فواید شگفت انگیز انجیر که نمیدانستید!
0

فواید شگفت انگیز انجیر که نمیدانستید!

میوه انجیر در مناطق غرب آسیا به وجود آمده و بومی این منطقه می‌باشد. در مناطق خاورمیانه و دریای مدیترانه، انجیر به معنای طول عمر و داشتن قدمت تا دوران باستان مورد مصرف قرار می‌گرفت.

انجیرها به “میوه‌ای بدون گل” تعبیر شده‌اند، زیرا به صورت ظاهری گل نمی‌دهند. با این حال، انجیرها صدها گل کوچک قابل مصرف را در داخل ته میوه تولید می‌کنند که در داخل ته رشد و گل می‌دهند. پوست آن‌ها که از رنگ سبز تا مشکی یا بنفش متغیر است، قابل مصرف است و دانه‌های کوچک آن‌ها یک شکستگی ملایم را ایجاد می‌کنند.

انواع مختلفی از انجیرها وجود دارند و بر خلاف انجیرهای وحشی، بیشتر انواعی که تجاری‌ترین انجیرها هستند نیاز به گرده‌افشانی توسط زنبورها ندارند. این باور رایج در مورد حاوی زنبورها بودن تمام انجیرها با واقعیت متضاد است که ادعا می‌شود تمام انجیرها حاوی زنبورها هستند که پس از ریختن گرده از انجیر دیگری در داخل میوه، درون میوه مرده‌اند.

انجیرها فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها و مقادیر کمتری از ویتامین‌ها و مواد معدنی ارائه می‌دهند. مصرف انجیر به مجموعه‌ای از فواید بهداشتی مثبت مرتبط است، از جمله کاهش التهاب، کاهش درد در دوره‌های قاعدگی و مدیریت وزن سالم. در ادامه در این مقاله از وبسایت نمیدونستم با فواید شگفت انگیز انجیر آشنا شوید.

میوه انجیر

غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها

اولین مورد از فواید انجیر می توان به غنی از آنتی‌اکسیدان‌ بودن آن اشاره کرد هم گوشت و پوست انجیرها حاوی تعدادی زیادی آنتی‌اکسیدان می‌باشند، به ویژه اسیدهای فنولیک و فلاوونوئیدها. اسیدهای فنولیک، که از دستگاه گوارش به خون جذب می‌شوند، اثرات ضد التهابی قوی در بدن دارند و آسیب‌های تولید شده توسط ترکیباتی به نام رادیکال‌های آزاد را تعدیل می‌کنند.

رادیکال‌های آزاد از طریق متابولیسم طبیعی و در پاسخ به تمرین، تابش نور خورشید و آلودگی‌های محیطی مانند دود سیگار و دودهوا تولید می‌شوند. در طول زمان، تجمع رادیکال‌های آزاد به طور عمده مسئول پیری و ممکن است نقشی در توسعه بیماری‌ها، از جمله سرطان و بیماری قلبی، و همچنین شرایطی مانند التهاب مشترک داشته باشد.

حمایت از سلامت گوارشی

فیبر موجود در انجیرها حمایت از تنظیم روده دارد. انجیرها همچنین دارای پیش‌بیوتیک‌ها هستند که به تغذیه باکتری‌های پروبیوتیک مفید در روده کمک می‌کنند که به مهار التهاب مرتبط است. مصرف انجیرها همچنین ممکن است برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) که دارای IBS-پریود-تنشی (IBS-C) هستند مفید باشد.

در یک مطالعه، افرادی که این شرایط را داشتند و روزانه حدود چهار عدد انجیر خشک مصرف می‌کردند، تجربه درد کمتر، تغذیه و مدفوع سفت‌تری نسبت به کسانی که محصول نیافته‌ای را دریافت می‌کردند داشتند.

حمایت از سلامت قاعدگی

یک مطالعه اخیر بر تأثیر مصرف انجیرهای خشک بر علائم دیسمنوره اولیه یا درد‌های قاعدگی، که توسط بیش از نیمی از افرادی که قاعدگی می‌کنند، یک یا دو روز در ماه تجربه می‌شود، متمرکز شد.

پژوهشگران متوجه شدند که شرکت کنندگانی که انجیرهای خشک می‌خوردند، امتیازات قابل توجهی برای شدت و مدت درد، مشکلات قاعدگی و استرس ادراری را در طی سه دوره قاعدگی نسبت به کسانی که دارچین یا محصول نیافته‌ای مصرف می‌کردند داشتند.

ممکن است به بهبود بیماری‌های التهابی کمک کند

میوه انجیر همراه با انگور

یک مرور تحقیقات در سال 2022 به نتیجه رسید که ترکیبات ضد التهابی در هم انجیرها و زیتون‌ها، به صورت مجزا یا با هم مصرف شده، می‌توانند اثرات ترکیباتی که التهاب را ایجاد می‌کنند، به نام سیتوکین‌ها را کاهش یا مهار کنند. سیتوکین‌ها معروف به شتاب‌دهنده‌های آسیب به سلول‌های ریه، کلیه، مغز و سایر بافت‌ها در بیماران مبتلا به کووید-19 هستند.

توانایی انجیرها در مقابله با سیتوکین‌ها ممکن است به افرادی که با مشکلات التهابی مختلفی از آلرژی تا التهاب مفاصل روماتوئید، بیماری‌های التهابی روده (IBD)، سینوزیت و توبورکولوز مبتلا هستند، کمک کند.

ممکن است به مدیریت وزن کمک کند

اگرچه تحقیقات محدودی انجام شده است، مطالعات نشان می‌دهند که مصرف میوه‌های خشک، از جمله انجیر، با داشتن وزن بدن پایین‌تر مرتبط است. علاوه بر این، مصرف منظم انجیرها نشان داده شده است که با بهبود اشباعیت پس از وعده غذایی و تنظیم قند خون، به مدیریت سالم وزن کمک می‌کند.

ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

یکی از مهمترین مورد از فواید انجیر یک بررسی تحقیقاتی در سال 2022 به تأثیرات ممکن انجیرها در مهار تشکیل تومورها و توسعه سلول‌های سرطانی پرداخت. پژوهشگران نتیجه می‌گیرند که ترکیبات طبیعی موجود در انجیرها ممکن است کمک کنند تا سلول‌های سرطانی از رشد و گسترش در بدن جلوگیری کنند. با این حال، بیشتر مطالعات مورد بررسی بر سلول‌های سرطانی در آزمایشگاه‌ها انجام شده‌اند و دو مطالعه در حیوانات انجام شده است، بنابراین نیاز به تحقیقات بیشتر برای مطالعه ارتباط ممکن بین انجیرها و کاهش خطر ابتلا به سرطان وجود دارد.

اطلاعات تغذیه‌ای انجیرها

انجیرها کربوهیدرات‌های حاوی انرژی، فیبر و مقادیر کمی از معدن‌های کلیدی را ارائه می‌دهند. یک انجیر تازه متوسط ارائه می‌دهد:

– کالری: 37
– چربی: 0 گرم
– سدیم: 0.5 گرم
– کربوهیدرات: 9.6 گرم
– فیبر: 1.45 گرم
– شکر طبیعی: 8.15 گرم
– پروتئین: 0 گرم

یک چهارم فنجان انجیرهای خشک ارائه می‌دهد:

– کالری: 103
– چربی: 0 گرم
– سدیم: 3.75 گرم
– کربوهیدرات: 23 گرم
– فیبر: 3.65 گرم
– شکر طبیعی: 17.85 گرم
– پروتئین: 1.23 گرم

انجیرها بیشترین محتوای معدنی را نسبت به میوه‌های معمولی دیگر ارائه می‌دهند. آن‌ها درصد کمی از نیاز روزانه به پتاسیم، کلسیم، منیزیم، منگنز، آهن و روی را فراهم می‌کنند.

خطرات مصرف انجیرها

اگرچه نادر است، امکان ابتلا به حساسیت به انجیر وجود دارد. افرادی که حساسیت به لاتکس یا گرده درختان بادام دارند، ممکن است نیز واکنش حساسیتی به انجیر داشته باشند.

انجیرها همچنین میوه‌های با فودمپ (FODMAP) بالا هستند. فودمپ‌ها شکرهایی هستند که به طور کامل هضم یا جذب نمی‌شوند وارد روده بزرگ می‌شوند و توسط باکتری‌ها فرماندهی می‌شوند، که به تولید گاز منجر می‌شود. این ممکن است باعث کشش و تورم دیوار روده شود که ممکن است در افرادی با سیستم گوارشی بسیار حساس، به خصوص افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، ناراحتی یا درد را ایجاد کند.

میوه انجیر سیاه یا بنفش

نکات برای مصرف انجیرها

انجیرها می‌توانند تازه یا خشک مصرف شوند و می‌توانند خام یا پخته مورد لذت‌بری قرار گیرند. راه‌های سالم برای لذت بردن از انجیرها شامل موارد زیر می‌شوند:

– برش دادن انجیرهای تازه یا خشک و پهن کردن روی آن‌ها با کره بادامی.
– افزودن انجیرهای تازه یا خشک به سالاد یا کلمه ترکیبی.
– لایه‌گذاری انجیرهای تازه با ماست دیری یا ماست گیاهی و مغزها.
– استفاده از انجیرهای خشک خردشده به عنوان تزئین برای سبزیجات پخته شده مانند استریفرای و سبزیجات در فر.
– پخت انجیرهای تازه و ریختن شیره بالزامیک.
– استفاده از انجیرهای خشک خردشده در توپ‌های انرژی با کره بادامی و جو دوسر.
– برش دادن انجیرهای تازه و مصرف آن با حمص دسری یا تاهینی شیرین شده با ماپل.
– غوطه ور کردن انجیرهای تازه در شکلات تیره ذوب شده.

سخن پایانی

از فواید انجیر به حاوی آنتی‌اکسیدان‌های ضد التهاب و فیبر و مقادیر کمتری از انواع مواد معدنی ها اشاره شد. آن‌ها ممکن است همچنین سلامت دستگاه گوارش، روده و قاعدگی را پشتیبانی کنند، شرایط التهابی را بهبود بخشند، به مدیریت وزن کمک کنند و حفاظت از سرطان ارائه دهند.

اگر شما دارای سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) یا حساسیت به لاتکس یا گرده درختان بادام هستید، قبل از اضافه کردن انجیر به رژیم خود با مشاور بهداشت خود صحبت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
مدیریت منابع انسانی به سازمان برای چه کاری است؟

مدیریت منابع انسانی سازمان برای چه کاری است؟

3 هفته پیش
تاریخچه ۵۴ ساله سامسونگ و پیشرفت‌های اخیر

تاریخچه ۵۴ ساله سامسونگ و پیشرفت‌های اخیر

1 ماه پیش
چرا بدنه ماشین لباسشویی برق دارد؟

چرا بدنه ماشین لباسشویی برق دارد؟

1 ماه پیش
آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی

آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی

1 ماه پیش

شیکترین مدل مو باز دختران جوان 2023

2 هفته پیش
مدل آرایش یلدایی دخترونه

10 مدل شیک آرایش دخترانه در شب یلدا 1402

3 هفته پیش
مدل آرایش چشم در زمستان

8 تا از بهترین مدل های آرایش چشم در زمستان

3 هفته پیش
مدل شگفت انگیز طرح ناخن یلدایی

جدیدترین و شیک ترین مدل و طرح ناخن یلدایی 1402

4 هفته پیش
رفع مشکل عدم اتصال به شبکه در پلی‌استیشن ۵: راهکارها و دلایل

رفع مشکل عدم اتصال به شبکه در پلی‌استیشن ۵: راهکارها و دلایل

4 هفته پیش
با گروک، هوش مصنوعی شوخ طبع ماسک آشنا شوید

با گروک، هوش مصنوعی شوخ طبع ماسک آشنا شوید

4 هفته پیش
اسنپدراگون 8 نسل 3 دارای اورکلاک و آندرکلاک خواهد بود

اسنپدراگون 8 نسل 3 دارای اورکلاک و آندرکلاک خواهد بود

4 هفته پیش
رویکرد جدید نتفلیکس: تماشای مداوم با کمترین تبلیغات

رویکرد جدید نتفلیکس: تماشای مداوم با کمترین تبلیغات

4 هفته پیش
مدل انگشتر سولیتر

جدید ترین و شیک ترین مدل انگشتر سولیتر 2023

1 ماه پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2023

3 ماه پیش
دستبند کارتیه دخترانه

جدیدترین مدل های دستبند کارتیه دخترانه 2023

3 ماه پیش
دستبند جواهر الماس ظریف و دلنشین

جدیدترین مدل های دستبند جواهر الماس ظریف و دلنشین 2023

3 ماه پیش