0

با نشانه ها و علائم کمبود ویتامین C آشنا شوید

ویتامین C یکی از مواد مغذی ضروری است که بدن برای رشد و توسعه نیاز دارد. افرادی که ویتامین C کافی در بدن خود ندارند، دچار کمبود ویتامین C می‌شوند که به آن تب اسکوربویی (Scurvy) هم گفته می‌شود. بدن انسان به طور طبیعی ویتامین C را تولید نمی‌کند، بنابراین ما باید تمام ویتامین C مورد نیاز خود را از طریق مواد غذایی که می‌خوریم، دریافت کنیم. ویتامین C اغلب از میوه‌ها و سبزیجات مصرف می‌شود، اما در بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز وجود دارد.

اگرچه بیشتر مردم مقدار کافی از ویتامین C را از رژیم غذایی عادی خود دریافت می‌کنند، برخی افراد ممکن است کمبود ویتامین C داشته باشند. برای تب اسکوربویی شدن حدود دو تا سه ماه کمبود ویتامین C لازم است. اگر مصرف دخانیات دارید، مصرف اضافه‌ای از الکل دارید یا با شرایط متنوعی مانند اختلالات تغذیه‌ای، اختلالات گوارشی مانند بیماری التهابی روده‌ای (IBD)، حساسیت به مواد غذایی یا دیابت نوع 1 (دیابت نوع 1) روبرو هستید، خطر ابتلا به تب اسکوربویی یا کمبود ویتامین C بیشتر است.

در ادامه این مقاله از وبسایت نمیدونستم به علائم کمبود ویتامین C و زمانی که باید با پزشک خود صحبت کنید، خواهیم پرداخت.

علائم رفتاری کمبود ویتامین C

علائم رفتاری اغلب اولین علائمی هستند که با کمبود ویتامین C همراه می‌شوند. اگر شما دچار کمبود ویتامین C هستید، ممکن است متوجه شوید که خسته‌تر، عصبی‌تر و از دست دادن اشتها دارید.

عصبی‌تر بودن

یک شخص دارای کمبود ویتامین C ممکن است به نظر بیشتری از حالت عصبی خود نشان دهد. این عصبیت ممکن است ناشی از احساس کلی بیمار بودن باشد یا از علائم دیگری مانند کم‌خونی (یک وضعیت مشخص شده توسط کاهش سلول‌های قرمز خون) ناشی شود.

از دست دادن اشتها

از دست دادن اشتها یکی از دیگر علائم کمبود ویتامین C است که معمولاً به همراه دیگر علائمی مانند تهوع و علائم مشابه آن ناشی از احساس کلی بیماری می‌آید.

از آنجا که ویتامین C برای کمک به بدن شما در جذب آهن ضروری است، کمبود ویتامین C می‌تواند منجر به کمبود آهن شود و به شدتی این علائم را تشدید کند. از دست دادن اشتها همچنین مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C بالا را دشوارتر می‌کند.

علائم پوستی

افرادی که کمبود ویتامین C دارند به طور کلی طیف وسیعی از علائم پوستی را تجربه می کنند. زیرا ویتامین C در ساخت پروتئینی به نام کلاژن نقش دارد. بدن شما از کلاژن برای ساختن پوست، تاندون ها، رباط ها و رگ های خونی استفاده می کند

یکی از اصلی ترین علائم پوستی اسکوربوت زمانی رخ می دهد که عروق خونی شما خون را زیر پوستی نشان می‌دهند. این می تواند مانند لکه های بنفش روی پوست شما به نظر برسد که پورپورا نامیده می شود و همچنین باعث ایجاد لکه های ریز خون در زیر پوست و کبودی می شود. پورپورا می تواند تا 10 میلی متر قطر داشته باشد. پوست شما نیز ممکن است خشک باشد و احساس خشن یا پوسته پوسته شدن داشته باشید.125

همچنین ممکن است برای کسی که اسکوربوت دارد بهبود زخم ها یا مبارزه با عفونت دشوارتر باشد. ویتامین C در بهبود زخم ها و تشکیل بافت نقش دارد. بدون ویتامین C کافی، ممکن است متوجه شوید که یک خراش یا تاول در مدت زمان بیشتری بهبود می‌یابد.

علائم ناخن

نه تنها پوست و موهای شما تحت تاثیر کمبود ویتامین C قرار می گیرند، بلکه ناخن های شما نیز تحت تاثیر کمبود ویتامین C قرار می گیرند. ممکن است به نظر برسد که ناخن های شما مانند پوست شما خونریزی می کند. همچنین ممکن است در جایی که مرکز ناخن فرورفته است و انتهای ناخن بالا می رود، تغییر شکل داشته باشند. این ممکن است شبیه یک شکل قاشق مانند باشد

علائم مو

اگر کمبود ویتامین C یا اسکوروی دارید، ممکن است موهای شما بیشتر پیچ خورده یا خمیده به نظر برسد. این به این دلیل است که کمبود باعث عدم وجود نوع خاصی از پیوند در موهای شما می شود.

موهای روی پاهای شما نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. از آنجایی که رگ های خونی تحت تاثیر کمبود ویتامین C قرار می گیرند، این می تواند باعث خونریزی در اطراف فولیکول های مو در پاهای شما شود. این می تواند منجر به تورم در پاهای شما شود

علائم بینایی

چشمان شما ممکن است تحت تاثیر کمبود ویتامین C قرار گیرد. علائم بینایی می تواند شدید باشد و کیفیت زندگی شما را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین مهم است که فورا درمان شوید. کمبود ویتامین C می‌تواند علائمی مانند خونریزی عروق خونی کوچک در بخش سفید چشم شما، آسیب به اعصاب، خونریزی در عصب بینایی (عصبی که چشمان شما را به مغز متصل می‌کند)، دید مات، چشمان خشک و زردی چشمان و پوست (جوانس) ایجاد کند.

این علائم می‌توانند منجر به مشکلاتی مانند آسیب به بافت، تورم و تغییرات در عصب بینایی شوند. اگر هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

علائم مفاصل و استخوان

علائم مفاصل و استخوان کمبود ویتامین C می‌تواند به نازکی عروق خونی منجر شود که به علائم پوست و موی مذکور در بالا کمک می‌کند. نازکی عروق خونی ممکن است باعث درد و تورم در مفاصل ایجاد شود . مدت های طولانی ایستادن می‌تواند تورم پاها را به علت جذب گرانش تشدید کند.

علاوه بر این، یکی از نقش های ویتامین C ترمیم و حفظ استخوان ها و غضروف ها است. ابتلا به اسکوربوت به این معنی است که استخوان ها و غضروف های شما ویتامین C کافی برای رشد و نمو دریافت نمی کنند. این می تواند باعث شکننده و ضعیف شدن استخوان ها و متورم شدن و درد مفاصل شود

از آنجا که کمبود ویتامین C می‌تواند بر روی تشکیل استخوان تأثیر بگذارد، افراد با بررسی قبلی ممکن است متوجه چیزی به نام «تسبیح اسکوربوتیک» شوند. این اصطلاح به این معنی است که در جایی که دنده ها به استخوان سینه می رسند، یک الگوی برآمدگی قابل مشاهده روی پوست وجود دارد. همچنین ممکن است یک فرورفتگی در استخوان سینه وجود داشته باشد

علائم جسمی شما ممکن است علائم جسمی ناشی از کمبود ویتامین C را تجربه کنید. این می‌تواند شامل خستگی، کم‌خونی، درد و تورم مفاصل و علائم مرتبط با دهان شما باشد.

خستگی خستگی نشانه‌ای از زودهنگامی کمبود ویتامین C است؛ با این حال، این همچنین نشانه‌ای از چندین شرایط و کمبودهای مختلف است. خستگی ناشی از کمبود ویتامین C احتمالاً همراه با ضعف و درد عضلانی خواهد بود.

علائم فیزیکی

ممکن است در نتیجه کمبود ویتامین C متوجه علائم فیزیکی شوید. این می تواند شامل خستگی، کم خونی، درد و تورم مفاصل و علائم مرتبط با دهان باشد.خستگی نشانه اولیه کمبود ویتامین C است. اگرچه، همچنین نشانه اولیه انواع شرایط و کمبودها است. خستگی ناشی از کمبود ویتامین C نیز احتمالاً با ضعف و درد عضلانی همراه خواهد بود

کم خونی

ویتامین C به جذب آهن، یکی از مواد معدنی سازنده گلبول های قرمز خون کمک می کند. وقتی ویتامین C کافی در بدن وجود نداشته باشد، این می تواند بر جذب آهن تاثیر بگذارد و منجر به کم خونی شود.

کم خونی زمانی است که بدن گلبول های قرمز سالم کافی که بتواند اکسیژن بدن را تامین کند، ندارد. این کمبود اکسیژن می تواند منجر به علائمی مانند خستگی، ضعف، تنگی نفس، سرگیجه، سردرد شود

به غیر از کمبود ویتامین C، کم خونی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. درمان ممکن است بر اساس علت و شدت آن متفاوت باشد.

مشکلات دهانی

ترمیم و نگهداری دندان ها یکی از نقش های متعدد ویتامین C است. کمبود ویتامین C ممکن است باعث ضعیف شدن مینای دندان (لایه محافظ بیرونی دندان های شما) شود.

کمبود ویتامین C همچنین می تواند باعث التهاب لثه ها شود که به آن التهاب لثه می گویند. التهاب لثه ممکن است باعث خونریزی، تورم یا قرمز یا بنفش لثه های شما شود. خونریزی لثه یکی از شایع ترین علائم کمبود ویتامین C است

چه زمانی باید با یک پزشک متخصص مشورت کرد

اگر علائم کمبود ویتامین C را تجربه می کنید، ممکن است به درمان توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود نیاز داشته باشید. آنها می توانند به میزان نیاز ویتامین C و اینکه آیا برای علائمی که تجربه می کنید به درمان های دیگری نیاز دارید کمک می کنند.

کمبود ویتامین C در مراحل پایانی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر علائم اسکوربوت را تجربه می کنید،به یک پزشک متخصص مراحعه کنید.همچنین مراقب علائم شدید باشید که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تورم شدید
 • زردی پوست و چشم (یرقان)
 • تشنج

درمان شامل مصرف مکمل ویتامین C و تنظیم رژیم غذایی است. شما باید ظرف 24 ساعت پس از شروع درمان، بهبودی در علائم خود مشاهده کنید

سخن پایانی

با وجود اینکه اکثر مردم در رژیم غذایی معمولی خود ویتامین C کافی دریافت می کنند، برخی از افراد نیز دچار کمبود ویتامین C می شوند. کمبود ویتامین C که اسکوربوت نیز نامیده می‌شود، می‌تواند منجر به علائمی شود که روی پوست، ماهیچه‌ها، مفاصل، رفتار و سلامت کلی شما تأثیر می‌گذارد.

اگر علائم کمبود ویتامین C را تجربه می کنید، باپزشک متخصص خود صحبت کنید. آنها می توانند سطح ویتامین C شما را آزمایش کنند و می توانند در مورد درمانی که ممکن است شامل مکمل ها و تنظیم رژیم غذایی شما باشد به شما توصیه کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

 • دانستنی ها
 • آموزش آرایش
 • اخبار تکنولوژی
 • طلا و جواهرات
رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

1 هفته پیش
دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

1 هفته پیش
10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

2 هفته پیش
ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

2 هفته پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

1 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

1 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

1 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

2 ماه پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

7 روز پیش
7تا از بهترین آمپلی فایر هدفون در سال 2024

بهترین آمپلی فایر های هدفون در سال 2024

1 هفته پیش
بهترین اسکوتر برقی 2024: برترین اسکوترهای الکترونیکی

بهترین اسکوتر های برقی 2024

1 هفته پیش
مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

2 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

1 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

1 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

1 ماه پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2024

1 ماه پیش