مزایا و معایب نوشیدن شیر در شب که نمیدونستید!
0

مزایا و معایب نوشیدن شیر در شب که نمیدونستید!

نوشیدن یک لیوان شیر پیش از خواب به عنوان یک سنت معمول در بسیاری از خانه‌ها وجود دارد، اغلب به ارتباط با ترویج خواب خوب و سلامت کلی مرتبط می‌شود. آیا شیر گرم در شب‌های سرد زمستان یا یک لیوان سرد در تابستان باشد، عمل نوشیدن شیر قبل از خواب عمیقاً در فرهنگ ما جا افتاده است. با این حال، مهم است که بررسی کنیم که آیا این عمل مفید است یا آیا با عوارض جانبی ممکنی همراه است. در این مقاله از وبسایت نمیدونستم، مزایا و عوارض نوشیدن شیر در شب را بررسی خواهیم کرد.

آیا نوشیدن شیر قبل از خواب مفید است؟

شیر نوشیدنی غنی از مواد مغذی است که حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌های ضرور مانند کلسیم، ویتامین D و کازئین است.” این مواد به سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و عملکرد عضلات کمک می‌کنند. بنسال افزود که شیر حاوی اسید آمینه تریپتوفان است که می‌تواند آرامش و خواب‌آوری را ترویج کند. با این حال، در حالی که شیر به مزایای سلامتی ارائه می‌دهد، مهم است از عوارض جانبی ممکن که ممکن است از مصرف آن قبل از خواب به وجود آید، آگاه باشیم.

ممکن است به برخی از افراد کمک کند که سریع‌تر به خواب بروند

چندین مطالعه کوچک بر روی حیوانات و انسان‌ها نشان می‌دهد که مصرف محصولات لبنی مانند شیر و پنیر قبل از خواب ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا شب‌های خوابی آرام‌تر داشته باشند، اگرچه دلیل این اثر هنوز مشخص نیست.

اغلب متخصصان موافقند که توانایی شیر در ایجاد خواب احتمالاً مرتبط با ترکیبات شیمیایی خاص یا اثرات روان‌شناختی از داشتن یک روتین آرام‌کننده در زمان خواب است یا شاید ترکیبی از هر دو.

ممکن است به تنظیم چرخه‌های خواب سالم کمک کند

ترکیبات خاصی که در شیر به ویژه تریپتوفان و ملاتونین ممکن است به شما کمک کنند تا به خواب بروید.تریپتوفان یک اسید آمینه است که در انواع مختلف مواد حاوی پروتئین یافت می‌شود. این نقش مهمی در تولید عصب‌رسانی به نام سروتونین ایفا می‌کند.

سروتونین بر روی حالت روحی اثر می‌گذارد، آرامش را ترویج می‌کند و به عنوان پیش‌نیاز در تولید هورمون ملاتونین عمل می‌کند.ملاتونین، همچنین به نام هورمون خواب شناخته می‌شود، توسط مغز شما ترشح می‌شود. این هورمون به تنظیم چرخه سیکادیان شما و آماده‌سازی بدن برای ورود به یک چرخه خواب کمک می‌کند.

شیر به عنوان ماده غذایی روزانه

نقش تریپتوفان و ملاتونین در اختلالات خواب به خوبی ثابت شده است و مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های این ترکیبات ممکن است خواب را بهبود بخشد و علائم اضطراب و افسردگی که ممکن است در زمان خواب بروز کند، کاهش دهد.

با این حال، در حال حاضر هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد یک لیوان شیر دارای تریپتوفان یا ملاتونین کافی برای تأثیر معنی‌داری بر تولید طبیعی ملاتونین بدن شما یا درمان مستقل الگوی خواب ناقص شما باشد.

اثرات روان‌شناختی

بعضی از متخصصان معتقدند هستند که نقش پتانسیلی شیر به عنوان یک عامل کمکی به خواب به ندرت با نمایه تغذیه‌ای آن مرتبط است و به جای آن به طور نزدیکتر به اثر روان‌شناختی داشتن یک روزمره آرام‌کننده در زمان خواب مرتبط است.

یک نظریه دیگر این است که نوشیدن شیر گرم ممکن است به طور ناخودآگاه به شما یادآوری کند که در دوران کودکی اوایل به خوردن شیر در زمان خواب می‌پردازید. این احساسات آرام‌کننده می‌توانند به مغز شما اعلام کنند که وقتی بخواهید خواب بروید، آسان‌تر به خواب برسید.

به هر حال، اطلاعات کافی برای تضمین نتایج خاصی از افزودن شیر به روتین خواب شما وجود ندارد. نیاز به مطالعات انسانی بهتر طراحی شده بیشتری وجود دارد.

شیر گرم در مقایسه با شیر سرد برای خواب بهتر است

در صورتی که از مصرف شیر برای ایجاد خواب استفاده کنید، بیشتر به نوشیدن گرم آن ترجیح می‌دهند تا سرد، اگرچه هیچ دلیل واضحی برای تأثیر بزرگ تر یکی از این روش‌ها وجود ندارد.

بیشتر تحقیقات برای ارزیابی اثرات نوشیدن شیر بر کیفیت خواب از شیر گرم استفاده می‌کنند و تا کنون هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که اثرات دمای مختلف شیر را با یکدیگر مقایسه کند.

با این حال، نوشیدن نوشیدنی های گرم مانند شیر، چای یا چیز دیگری در شب یا در زمان‌های استرس مشترکی برای برطرف کردن اضطراب و تحریک آرامش عصبی دارد.

مایعات گرم می‌توانند تأثیر آرامش‌آوری را بر سیستم عصبی داشته باشند و ممکن است موثرتر از نوشیدنی‌های سرد برای به خواب رفتن باشند.با این حال، نتایج ممکن است به فرد بستگی داشته باشد.

هر روزه روتین خواب ثابت به طوری که شامل نوشیدنی‌های گرم، نوشیدنی‌های سرد یا حتی بدون نوشیدنی باشد می‌تواند به کیفیت خواب شما کمک کند.

هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که اثرات شیر گرم در مقایسه با شیر سرد را بررسی کند، اگرچه مایعات گرم در کل دارای اثر آرامش‌آوری بیشتری نسبت به نوشیدنی‌های سرد هستند.

آیا نوشیدن شیر قبل از خواب بر وزن شما اثر می‌گذارد؟

پیامدهای سلامتی نوشیدن شیر قبل از خواب یک موضوع پیچیده با شواهد مختلف هستند.

اولاً، نوشیدن یک لیوان شیر قبل از خواب احتمالاً تغییرات اصلی‌ای در وزن شما ایجاد نخواهد کرد، اگرچه اگر به طور مرتب به افزایش زیادی در مصرف روزانه کالری شما منجر نشود.

با این حال، چندین مطالعه اتصال بین مصرف میان‌وعده در شب و افزایش وزن را نشان داده‌اند.

بهر حال، هنوز شواهد کافی برای تأیید یک مکانیسم علت و معلول واضح وجود ندارد، ارتباط بین زمان وعده غذایی یا در این مورد، زمان شیر و مدیریت وزن احتمالاً حداقل به طور جزئی مربوط به نداشتن خواب کافی در ابتدا است.

نوشیدن شیر

خواب ناکافی می‌تواند منجر به افزایش خواسته‌ها و مصرف میان‌وعده در طول روزهای بعدی شود، که ممکن است به افزایش نامناسب وزن بی‌نظم در طول زمان منجر شود.

با این حال، یک لیوان شیر باعث تغییرات قابل مشاهده‌ای در وزن نخواهد شد و به احتمال زیاد تغییرات قابل توجهی در چرخه وزن شما ایجاد نخواهد کرد.

اگر نوشیدن شیر به شما کمک کند تا سریع‌تر به خواب بروید یا بهبود کیفیت خواب منجر شود، تغییرات قابل مشاهده‌ای در وزن حتی ممکن است مربوط به مزایای خواب باشد و نه شیر خود.

یک لیوان تک‌لیوانه شیر در زمان خواب احتمالاً به طور قابل توجهی بر وزن شما تأثیر نخواهد گذاشت مگر اینکه باعث شود که به طور چشمگیری بیشتر کالری مصرف کنید.

همچنین از عوارض جانبی نوشیدن شیر قبل از خواب میتوان به موارد زیر اشاره کرد

1) اختلال در خواب

هرچند برخی افراد ممکن است بیابند که نوشیدن شیر قبل از خواب به بهبود خواب کمک می‌کند، اما دیگران ممکن است تأثیر معکوس را تجربه کنند. بنسال گفته است که شیر حاوی لاکتوز، یک شکر طبیعی است که می‌تواند در افرادی که حساسیت به لاکتوز دارند، ناراحتی ایجاد کند. ناراحتی‌های گوارشی مانند بلندی شکم، گاز یا حتی اسهال می‌تواند الگوهای خواب را اختلال دهد و باعث شود که دستیابی به یک شب خواب آرامسازی کننده مشکل شود.

2) سوزش معده

بنسال هشدار داد که نوشیدن شیر قبل از خواب می‌تواند سوزش معده و سوزش معده را به ویژه در افرادی با سیستم گوارشی حساس به وجود آورد. شیر حاوی چربی‌ها و پروتئین‌ها است که می‌توانند تولید اسید معده را افزایش دهند، منجر به ناراحتی و سوختگی در قفسه سینه شوند. این می‌تواند باعث اختلال در خواب شود و شما را در طول شب بی‌قرار کند.

3) افزایش وزن

شیر نوشیدنی با چربی‌ها و کالری‌های زیادی ارائه می‌دهد، به ویژه اگر به مقادیر زیادی قبل از خواب مصرف شود. پزکان مختصص اظهار دارند که مصرف مداوم اضافی کالری‌ها قبل از خواب می‌تواند به افزایش وزن در طول زمان منجر شود. اگر مدیریت وزن مشکلی برای شما دارد، مهم است که از اندازه قسمت و کلیت مصرف کالری از مصرف شیر قبل از خواب آگاه باشید.

نوشیدن شیر در شب ممکن است حتی منجر به آزادی انسولین باشد به دلیل کربوهیدرات‌های موجود در شیر، که ممکن است به تخریب چرخه زمانی دور وقت خواب بدن شما منجر شود. کلید این است که تعادلی ایجاد کنید و شیر را با میزان معقولی نوش جلوه دهید تا هر گونه مشکلی ایجاد نشود.

4) واکنش‌های حساسیتی

مصرف شیر قبل از خواب می‌تواند واکنش‌های حساسیتی از جمله علائم ملتهب و خارش به وجود آورد یا به واکنش‌های شدیدتری مانند مشکل در تنفس و آنافیلاکسیس منجر شود. اگر حساسیت شناخته‌شده به شیر دارید، ضروری است که از نوشیدن شیر قبل از خواب خودداری کنید یا با یک متخصص بهداشت مشورت کنید.

5) افزایش تولید افزایش مخاط

بنسال تاکید کرد که برخی افراد ممکن است پس از مصرف شیر افزایش تولید مخاط را تجربه کنند که منجر به انسداد بینی یا ریزش بینی شود. این ممکن است به ویژه در حین خواب مزاحمت‌های تنفسی ایجاد کند و الگوهای خواب را اختلال دهد.

یک لیوان شیر

6) اختلاف با داروها

نوشیدن شیر قبل از خواب ممکن است با جذب و اثربخشی برخی داروها تداخل کند. بنسال گفت که کلسیم موجود در شیر می‌تواند به برخی داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای تیروئید متصل شود و جذب آنها در جریان خون را کاهش دهد.

نکته

مهم است که با یک متخصص بهداشت مشورت کنید در مورد بهترین زمان برای مصرف دارو و اینکه آیا نوشیدن شیر قبل از خواب ممکن است بر تأثیرات آنها تأثیر بگذارد.

7) مشکلات دندانی

اگرچه شیر مواد مغذی ضروری برای سلامت دندان‌ها دارد، اما مصرف آن بدون بهداشت دهانی مناسب می‌تواند عواقب منفی داشته باشد. قند در شیر می‌تواند به تعفن دندان‌ها کمک کند، به ویژه اگر باقیمانده شیر در دندان‌ها بماند. در واقع مهم است به بهداشت دهانی خوب عمل کنید و دندان‌های خود را قبل از خواب بشویید.

آیا نوشیدن شیر در شب برای زنانی که تغییرات هورمونی تجربه می‌کنند، مضر است؟

بیشتر مواقع، به زنان توصیه می‌شود که اگر در حال تجربه تغییرات هورمونی هستند، در شب شیر مصرف نکنند. متخصصان می‌گویند که مصرف محصولات لبنی ممکن است منجر به افزایش سطوح قند خون با فعال‌سازی عوامل رشد انسولینی شود، به ویژه در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) یا سندرم تخمدان تلخویج (PCOD).

چندین مطالعه نشان داده‌اند که شیر حاوی مقادیر کوچکی از هورمون‌های مختلف است، از جمله پروژسترون و استروژن که ممکن است به مشکل افزوده شود. تخصصی توصیه می‌کند که شیر و محصولات آن را مصرف کنید تا از ارزش تغذیه‌ای آنها بهره‌برید، اما باید آنها را با میزان مصرف مناسب نوشید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که مقدار کافی از مواد مغذی دیگر مانند پروتئین و کلسیم مصرف می‌کنید تا حتی اگر مصرف شیر خود را کاهش دهید، به هیچ کمبودی در این مواد مغذی نباشید.

سخن پایانی

نوشیدن شیر در شب اصولاً یک ایده بد نیست! به نظر می‌آید که با فراهم کردن تولید هورمون‌های صحیح، به شما کمک می‌کند تا بهتر بخوابید. اگرچه این ممکن است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند مناسب نباشد تا در شب شیر نوشیده شود، به خاطر اینکه می‌تواند اضافه وزن ایجاد کند. این ممکن است همچنین برای زنان با عدم تعادل هورمونی مشکل ایجاد کند اگر به میزان معقولی نوشیده نشود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
مدیریت منابع انسانی به سازمان برای چه کاری است؟

مدیریت منابع انسانی سازمان برای چه کاری است؟

3 هفته پیش
تاریخچه ۵۴ ساله سامسونگ و پیشرفت‌های اخیر

تاریخچه ۵۴ ساله سامسونگ و پیشرفت‌های اخیر

1 ماه پیش
چرا بدنه ماشین لباسشویی برق دارد؟

چرا بدنه ماشین لباسشویی برق دارد؟

1 ماه پیش
آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی

آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی

1 ماه پیش

شیکترین مدل مو باز دختران جوان 2023

2 هفته پیش
مدل آرایش یلدایی دخترونه

10 مدل شیک آرایش دخترانه در شب یلدا 1402

3 هفته پیش
مدل آرایش چشم در زمستان

8 تا از بهترین مدل های آرایش چشم در زمستان

3 هفته پیش
مدل شگفت انگیز طرح ناخن یلدایی

جدیدترین و شیک ترین مدل و طرح ناخن یلدایی 1402

4 هفته پیش
رفع مشکل عدم اتصال به شبکه در پلی‌استیشن ۵: راهکارها و دلایل

رفع مشکل عدم اتصال به شبکه در پلی‌استیشن ۵: راهکارها و دلایل

4 هفته پیش
با گروک، هوش مصنوعی شوخ طبع ماسک آشنا شوید

با گروک، هوش مصنوعی شوخ طبع ماسک آشنا شوید

4 هفته پیش
اسنپدراگون 8 نسل 3 دارای اورکلاک و آندرکلاک خواهد بود

اسنپدراگون 8 نسل 3 دارای اورکلاک و آندرکلاک خواهد بود

4 هفته پیش
رویکرد جدید نتفلیکس: تماشای مداوم با کمترین تبلیغات

رویکرد جدید نتفلیکس: تماشای مداوم با کمترین تبلیغات

4 هفته پیش
مدل انگشتر سولیتر

جدید ترین و شیک ترین مدل انگشتر سولیتر 2023

1 ماه پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2023

3 ماه پیش
دستبند کارتیه دخترانه

جدیدترین مدل های دستبند کارتیه دخترانه 2023

3 ماه پیش
دستبند جواهر الماس ظریف و دلنشین

جدیدترین مدل های دستبند جواهر الماس ظریف و دلنشین 2023

3 ماه پیش