18 فایده علمی فوق العاده یوگا که نمیدانستید!
0

18 فایده علمی فوق العاده یوگا که نمیدانستید!

یوگا

یوگا مزایای سلامت جسمی و روانی را برای افراد در هر سنی ارائه می دهد. و اگر در حال گذراندن یک بیماری، بهبودی پس از جراحی یا زندگی با یک بیماری مزمن هستید، یوگا می‌تواند بخشی جدایی ناپذیر از درمان شما باشد و به طور بالقوه بهبود را تسریع کند.

یک درمانگر یوگا می‌تواند با بیماران کار کند و برنامه‌های فردی را تنظیم کند که با درمان‌های پزشکی و جراحی آنها همراه باشد.

به این ترتیب، این ورزش می تواند از روند درمان حمایت کند و به فرد کمک کند تا علائم را با تمرکز بیشتر و ناراحتی کمتر تجربه کند.

تحقیقات علمی در مورد فایده یوگا هنوز تا حدودی مقدماتی است، اما بسیاری از شواهد تا کنون آنچه را که به نظر می‌رسد تمرین‌کنندگان برای هزاران سال می‌دانستند، تایید می‌کند: یوگا به طور باورنکردنی برای رفاه کلی ما مفید است.

حال ما در این مقاله از وب سایت نمیدونستم قصد داریم شمارا با 18مورد از فایده یوگا که پشتوانه علمی هم دارد آشنا کنیم با ما همراه باشید.

یوگا

1.یوگا انعطاف پذیری را بهبود می بخشد

بیشترین دلیلی که افراد برای انجام یوگا انتخاب می‌کردند در واقع اولین فایده یوگا «افزایش انعطاف‌پذیری» بود انعطاف پذیری جزء مهمی از سلامت جسمانی است.

این ورزش سبک های زیادی را برای انتخاب ارائه می دهد که شدت آن از زیاد تا متوسط تا خفیف متفاوت است. حتی کم‌ترین سبک‌های شدت انعطاف‌پذیری را افزایش می‌دهند .

به نظر می رسد این ورزش به ویژه برای بهبود انعطاف پذیری در بزرگسالان 65 سال و بالاتر مفید است.

کاهش انعطاف پذیری بخشی طبیعی از پیری است، و یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که این ورزش هم سرعت پیری را کاهش می دهد و هم انعطاف پذیری را در افراد مسن تر بهبود می بخشد

2.یوگا به کاهش استرس کمک می کند

انجمن روانشناسی آمریکا اخیراً به اشتراک گذاشت که 84٪ از بزرگسالان آمریکایی تأثیر استرس طولانی مدت را احساس می کنند.

بنابراین، منطقی است که دومین دلیلی که مردم در مورد اینکه چرا یوگا انجام می‌دهند، برای کاهش استرس انتخاب شده‌اند. خوشبختانه، علم تأیید می کند که این ورزش ، و به خصوص آسانا، در کاهش استرس عالی است.

اما به یاد داشته باشید – تمرین فیزیکی تنها یکی از جنبه های یوگا است. مدیتیشن، کار تنفس، و آیین های شنیداری، مانند ذکر و حمام صوتی، همگی به طور قابل توجهی تنش را کاهش داده و استرس را کاهش می دهند.

18 فایده علمی فوق العاده یوگا که نمیدانستید!

 

3. یوگا سلامت روان را بهبود می بخشد

تصور می شود که اختلال افسردگی اساسی (MDD) یکی از شایع ترین اختلالات سلامت روان در جهان است.

یک متاآنالیز در سال 2017  که به بررسی اثرات درمان های مبتنی بر یوگا بر علائم افسردگی می پردارخت به طور عمده به این نتیجه رسید که یوگا اکنون می تواند یک درمان جایگزین موثر برای MDD در نظر گرفته شود.

اثبات شده است کهه هم درمان‌های این ورزش مبتنی بر حرکت و هم تمرین‌های مبتنی بر تنفس به طور قابل‌توجهی علائم افسردگی را بهبود می‌بخشند.

4. یوگا ممکن است التهاب را کاهش دهد

اغلب، پیش ساز بیماری التهاب مزمن است. بیماری قلبی، دیابت، آرتریت، بیماری کرون و بسیاری از شرایط دیگر با التهاب طولانی مدت مرتبط هستند.

طبق یک مطالعه تحقیقاتی یوگا  با سبک‌ها، شدت‌ها و مدت‌های مختلف  نشانگرهای بیوشیمیایی التهاب را در چندین بیماری مزمن کاهش داد.

5.یوگا به احتمال زیاد قدرت شما را افزایش می دهد

در حالی که بیشتر مردم این ورزش را با کشش و انعطاف پذیری مرتبط می دانند، برخی از انواع کلاس های یوگا نیز می توانند تقویت کننده در نظر گرفته شوند.

این فقط به سطح کلاس، رویکرد و استاد بستگی دارد. این امر یوگا آسانا را به شکلی چندوجهی از ورزش تبدیل می کند.

اثربخشی این ورزش در ایجاد قدرت در چندین زمینه خاص مورد مطالعه قرار گرفته است به عنوان مثال، در مورد افراد مبتلا به سرطان سینه، بزرگسالان مسن و کودکان نتایج قابل توجهی مشاهده شده است .

مطالعه دیگری که بر روی پرسنل نیروی هوایی انجام شد، نشان داد که یوگا تمرینی موثر برای تقویت قدرت در بسیاری از گروه‌های سنی شرکت‌کنندگان سالم است.

6.یوگا ممکن است اضطراب را کاهش دهد

انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا اخیرا اعلام کرده است که اختلالات اضطرابی ممکن است شایع ترین اختلالات سلامت روان در ایالات متحده باشد.

تعدادی از اختلالات اضطرابی مختلف مانند اختلال اضطراب فراگیر، اضطراب اجتماعی و فوبیای خاص وجود دارد. حتی گاهی اوقات استرس مزمن را می توان به عنوان یک اختلال اضطرابی طبقه بندی کرد.

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که آسانا یوگا ممکن است به عنوان یک درمان جایگزین برای اختلالات اضطرابی مؤثر باشد، اگرچه تعدادی از محققین قبل از بیان قطعی، مطالعات تکراری بیشتری را درخواست می‌کنند.

یوگا نیدرا، که یک اسکن بدن/مدیتیشن هدایت شده است، نشان داده شده است که به طور قطعی علائم اضطراب را کاهش می دهد.

یوگا

7. یوگا ممکن است کیفیت زندگی را بهبود بخشد

سازمان بهداشت جهانی کیفیت زندگی (QOL) را اینگونه تعریف می‌کند: «ادراک یک فرد از موقعیت خود در زندگی در چارچوب فرهنگ و نظام ارزشی که در آن زندگی می‌کند و در ارتباط با اهداف، انتظارات، استانداردها و نگرانی‌هایش».

برخی از عواملی که بر کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارند عبارتند از: روابط، خلاقیت، فرصت‌های یادگیری، سلامتی و راحتی مادی هستند.

برای دهه‌ها، محققان کیفیت زندگی را به عنوان یک پیش‌بینی‌کننده مهم برای طول عمر افراد و احتمال بهبود بیماران در هنگام درمان بیماری یا آسیب مزمن می‌دانستند.

همچنین بهتر است بدانید یک متاآنالیز در سال 2019 پتانسیل امیدوارکننده ای را برای این ورزش برای بهبود کیفیت زندگی در افراد مبتلا به درد مزمن نشان می دهد .

8. یوگا ممکن است ایمنی را تقویت کند

استرس مزمن بر سیستم ایمنی شما تأثیر منفی می گذارد .وقتی ایمنی شما به خطر بیفتد، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستید.

با این حال، همانطور که قبلاً گفته شد، این ورزش یک درمان جایگزین با پشتوانه علمی برای استرس در نظر گرفته می شود.

تحقیقات هنوز در حال تکامل است، اما برخی از مطالعات ارتباط مشخصی بین تمرین یوگا (به ویژه در دراز مدت) و عملکرد بهتر سیستم ایمنی پیدا کرده‌اند.

این تا حدی به دلیل توانایی این ورزش برای مبارزه با التهاب و تا حدی به دلیل افزایش ایمنی سلولی است

9.یوگا به تسکین کمردرد کمک می کند.

این ورزش برای کاهش درد و بهبود تحرک در افراد مبتلا به کمردرد به همان اندازه که کشش اساسی انجام می شود، مفید است. کالج پزشکان آمریکا یوگا را به عنوان اولین درمان برای کمردرد مزمن توصیه می کند.

پیشنهاد میکنیم ژست گربه-گاو را امتحان کنید بطوری که:
روی چهار دست و پا قرار بگیرید، کف دست ها را زیر شانه ها و زانوها را زیر باسن قرار دهید. ابتدا نفس بکشید، در حالی که به شکم خود اجازه می دهید به سمت زمین پایین بیاید.

سپس، در حالی که ناف خود را به سمت ستون فقرات خود می کشید، بازدم کنید و ستون فقرات خود را مانند گربه ای که در حال کشش است، قوس دهید.

10.یوگا شما را با یک جامعه حمایت کننده مرتبط می کند.

شرکت در کلاس های یوگا می تواند احساس تنهایی را کاهش دهد و محیطی را برای درمان و حمایت گروهی فراهم کند.

حتی در طی جلسات انفرادی، احساس تنهایی کاهش می یابد، زیرا فرد به عنوان فردی منحصر به فرد شناخته می شود، به او گوش داده و در ایجاد یک برنامه یوگا شخصی شرکت می کند.

یوگایوگا

11. یوگا می تواند تعادل را بهبود بخشد

تعادل فقط زمانی مهم نیست که در کلاس یوگا در Tree Pose روی یک پا بایستید. همچنین برای حرکات ساده روزمره مانند برداشتن چیزی از روی زمین، رسیدن به قفسه و پایین آمدن از پله ها ضروری است.

این ورزش نشان داده شده است که تعادل و عملکرد کلی را در ورزشکاران بهبود می بخشد.

به همین ترتیب، بررسی تحقیقات انجام شده بر روی جمعیت های سالم نشان می دهد که تعادل ممکن است برای اکثر افراد پس از تمرین مداوم این ورزش بهبود یابد.

با این حال، سقوط می تواند اثرات جدی برای جمعیت خاصی داشته باشد.

طبق گزارش آژانس تحقیقات و کیفیت مراقبت های بهداشتی، زمین خوردن در میان سالمندان در مراکز پرستاری بسیار رایج است و حتی ساده ترین آنها می تواند منجر به افزایش خطر مرگ شود.

تحقیقات جدیدتر نشان می دهد که این ورزش می تواند تعادل را در جمعیت های مسن تر بهبود بخشد.با این حال، قبل از نتیجه گیری کلی، مطالعات بیشتری با حجم نمونه بزرگ مورد نیاز است.

آسانا یوگا همچنین می تواند در بهبود تعادل در افراد مبتلا به آسیب های مغزی مفید باشد.

یوگای تطبیقی می تواند به ویژه برای افراد مسن یا افرادی که آسیب دیدگی دارند و تحرک کمتری دارند یا تعادل برایشان نگران کننده است مفید باشد.

12. یوگا ممکن است عملکرد قلب و عروق را بهبود بخشد

پرانایاما، که اغلب به عنوان “تنفس یوگا” شناخته می شود، یکی از جنبه های مهم و مفید یوگا است.

مجله آیورودا و پزشکی یکپارچه مروری بر 1400 مطالعه منتشر کرد که به اثرات کلی پرانایاما پرداختند.

یک نکته کلیدی این بود که تنفس یوگا می تواند عملکرد چندین سیستم را در بدن بهبود بخشد.

به طور خاص، تحقیقات خلاصه شده در این بررسی نشان داد که سیستم قلبی عروقی از کنترل سرعت تنفس بسیار سود می برد، همانطور که با تغییرات مطلوب در ضربان قلب، ظرفیت سکته، فشار شریانی و انقباض قلب مشهود است.

این تحقیق نشان می دهد که تنفس یوگا در واقع ممکن است بر مرکز قلبی تنفسی مغز برای بهبود عملکرد تأثیر بگذارد .

13. یوگا ممکن است به بهبود خواب کمک کند

هنگام سنجش میزان خواب، محققان به توانایی فرد در به خواب رفتن و خواب ماندن نگاه می کنند. بی خوابی می تواند یک یا هر دوی این جنبه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

یوگا نشان داده شده است که  هم سرعت به خواب رفتن افراد و هم اینکه چقدر عمیق به خواب می روند را بهبود می بخشد.

این تا حدی به دلیل اثرات بعدی ورزش و آرامش ذهنی و تسکین استرس است که توسط یوگا به طور خاص ارائه می شود.

علاوه بر بهبود اضطراب (یا شاید به دلیل آن)، مطالعات متعدد نشان می دهد که یوگا نیدرا به ویژه در بهبود خواب مفید است.

یوگا

14. یوگا ممکن است عزت نفس را بهبود بخشد

از یکی از فایده این ورزش بهبود و افزایش عزت نفس است.تصویر بدن و عزت نفس اغلب برای نوجوانان و بزرگسالان جوان چالش برانگیز است.

خبر خوب این است که چندین مطالعه اخیر نتایج مثبتی را هنگام استفاده از یوگا برای بهبود عزت نفس و تصویر بدن درک شده در این جمعیت ها نشان می دهد.

همچنین شواهد امیدوارکننده ای وجود دارد که نشان می دهد یوگا می تواند به علائم همراه وسواس، اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی کمک کند .

15. یوگا ممکن است سلامت استخوان ها را بهبود بخشد

بسیاری از وضعیت‌ها در این ورزش انقباضات ایزومتریک هستند، به این معنی که طول ماهیچه‌هایی که این حالت را نگه می‌دارند، تغییر نمی‌کند، اگرچه کاملاً درگیر هستند.

به عنوان مثال، در حالت پلانک، که یک وضعیت فشار بالا است، بازوها، تنه و پاها همگی درگیر هستند، بدون اینکه کوتاه یا بلند شوند.

در یکی از تمرین ها، شما در موقعیتی قرار می گیرید که پای سرب هم در لگن و هم زانو خم شده است.

مشخص شده است که تمرینات ایزومتریک به ویژه هنگامی که با مفاصل در حالت خم شدن انجام می شود باعث افزایش تراکم استخوان می شود.

آسانا یوگا همچنین ممکن است از دست دادن استخوان مرتبط با استئوپنی و پوکی استخوان را معکوس کند. یک مطالعه نشان داد که فقط 12 دقیقه یوگا در روز می تواند به طور قابل توجهی سلامت استخوان ها را بهبود بخشد.

با این اوصاف، توجه به این نکته مهم است که یافته‌های مربوط به تأثیر یوگا بر تراکم استخوان مختلط و در نتیجه غیرقابل‌قطع بوده است.

16. یوگا می تواند وضعیت بهتر بدن و آگاهی بدن را ارتقا دهد

به‌عنوان یک جامعه مدرن متکی به فناوری، به نظر می‌رسد که زمان بیشتری را صرف نشستن یا خم شدن روی دستگاه‌ها می‌کنیم.

اما یک بررسی اخیر از 34 مطالعه تحقیقاتی یک الگوی نوظهور را نشان داد: یوگا عملکرد مغز را در مراکز مسئول شنود (تشخیص احساسات درون بدن) و وضعیت بدن بهبود بخشید.

علاوه بر این، تمرکز یوگا بر تحرک و انعطاف‌پذیری می‌تواند با آزاد کردن ماهیچه‌هایی که اغلب سفت هستند، مانند همسترینگ، و بهبود تحرک ستون فقرات، به هم‌ترازی بهتر کمک کند.

انجام حرکات یوگا در زمان استراحت در تمرینات نیز می تواند وضعیت بهتر بدن را تقویت کند.

"</p

17. یوگا می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد

مطالعات نشان می دهد که این ورزش واقعاً یک ورزش ذهن و بدن است.مروری که در بالا ذکر شد نشان داد که تمرین یوگا مناطقی از مغز را فعال می‌کند که مسئول انگیزه، عملکرد اجرایی، توجه و انعطاف‌پذیری عصبی هستند.

18. یوگا می تواند به فرسودگی شغلی کمک کند

به نظر می رسد فرسودگی شغلی ، خستگی مفرط که بر سلامت فرد تأثیر می گذارد در بالاترین حد خود قرار دارد.

یک مطالعه اخیر که به بررسی فرسودگی شغلی در میان کارکنان آسایشگاه در طول همه‌گیری کووید-19 پرداخته بود، به این نتیجه رسید که مدیتیشن مبتنی بر این ورزش به کاهش چشمگیر اثرات فرسودگی شغلی با بهبود آگاهی بینابینی کمک کرد.

این توانایی متوجه سیگنال های داخلی و پاسخ مناسب است به این معنی که یوگا ممکن است به افراد کمک کند تا با سیگنال های بدن خود هماهنگ تر شوند و حتی بیشتر به آنها گوش دهند.

سخن پایانی

در حالی که تحقیقات هنوز نوپا است (به ویژه در مقایسه با مدت زمانی که مردم یوگا انجام داده اند)، نتایج امیدوارکننده است و آنچه را که تمرین کنندگان یوگا برای هزاران سال تبلیغ می کردند تایید می کند: این ورزش برای سلامت کلی ما مفید است.

بسیاری از تمرین‌ها در دسته یوگا قرار می‌گیرند و بیشتر آنها شامل فعالیت بدنی نمی‌شوند و در عوض بر تکنیک‌های مدیتیشن تمرکز می‌کنند.

حتی اقدام کارمایی یا بشردوستانه می تواند به عنوان یوگا واجد شرایط باشد!

از آنجایی که یوگا محدود به حرکت فیزیکی نیست، تمرینی است که می توانید هر روز انجام دهید.

ما در این مقاله 18 مورد از فایده یوگا را برای شما ارائه دادیم لذا روشی را پیدا کنید که بهترین کار را برای شما دارد و به یاد داشته باشید: سرمایه گذاری در تمرین یوگا سرمایه گذاری روی شماست!

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

1 هفته پیش
دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

1 هفته پیش
10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

2 هفته پیش
ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

2 هفته پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

1 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

1 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

1 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

2 ماه پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

6 روز پیش
7تا از بهترین آمپلی فایر هدفون در سال 2024

بهترین آمپلی فایر های هدفون در سال 2024

1 هفته پیش
بهترین اسکوتر برقی 2024: برترین اسکوترهای الکترونیکی

بهترین اسکوتر های برقی 2024

1 هفته پیش
مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

2 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

1 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

1 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

1 ماه پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2024

1 ماه پیش