینید، استفاده کنید.

جلوگیری از نفوذ موش‌ها و سوسک‌ها با نعناع

علف لیمو یا سیترونلا

گیاه لیمون‌گراس یک گیاه گونه‌ای مانند گیاهان علفی است که در مناطق گرمسیری رشد می‌کند و به خاطر بوی خنک مرکباتی خود شناخته می‌شود که به موش‌ها و سوسک‌ها اصلاً نمی‌پسندد. ایده‌آل است که گیاهان لیمون‌گراس را در فضای باز کاشته یا قرار دهید تا از حشرات جلوگیری کنید.

همچنین، موش‌ها بوی مشابه لیمون را در رایحه سیترونلا نمی‌پسندند. شما می‌توانید رایحه‌های اسانسی سیترونلا را به راحتی در اطراف خانه‌تان استفاده کنید.

اگر نمی‌توانید گیاهان لیمون‌گراس را در باغ خود کاشته باشید، می‌توانید شمع‌های سیترونلا بخرید یا از روغن‌های اسانسی آنها استفاده کنید.

علاوه بر این، اگر اسانس روغن لیمون‌گراس را با سایر روغن‌های اسانسی مخلوط کنید، این برای موش‌ها حتی بیشتر توانمند خواهد بود. در واقع، لیمون‌گراس و سیترونلا از مؤثرترین انواع دافع‌ها هستند و همچنین به عنوان دافع‌های معروف برای دور کردن پشه و حشرات معمول دیگر نیز شناخته می‌شوند.

جلوگیری از نفوذ موش‌ها و سوسک‌ها با علف لیمو

چگونه متوجه می شوید که مشکل آفت دارید؟

نشانه‌های معمولی که باید مراقب آنها بود عبارتند از: فضولات جوندگان، بوهای کهنه، سوراخ‌های جویده شده از روی دیوارها و کف، جویدن بسته‌بندی مواد غذایی یا گیاهان در فضای باز، و مواد لانه‌سازی مانند کاغذ خرد شده، پارچه، یا مواد گیاهی خشک شده – که اغلب به عنوان پناهگاه استفاده می‌شوند.

برای جلوگیری از هجوم موش‌ها و موش‌ها به خانه‌تان، مطمئن شوید که تمام نقاط ورودی ممکن کاملاً مهر و موم شده‌اند. هر گونه غذا یا منابع آب را بردارید و هرگونه آشفتگی از جمله غذای پرندگان را در حیاط خلوت خود تمیز کنید. علاوه بر این، سطل های زباله یا کمپوست در فضای باز را بپوشانید و مواد تودرتو مانند چوب، جعبه های مقوایی و روزنامه را بردارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
بزرگترین آبشار جهان: غولی که در زیر امواج پنهان شده است

بزرگترین آبشار جهان: غولی که در زیر امواج پنهان شده است

18 ساعت پیش
10دانستنی جالب در مورد ماریو که نمیدانستید!

10دانستنی جالب در مورد ماریو که نمیدانستید!

1 هفته پیش
10 دانستنی جالب در مورد اکسیژن که نمی دانستید!

10 دانستنی جالب در مورد اکسیژن که نمی دانستید!

2 هفته پیش
10 دانستنی جالب در مورد که مو نمی دانستید!

10 دانستنی جالب در مورد مو که نمی دانستید!

2 هفته پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

1 هفته پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

1 هفته پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

2 هفته پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

4 هفته پیش
بهترین جارو برقی های رباتی 2023

بهترین جارو برقی های رباتی 2024

13 ساعت پیش
بهترین کارت گرافیک های 2023

بهترین کارت گرافیک های 2024

14 ساعت پیش
7تا از بهترین آمپلی فایر هدفون در سال 2024

بهترین آمپلی فایر های هدفون در سال 2024

1 هفته پیش
مشخصات آیفون SE 4 لو رفت؛ از نمایشگر ۶۰ هرتز تا هوش مصنوعی

مشخصات آیفون SE 4 لو رفت؛ از نمایشگر ۶۰ هرتز تا هوش مصنوعی

2 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

1 هفته پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

2 هفته پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

2 هفته پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2024

2 هفته پیش