9 دلیلی که کامپیوترهای رومیزی بهتر از لپتاپ‌ها هستند
0

9 دلیلی که کامپیوترهای رومیزی بهتر از لپتاپ‌ها هستند

به نظر شما لب تاپ ها بهتر هستند یا کامپیوتر های رومیزی؟در این مقاله از وبسایت نمیدونستم به بررسی آن میپردازیم.

اگرچه لپتاپ‌ها در دهه‌ی گذشته بهبود‌های مهمی داشته‌اند، اما کامپیوترهای رومیزی همچنان گزینه بهتری برای علاقمندان و بازیکنان حرفه‌ای هستند.
بررسی مقایسه‌ای بین لپتاپ‌ها و کامپیوترهای رومیزی موضوعی بوده که از زمان های قدیم مورد بحث بوده و همچنان با پیشرفت‌های در تکنولوژی گرم‌تر می‌شود. در حال حاضر می‌توانید لپتاپ‌های گیمینگ با مشخصات قدرتمندی را تهیه کنید که علیرغم قدرت‌های بالا، قابلیت حمل آنها را دارند و این امر آنها را برای مبتدیان و حرفه‌ای‌های کامپیوتر جذاب‌تر می‌کند تا کامپیوترهای رومیزی که حجیم‌تر هستند.

با این حال، سیستم‌های پیش‌ساخته و سفارشی نیز مزایای خود را دارند و دلایل زیادی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید که چرا باید یک کامپیوتر رومیزی را به جای یک لپتاپ به عنوان دستگاه روزانه خود در نظر بگیرید.

1.کامپیوترهای رومیزی عملکرد برتری ارائه می‌دهند

صحیح است که لپتاپ‌ها، به ویژه آنهایی که برای بازی و کارهای حرفه‌ای طراحی شده‌اند، در دهه‌ی گذشته بهبود‌های چشمگیری داشته‌اند. متأسفانه هنوز هم امکان دارد که یک لپتاپ به استانداردهای عملکرد تعیین‌شده توسط کامپیوترهای رومیزی نرسد و حتی قوی‌ترین لپتاپ‌ها نمی‌توانند با کامپیوترهای رومیزی با قیمت مشابه در زمینه‌ی قدرت محاسباتی خام رقابت کنند.

مقایسه‌ی بهترین کارت‌های گرافیک مصرفی برای لپتاپ‌ها و کامپیوترهای رومیزی نشان می‌دهد که کارت گرافیک Nvidia RTX 4090 به آسانی می‌تواند کارت گرافیک RTX 4090 لپتاپ را شکست دهد. یک نگاه به مشخصات رسمی کارت‌های گرافیک Nvidia RTX 4090 برای لپتاپ‌ها و کامپیوترهای رومیزی به وضوح نشان می‌دهد که کامپیوترهای رومیزی به طور کلی 70٪ سریع‌تر از لپتاپ‌ها هستند و کامپیوترهای رومیزی عملکرد برتری ارائه می‌دهند.

به همین ترتیب، پردازنده‌ها و کیت‌های حافظه‌ی کامپیوترهای رومیزی تقریباً همیشه توان پردازشی بالاتری نسبت به نسخه‌های لپتاپی خود ارائه می‌دهند. البته تفاوت در عملکرد کمتر مشخص خواهد شد زمانی که مشخصات لپتاپ‌های گیمینگ مقداری با کامپیوترهای رومیزی پایین دست را مقایسه کنید. اما حتی در این صورت نیز، کامپیوترهای رومیزی در مورد عملکرد برتری دارند. و این قبل از اضافه کردن سیستم خنک کننده و مسئله ترمال تراتلینگ به میکس همه اینهاست.

2.کامپیوترهای رومیزی از محدودیت‌های گرمایشی لپتاپ‌ها رنج نمی‌برند

اجرای بازی‌های جدید بر روی سخت‌افزار شما ممکن است خسته‌کننده باشد و شما به احتمال زیاد دما بالایی را تجربه خواهید کرد، بدون توجه به اینکه آیا یک لپتاپ دارید یا یک سیستم کامپیوتری. با این حال، لپتاپ‌ها با مشکلات حرارتی عرضه شده‌اند زیرا قابلیت‌های خنک‌کننده به دلیل قابلیت حمل و نقل آنها محدود شده است. حتی اگر کارت‌های گرافیک در داخل لپتاپ‌های بازی با TGP کمتری نسبت به نظیران رومیزی‌شان مصوب شده باشند، آنها به دلیل تعداد محدودی از فن‌ها و حسینک‌های کوچکتر توانایی خوبی در کاهش حرارت ندارند .

به عنوان مقایسه، کامپیوتر ها فضای کیس بزرگتری دارند که دارای گردش هوای بهتری هستند و دارای اسکون‌های مونتاژ کردنی برای فن‌ها و رادیاتورهای بزرگ هستند. بیشتر کیس ها به شما اجازه می‌دهند تا راه‌حل‌های خنک‌کننده‌ی آبی AIO را تنظیم کنید و حتی می‌توانید برای حلقه‌های خنک‌کننده‌ی آبی سفارشی بروید.

به عکس این قضیه، خنک‌کننده‌های مایع مدمج در لپتاپ‌ها بسیار کمیاب هستند و حتی آنهایی که با بلوک‌های خنک‌کننده‌ی آبی عرضه می‌شوند، قیمت‌های بسیار بالایی دارند.

کیس رومیزی همراه با مانیتور

3.کامپیوترهای رومیزی قابلیت سفارشی‌سازی بیشتر و ارتقاء بهتری دارند

ساختن یک کامپیوتر شخصی خودتان به شما این امکان را می‌دهد که قطعاتی که زیباترین و پرسودترین قطعات باشند را با هم ترکیب کنید. از روشنایی RGB، راه‌حل‌های خنک‌کننده‌ی سفارشی، و مد‌لهای کیس، راه‌های زیادی برای تزئین کردن کامپیوتر خود وجود دارد، و همین امر برای گزینه‌های ارتقاء هم صدق می‌کند. اگر کامپیوتر شما شروع به کندی کرده است، می‌توانید به راحتی قطعات کندتر را خارج کرده و جدیدترین قطعات را در آن جا قرار دهید و بقیه چیزها را دوباره استفاده کنید.

در بدترین حالت، ارتقاء CPU ممکن است نیاز به تعویض مادربرد، RAM و شاید منبع تغذیه (PSU) داشته باشد اگر با پردازنده جدید خود سازگار نباشند. اما نیازی به جایگزینی درایوهای ذخیره‌سازی، کیس، یا GPU ندارید و می‌توانید یک نسل یا دو نسل منتظر بمانید تا کارت گرافیک را ارتقاء دهید.

به همین ترتیب، ممکن است فقط نیاز به ارتقاء PSU داشته باشید اگر می‌خواهید یک GPU بهتر برای نصب خودتان بدست آورید بدون اینکه پول زیادی برای سایر مؤلفه‌ها پرداخت کنید. علاوه بر این، تمام این فرآیند بسیار ساده است چرا که کامپیوترهای رومیزی برای ارتقاء حتی برای مبتدیان طراحی شده‌اند.

در مقابل، لپتاپ‌ها به شما اجازه می‌دهند تا فقط ذخیره‌سازی و یا RAM را ارتقاء دهید، با این فرض که حافظه به مادربرد لحیم نشده باشد. بنابراین، برای کاربران لپتاپ امکان ارتقاء CPU یا GPU بدون خرید نمونه‌ای جدید با مشخصات قوی‌تر ممکن نیست. البته دستگاه‌هایی مانند لپتاپ‌های فریم‌ورک وجود دارند که قابلیت سفارشی‌سازی بهتری دارند، اما اینها بیشتر استثنا تا قاعده هستند.

4.کامپیوترهای رومیزی آسان‌تر تعمیر می‌شوند

اگر هر یک از مؤلفه‌های کامپیوتر رومیزی شما خراب شده باشد، می‌توانید به راحتی آنها را بازیابی کرده و قطعه جایگزین را جایگذاری کنید. این فرآیند برای تمامی مؤلفه‌ها، از پردازنده، مادربرد، حافظه، یا کارت گرافیک، یکسان است و بیشتر مؤلفه‌های داخلی به راحتی قابل دسترسی هستند.

حتی، تنها مشکل بزرگی که ممکن است در حین تعمیر کامپیوتر رومیزی مواجه شوید این است که اگر دسترسی به قطعه خراب را دشوار پیدا کردید، ممکن است نیاز به برداشتن و دوباره نصب برخی از قطعات دیگر داشته باشید.

در مقابل، اکثر مؤلفه‌های داخلی در داخل یک لپتاپ به مادربرد لحیم شده‌اند که تعویض قطعات معیوب را سخت می‌کند. مراحل جداسازی برای لپتاپ‌ها پیچیده است چرا که ممکن است نیاز به برداشتن پوشش پشتی، درایو نوری، باطری، و صفحه کلید داشته باشید تا به داخلی‌ها دسترسی پیدا کنید.

با توجه به مشکل در پیدا کردن سخت‌افزار OEM برای لپتاپ‌های قدیمی، بسیار احتمال دارد که شما بخواهید برای قطعات جایگزین قیمت‌های پایین‌تر از تولیدکنندگان شخص ثالث را انتخاب کنید اگر مدت طولانی از لپتاپ خود استفاده کرده‌اید.

ممکن است قیمت‌های بالایی را برای مؤلفه‌های جایگزین پرداخت کنید، و این قبل از در نظر گرفتن هزینه‌های استفاده از یک تکنسین اگر از توانمندی تعمیر آن توسط خودتان ندارید، به محسابه برود. بنابراین، کامپیوترهای رومیزی همیشه در زمینه‌ی آسانی و هزینه تعمیر برتری دارند. و در مورد هزینه‌ها صحبت می‌کنیم…

5.کامپیوترهای رومیزی ارزان‌تر هستند

با وجود عملکرد برترشان، قطعات کامپیوترهای رومیزی ارزان‌تر از معادلات لپتاپی‌شان هستند.

همانطور که در ابتدا گفته شد، تفاوت عملکرد بین کامپیوترهای رومیزی و لپتاپ‌ها با پیشرفت هر چه بیشتر در قیمت‌ها بزرگتر می‌شود. از نظر قیمت به عملکرد، حتی سیستم‌های پیش‌ساخته از بیشتر لپتاپ‌های گیمینگ ارزان‌تر هستند. به طور کلی، سیستم‌های رومیزی بهترین پیشنهادهای ارزشی نسبت به لپتاپ‌ها هستند، به ویژه اگر به بازی‌های سنگین یا اجرای کارهای سنگین به صورت روزمره علاقه دارید.

6. دسکتاپ ها را می توان مدت طولانی روشن گذاشت

یکی از مزیت‌های دسکتاپ که بسیاری از مردم نادیده می‌گیرند این است که می‌توان آن‌ها را برای مدت نامحدودی روشن کرد. این برای افرادی که می خواهند برنامه ها را در طول شب اجرا کنند یا می خواهند از رایانه خود به عنوان یک سرور راه دور استفاده کنند مفید است.

لپ تاپ را نیز می توان برای مدت نامحدود روشن گذاشت، اما آنها برای این منظور طراحی نشده اند و شما در معرض خطر آسیب دیدن سخت افزار هستید.

لب تاپ

7. دزدیدن دسکتاپ سخت تر است

لپ‌تاپ‌ها برای جابه‌جایی از مکانی به مکان دیگر ایده‌آل هستند، اما به همین دلیل نزد سارقان نیز محبوب هستند. حمل رایانه های رومیزی اغلب دشوار است و بنابراین فقط توسط افرادی با سطح مشخصی از عزم به سرقت می روند.

دزدی لپ تاپ هم زمانی که آن را به بیرون می برید و هم زمانی که از آن در مکان های عمومی استفاده می کنید یک مشکل بالقوه است. شایان ذکر است که می توانید برای جلوگیری از سرقت لپ تاپ قفل خریداری کنید، اما بسیاری از این لوازم جانبی قابلیت حمل و راحتی را کاهش می دهند.

8. دسکتاپ ها پورت های بیشتری را ارائه می دهند

دسکتاپ ها دارای پورت های بسیار متنوعی هستند و این به شما امکان می دهد هر تعداد که می خواهید وسایل جانبی را متصل کنید. اگر پورت خاصی در دسترس نیست، ممکن است امکان اضافه کردن آن نیز وجود داشته باشد.

لپ تاپ ها این سطح از انعطاف پذیری را ارائه نمی دهند. به دلیل محدودیت‌های فضا، محدودیتی برای تعداد پورت‌هایی که عملاً می‌توان نصب کرد وجود دارد. و زمانی که می خواهید لوازم جانبی جدیدی اضافه کنید، این می تواند مشکل ساز شود.

9. دسکتاپ ها صفحه نمایش بزرگتری دارند

صفحه نمایش لپ تاپ ها در سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است. صفحه‌نمایش‌های 15.6 اینچی در حال حاضر رایج هستند و پیکسل‌های زیادی دارند که می‌توانید به راحتی با استفاده از چندین تب و برنامه به طور همزمان کار کنید. با وجود این واقعیت، لپ تاپ ها به سادگی نمی توانند از نظر اندازه صفحه نمایش با دسکتاپ ها رقابت کنند.

صفحه نمایش های دسکتاپ معمولاً از 20 اینچ شروع می شوند و اکثر دسکتاپ ها اکنون به صفحه نمایش هایی مجهز هستند که به طور قابل توجهی بزرگتر هستند. در حالی که واضح است که می‌توانید یک مانیتور خارجی به لپ‌تاپ اضافه کنید، اما این قابلیت حمل و نقل را که بسیاری از مردم برای آن لپ‌تاپ خریداری می‌کنند، از بین می‌برد.

کیس رومیزی

آیا باید کاملاً از لپتاب ها دست بکشید و به کامپیوترهای رومیزی رو آورید؟

به هیچ وجه نه! در حالی که لپتاپ‌ها از نظر نسبت هزینه به عملکرد، دماها یا امکان ارتقاء نمی‌توانند با کامپیوترهای رومیزی رقابت کنند، لپتاپ‌های مدرن به راحتی قادر به ارائه تجربه‌ای پربار هستند. از نظر قابلیت حمل، لپتاپ‌ها همراهان سفر بهتری ارائه می‌دهند.

این واقعیت است که برخی از ساختارهای Mini-ITX ممکن است از اندازه کوچک‌تری نسبت به لپتاپ‌ها برخوردار باشند، اما به ادوات جانبی خارجی نیاز دارند. در همین حال، لپتاپ‌ها دستگاه‌های مستقلی هستند که دارای نمایشگرهای داخلی، ترک‌پد و صفحه کلید هستند.

کاربران لپتاپ با به لطف پشتیبانی مناسب از باتری. همچنین نیازی به نگرانی در مورد از دست رفتن کارهای ذخیره نشده‌ی خود در صورت قطعی ناگهانی برق ندارند.

علاوه بر این، برای اجرا، لپتاپ‌ها به مقدار قابل توجهی کمتر برق نیاز دارند، بنابراین احتمالاً به افزایش قابل توجه قبض برق خود نخواهند داد تا یک کامپیوتر رومیزی گیمینگ. منتها لپتاپ‌ها در مقایسه با کامپیوترها در وقت انجام وظایف روزمره مانند چک کردن ایمیل، مرور وب، و بازی‌های سبک، آسان‌تر هستند.

در نهایت، انتخاب یک لپتاپ یا یک کامپیوتر رومیزی به طور گسترده به بودجه و نیازهای شما وابسته است. اگر از نظر قابلیت حمل، بیش از همه چیز ارزش می‌دهید، هیچ دلیلی وجود ندارد که یک لپتاپ جدید نخرید. اما برای کاربرانی که سخت‌افزار مقرون به صرفه و با عملکرد بهتر را ارزش می‌دهند، کامپیوترهای رومیزی راه بهتری هستند!

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

1 هفته پیش
دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

1 هفته پیش
10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

2 هفته پیش
ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

2 هفته پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

1 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

1 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

1 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

2 ماه پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

7 روز پیش
7تا از بهترین آمپلی فایر هدفون در سال 2024

بهترین آمپلی فایر های هدفون در سال 2024

1 هفته پیش
بهترین اسکوتر برقی 2024: برترین اسکوترهای الکترونیکی

بهترین اسکوتر های برقی 2024

1 هفته پیش
مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

2 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

1 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

1 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

1 ماه پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2024

1 ماه پیش