سونای مادون قرمز چیست؟ با 8 فایده سونای مادون قرمز آشنا شوید
0

سونای مادون قرمز چیست؟ با 8 فایده سونای مادون قرمز آشنا شوید

در این مقاله از وبسایت نمیدونستم درباره سونای مادون قرمز صحبت خواهیم کرد و در ادامه با 8 فایده سونای مادون قرمز آشنا خواهیم شد با ما همراه باشید.

سونای مادون قرمز چیست؟

سونای مادون قرمز یک نوع سونا است که از فناوری تابش مادون‌قرمز برای گرم کردن اتاق و ایجاد گرما بر روی افراد استفاده می‌کند. در سونای مادون قرمز، گرما به وسیله امواج مادون‌قرمز تولید می‌شود که از بین نور مرئی واقع شده و نهایتاً به پوست و بافت‌های زیرین انتقال می‌یابد. این نوع سونا به عنوان سونای فرابنفش نیز شناخته می‌شود.

حتی اگر استفاده از سونا هنوز یک روش رایج باشد، فناوری فعلی این امکان را برای جایگزینی به نام درمان سونا مادون قرمز فراهم کرده است که گزارش شده است که لیست تقریباً نامحدودی از مزایا دارد.

سونا درمانی مادون قرمز با استفاده از امواج نور مادون قرمز به جای سوزاندن آتش در زیر یک اقامتگاه موقت، گرما را در بدن تولید می کند. برای کسانی که نمی توانند گرما و رطوبت اتاق های سونای معمولی را تحمل کنند، این امواج بدون افزایش قابل توجه دما به بافت ها نفوذ می کنند.

سونا درمانی مادون قرمز یک روش ارزان، ایمن و فوق العاده قدرتمند برای کاهش ناراحتی، افزایش سم زدایی، تقویت سیستم قلبی عروقی و موارد دیگر در نظر گرفته می شود – حتی اگر مطالعات طولانی مدت در حال انجام باشد.

سوناهای مادون قرمز چگونه کار می کنند؟

دمای یک سونای معمولی معمولاً از 150 فارنهایت تا 195 فارنهایت (65.55 تا 90.55 درجه سانتیگراد) متغیر است. پانل های نور به سونا مادون قرمز بیش از یک درخشش متمایز می بخشند. تمایز اصلی بین این استراتژی و سوناهای معمولی نحوه گرم کردن جو است.

لامپ های سونا مادون قرمز گرمای نافذی را روی پوست شما ساطع می کنند تا نتایج گرما درمانی را ایجاد کنند. روش های سنتی برای گرم کردن هوا در سونا استفاده می شود.
نتیجه دماسنج به دست آمده با استفاده از این دو تکنیک به طور چشمگیری متفاوت است. دما در سوناهای مادون قرمز معمولاً از 43.33 تا 57.22 درجه سانتیگراد (110 تا 135 درجه فارنهایت) متغیر است.
سونای مادون قرمز باعث می شود افراد احساس راحتی بیشتری داشته باشند و در عین حال مزایای مشابهی را ارائه می دهند.

حال در ادامه میخواهیم به 8 فواید سونا مادون قرمز برای سلامتی بپردازیم

8 فایده سونا مادون قرمز برای سلامتی

1. رنگ پوست بهتر

رگ‌های خونی با سونا درمانی مادون قرمز گسترده می‌شوند که با موفقیت گردش خون را در سراسر بدن بهبود می‌بخشد. همراه با کمک به حذف مواد زائد، این گردش خون بهبود یافته همچنین به تامین اکسیژن و مواد مغذی بیشتر پوست کمک می کند.

تشکیل کلاژن، که سفت شدن پوست را حفظ می کند، به این مواد مغذی برای پوست ما بستگی دارد. بنابراین، استفاده از سونای مادون قرمز می تواند راهی شگفت انگیز برای صاف کردن رنگ پوست و کاهش چین و چروک باشد.

2. سموم را دفع می کند

آفت کش ها، فلزات سمی، PCB ها در پلاستیک ها، آلودگی های محیطی و حتی GMO ها (جانداران اصلاح شده ژنتیکی) تنها برخی از سمومی هستند که سیستم ایمنی امروز ما باید با آنها مقابله کند.

پیشینیان ما نمی توانستند چنین زرادخانه سمی را تصور کنند. همراه با یک رژیم غذایی وحشتناک برای بقیه عمر، این امر محیط ایده آلی را برای تجمع سموم ایجاد می کند و سیستم ایمنی را ضعیف می کند.

خوشبختانه، استفاده منظم از سونای مادون قرمز می تواند دفع سموم مضر بدن را تسریع کند. به طور خاص، این امر از طریق تعریق حاصل می شود، که در چندین مطالعه نشان داده شده است که سم زدایی را افزایش می دهد و سطوح پایین تر سموم در گردش در بدن را افزایش می دهد.

سونای مادون قرمز

3. کاهش وزن

استراحت در سونای مادون قرمز می تواند به کاهش وزن کمک کند. محققان در آزمایشی بر روی افراد چاق دریافتند که “وزن بدن و چربی بدن پس از 2 هفته سونا درمانی به طور قابل توجهی کاهش یافت”. به گفته محققان، این به دلیل افزایش ضربان قلب و تلاش بدن برای خنک کردن خود (با سوزاندن کالری) ایجاد می شود.

همان مطالعه نشان داد که بیماران کاهش وزن و اشتها طبیعی “دریافت کالری را افزایش داده و رفتار تغذیه ای را بهبود بخشیده اند.” این نشان می‌دهد که سونا درمانی مادون قرمز ممکن است با افزایش گرلین (معروف به هورمون گرسنگی) در افراد با اشتهای ضعیف، به عنوان یک نوع «تعادل‌کننده» اشتها و وزن عمل کند، در حالی که سطح گرلین را در افراد چاق متعادل نگه می‌دارد.

4. عملکرد قلب و عروق را افزایش می دهد

همچنین ثابت شده است که سونا مادون قرمز برای سلامت قلب مفید است. مطالعات استفاده از سونا مادون قرمز را با خطر کمتر مرگ ناگهانی قلبی، بیماری عروق کرونر کشنده، بیماری قلبی عروقی کشنده و حتی مرگ به هر علت مرتبط دانسته‌اند، زیرا فواید آن بسیار قوی بوده است.

این اثرات ناشی از بیمارانی است که تحت درمان با سونا مادون قرمز قرار می‌گیرند، ضربان قلب بالاتر، جریان خون بهتر و فشار خون پایین‌تر دارند. جالب اینجاست که محققان یک پیاده روی سریع را با برون ده قلبی که بیماران در سونا تجربه می کنند مطابقت دادند.

5. تسکین درد

یکی دیگر از ویژگی های برجسته سونا درمانی مادون قرمز توانایی آن در کاهش درد مزمن بدون عوارض جانبی نامطلوب داروهای مختلف است. به عنوان مثال، تحقیقات هلندی نشان داد که بیماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت روماتوئید پس از چهار هفته درمان با سونا مادون قرمز، درد، سفتی و خستگی کاهش یافته است.

سطوح پایین التهاب، که اصطکاک بین مفاصل بیمار را کاهش می دهد و منجر به درد مزمن می شود، به این مزایا کمک می کند.

6. با خستگی مزمن مبارزه می کند

بر اساس یک مطالعه اخیر، استفاده از سونا مادون قرمز به طور قابل توجهی علائم سندرم خستگی مزمن (CFS) را کاهش می دهد، که باعث خستگی مفرط بدون دلیل شناخته شده می شود. بیماران مبتلا به CFS با گذراندن 15 دقیقه در سونا با دمای 60 درجه سانتیگراد (140 درجه فارنهایت) و 30 دقیقه استراحت در تخت در یک اتاق جداگانه در آزمایش شرکت کردند. به مدت چهار هفته، این یک بار در روز، پنج روز در هفته انجام شد.

نتایج چیست؟ پس از درمان، سطح خلق بد، اضطراب و افسردگی به طور چشمگیری کاهش یافت و ارزیابی خستگی در مقیاس 1 تا 10 از 6.7 به 4.8 کاهش یافت.

دلیل اینکه چرا سونا درمانی مادون قرمز به بیماران CFS کمک می کند هنوز مشخص شده است. محققان معتقدند که ممکن است به این دلیل باشد که ممکن است استرس اکسیداتیو را کاهش دهد و برون ده قلبی را افزایش دهد، که هر دو با CFS مرتبط هستند.

توجه به این نکته قابل توجه است که محققان ادعا می کنند بیماران این اثرات را در طول چهار هفته درمان تجربه نکرده اند، اما پس از آن خستگی آنها کاهش یافته است. برای تجربه کامل مزایای سونا درمانی مادون قرمز برای خستگی، باید جلسات یک ماهه را تکمیل کنید.

اما اگر کمتر از یک ساعت در روز به مدت چهار هفته طول بکشد تا خستگی مزمن از بین برود، درمان ارزشمندی به نظر می رسد!

7. بهبود زخم

ظرفیت شگفت انگیز برای تسریع بهبود زخم یکی دیگر از مزایای قابل توجه سونا درمانی مادون قرمز است. از آنجایی که میتوکندری ما به راحتی نور مادون قرمز را می گیرد، تحقیقات ناسا نشان داده است که نور مادون قرمز به طور چشمگیری رشد بافت و بازسازی سلول را تحریک می کند.

8. گردش خون را افزایش می دهد

گزارش شده است که گردش خون با سونا درمانی مادون قرمز بهبود می یابد. این می تواند مزایای زیادی داشته باشد، از بهبود رنگ پوست (همانطور که قبلاً توضیح داده شد) تا کاهش فشار خون. سونا مادون قرمز به طور قابل توجهی عملکرد عروق خونی را در افراد مبتلا به دیابت، کلسترول بالا و سیگار افزایش داده است.

خطرات سونای مادون قرمز چیست؟

از آنجایی که استفاده از سونا به عنوان یک سرگرمی ایمن در نظر گرفته می شود، سونا برای مدت بسیار طولانی وجود داشته است. اما به خاطر داشته باشید که کم آبی یک احتمال است. اگر ناگهان احساس تهوع یا سرگیجه کردید، فوراً از سونا خارج شوید.

علاوه بر این، در صورت اعمال هر یک از موارد زیر، ممکن است بخواهید از استفاده از سوناهای مادون قرمز خودداری کنید:

مولتیپل اسکلروزیس: مبتلایان به ام اس اغلب دچار عدم تحمل گرما هستند، بنابراین معمولاً نباید از سونا استفاده کنند.

کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان هشدار می دهد که استفاده از سونا در دوران بارداری، به ویژه در مراحل اولیه، می تواند به جنین در حال رشد آسیب برساند و منجر به ناهنجاری های هنگام تولد شود.

سخن پایانی

سوناهای مادون قرمز از فناوری الکترومغناطیسی و لامپ های مادون قرمز برای تولید گرما به جای استفاده از بخار یا شعله برای این کار استفاده می کنند. این تکنیک به سوناهای مادون قرمز اجازه می دهد تا در دمای پایین تری کار کنند و در عین حال مزایای درمانی را نیز به همراه دارند.

به آن به عنوان یک شکل مدرن تر از نحوه ورزش اجداد ما برای افزایش تندرستی و سلامتی خود فکر کنید. اگر قصد انتخاب سونا مادون قرمز را دارید، ابتدا با پزشک مشورت کنید تا بدانید آیا بدن شما مناسب است یا خیر.

سوالات متداول

چقدر باید در سونای مادون قرمز بگذرانید؟

حتی اگر به آن عادت کرده اید، ماندن بیش از 20 تا 45 دقیقه در هر زمان توصیه نمی شود.

آیا گرمای مادون قرمز چربی را تجزیه می کند؟

اشعه مادون قرمز مستقیماً سلول های چربی را در بدن تحریک می کند و باعث تجزیه و ترشح سموم و فلزات سنگین ذخیره شده در بدن می شود.

چند بار در هفته باید از سونای مادون قرمز استفاده کنم؟

سه تا چهار بار در هفته از سونامادون قرمز استفاده کنید.

بعد از سونامادون قرمز، آیا می توانم دوش بگیرم؟

به گفته متخصصان، پس از استفاده از سونای مادون قرمز باید دوش بگیرید.

آیا سونای مادون قرمز به سفت شدن پوست کمک می کند؟

سونای مادون قرمز ممکن است از طریق ترویج کلاژن سازی، حذف مواد زائد و کاهش استرس به سفت شدن پوست کمک کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

1 هفته پیش
دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

1 هفته پیش
10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

2 هفته پیش
ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

2 هفته پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

1 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

1 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

1 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

2 ماه پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

6 روز پیش
7تا از بهترین آمپلی فایر هدفون در سال 2024

بهترین آمپلی فایر های هدفون در سال 2024

1 هفته پیش
بهترین اسکوتر برقی 2024: برترین اسکوترهای الکترونیکی

بهترین اسکوتر های برقی 2024

1 هفته پیش
مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

2 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

1 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

1 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

1 ماه پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2024

1 ماه پیش