بزرگترین معمای کهکشانی: موجودات فضایی چه شکلی هستند؟
0

بزرگترین معمای کهکشانی: موجودات فضایی چه شکلی هستند؟

تا به حال به ستاره ها خیره شده اید و از خود پرسیده اید که “آیا ما واقعاً تنها هستیم؟” این سوال کیهانی قرن ها بشریت را مجذوب خود کرده و هم تخیلات علمی تخیلی و هم کاوش های علمی دقیق را برانگیخته است. در صورت وجود حیات فرازمینی ، موجودات فضایی چه شکلی هستند؟در ادامه این مقاله از مجله دانستنی نمیدونستم همراه ما باشید.

کلیشه‌های هالیوود از مردان سبز کوچک یا مهاجمان فضایی غول‌پیکر را فراموش کنید. کارشناسان معتقدند هر نوع حیات فرازمینی که با آن مواجه می‌شویم احتمالاً با هر چیزی که تا به حال دیده‌ایم متفاوت خواهد بود.

از این گذشته، این موجودات در سیاراتی با محیط‌های بسیار متفاوتی تکامل یافته‌اند – از سیارات فراخورشیدی سوزان تا قمرهایی که در گرگ و میش دائمی غوطه‌ور هستند.

سیاره‌ای با اتمسفر غلیظ و خفه کننده را تصور کنید. در اینجا، حیات فرازمینی ممکن است به آسمان رفته باشد و به موجوداتی تکامل یافته باشد که دائماً پرواز می‌کنند و بدن آن‌ها به گونه‌ای برای پرواز سازگار شده است که ما حتی نمی‌توانیم تصور کنیم.

پروفسور آدام فرانک، متخصص اخترفیزیک، پیشنهاد می‌کند که این “بیگانگان پرنده” می‌توانند به اندازه یک پرنده از ما متفاوت باشند.

از سوی دیگر، سیاراتی با گرانش خردکننده می‌توانند موجوداتی قوی و تنومند مانند فیل را پرورش دهند و بدن آنها برای قدرت و ثبات ساخته شده باشد.

دکتر والنتینا اراستووا، متخصص شیمی، در مقابل، احتمال وجود اشکال زندگی زیرزمینی را مطرح می‌کند. شاید در سیاراتی که توسط پرتوهای مضر بمباران می‌شوند، حیات به زیر زمین عقب‌نشینی کرده و در آغوش محافظ سیاره پناه گرفته باشد.

در این سناریو، اراستووا پیشنهاد می‌کند که این بیگانگان ممکن است شبیه ارگانیسم‌های چندسلولی ساده باشند، شبیه به شبکه‌های عظیم قارچی که در زیر سطح سیاره خودمان رشد می‌کنند.

ادم فضایی

جستجوی حیات فرازمینی یک داستان کارآگاهی علمی هیجان‌انگیز است، داستانی که در آن مظنون اصلی – خود موجود فرازمینی – همچنان یک راز کامل است.

با مطالعه محیط‌های متنوع سیارات فراخورشیدی و قمرها، می‌توانیم سرنخ‌ها را کنار هم قرار دهیم و به ما امکان می‌دهد اشکال خارق‌العاده‌ای را که حیات ممکن است فراتر از وحشی‌ترین رویاهای ما به خود بگیرد، تصور کنیم.

دنیای پنهان: شهری پر رونق که نمی‌توانیم ببینیم

دکتر والنتینا اراستووا گفت: “تصور کنید دنیایی پنهان پر از زندگی، کلانشهری که زیر پای ما رونق دارد. حقیقت این است که حتی روی زمین، تنوع اشکال زندگی که در زیر زمین رشد می‌کنند ممکن است از آنچه در سطح می‌بینیم فراتر رود.” این زیست کره پنهان می‌تواند کلید درک سازگاری زندگی و اشکالی باشد که ممکن است در جای دیگری از جهان به خود بگیرد.

برای سیاراتی که توسط پرتوهای فرابنفش (UV) خشن بمباران می‌شوند، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ در مجله اخترشناسی سلطنتی، یک احتمال شگفت‌انگیز را مطرح می‌کند: “بیگانگان درخشان”.

درست مانند برخی از مرجان‌ها، این موجودات فرازمینی ممکن است دارای پروتئین‌ها یا رنگدانه‌هایی باشند که مانند یک ضد آفتاب طبیعی عمل می‌کنند.

با جذب اشعه‌های مضر UV، این رنگدانه‌ها می‌توانند انرژی را به صورت درخشش مرئی و ایمن بازتاب دهند و به طور موثری این بیگانگان را به موجودات بیولومینسنت زنده تبدیل کنند.

پروفسور آدام فرانک یکی دیگر از سازگاری‌های بالقوه برای حیات فرازمینی را پیشنهاد می‌کند: متابولیسم باورنکردنی کنُد بودن. این امر ممکن است در دنیاهای سرد مانند ماه تیتان زحل ضروری باشد، جایی که برخی از دانشمندان معتقدند می‌توانند اشکال زندگی را در دریاهای متان خود پناه دهند.

حیواناتی مانند تنبل‌ها در زمین نمونه‌ای واقعی از حیواناتی با متابولیسم بسیار کند ارائه می‌دهند. با متابولیسمی که فقط ۴۰ تا ۴۵ درصد حیوانات هم‌اندازه آنها است، تنبل‌ها برای صرفه‌جویی در انرژی در محیط سرد خود به آرامی حرکت می‌کنند. نسخه بیگانه را تصور کنید – یک غول‌پیکر دست‌وپاچلفتی که به طور کامل با دنیای یخی که خانه خود می‌نامد سازگار شده است.

این احتمالات تنوع باورنکردنی زندگی را که می‌تواند به خود بگیرد، برجسته می‌کند، مرزهای تخیل ما را جابجا می‌کند و به ما یادآوری می‌کند که جستجوی موجودات فرازمینی ممکن است شگفتی‌هایی را کشف کند که بسیار عجیب‌تر از داستان‌های علمی تخیلی هستند.

سفینه ادم فضایی

مردان سبز کوچک را فراموش کنید : شگفتی‌های میکروسکوپی

احتمال برخورد با بیگانگان خارق‌العاده، پرنده یا موجوداتی درخشان و قارچ‌مانند بدون شک هیجان‌انگیز است. با این حال، واقعیت حیات فرازمینی ممکن است بسیار کمتر “هالیوودی” و به مراتب جذاب‌تر باشد.

دکتر سارا راگهایمر، استاد نجوم و اخترفیزیک در دانشگاه یورک، می‌گوید: “سادگی نام بازی است. برای بیشتر تاریخ زمین، حیات به طور کامل به صورت تک سلولی وجود داشت. حتی امروزه، میکروب‌ها بر زیست کره حاکم هستند.” این شگفتی‌های میکروسکوپی، شگفتی های واقعی زندگی هستند و ممکن است کلید یافتن حیات در جای دیگری باشند.

متأسفانه، مشاهده مستقیم این بیگانگان ریز از زمین تقریباً غیرممکن است. اما دانشمندان به دنبال سرنخ‌های جایگزین هستند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ که در اخترزیست‌شناسی منتشر شد، نشان می‌دهد که بقایای فسیلی میکروب‌های آبگرم ممکن است در سیارات دیگر وجود داشته باشد. این “حصیرهای ماکارونی‌مانند” از کربنات کلسیم می‌توانند نمادی از حیات گذشته باشند، گواهی بر سرسختی میکروب‌ها در جهان خواهد بود.

در حالی که ممکن است حیات چند سلولی فراتر از زمین وجود داشته باشد، دکتر فرانک، متخصص اخترفیزیک، معتقد است که بسیار بعید است شبیه به ما باشد.

شکل منحصر به فرد ما محصولی از هم محیط خاص زمین و هم دوز سالمی از شانس تکاملی است. بنابراین، جستجوی حیات فرازمینی ممکن است در مورد یافتن “تصویر آینه‌ای” از بشریت نباشد، بلکه در مورد کشف تنوع و نبوغ باورنکردنی زندگی در جهان پهناور باشد.

شباهت‌های اتفاقی: وقتی بیگانگان ویژگی‌های زمینی را قرض می‌گیرند (شاید)

در حالی که ممکن است حیات فرازمینی پیچیده شبیه موجودی که راه می‌رود و صحبت می‌کند نباشد، اما ممکن است شباهت‌های شگفت‌انگیزی وجود داشته باشد.

دکتر سارا راگهایمر پیشنهاد می‌کند که “تکامل همگرا” می‌تواند در کار باشد. تصور کنید چشمانی برای دیدن دنیا یا اندام‌هایی برای حرکت – این ویژگی‌ها ممکن است صرف نظر از سیاره برای زنده ماندن ضروری باشد.

با این حال، اینها می‌توانند تنها ویژگی‌های آشنا باشند. از این گذشته، زندگی در سیارات دیگر ممکن است نیازهای کاملاً متفاوتی داشته باشد.

فراتر از آشنایی: بازنگری در ضروریات

ما فرضیه‌های خود را بر اساس زندگی زمینی – آب، نور خورشید، اکسیژن – بنا می‌کنیم، اما اگر اینها فقط نیازهای اولیه ما باشند چطور؟ شاید حیات فرازمینی از منابع کاملاً متفاوتی تغذیه کند، یا حتی از بلوک‌های سازنده کاملاً متفاوتی برای خود زندگی استفاده کند.

داستان‌های علمی تخیلی اغلب بیگانگان مبتنی بر سیلیکون را به تصویر می‌کشند، اما دکتر راگهایمر آن را باور ندارد.

او توضیح می‌دهد: «کربن در اینجا ستاره است. این ماده نسبت به سیلیکون فراوان‌تر و همه‌کاره‌تر است و به شیمی پیچیده اجازه می‌دهد.» مهم‌تر از همه، جستجوی حیات فرازمینی سفری به ناشناخته است.

دکتر راگهایمر با لبخندی می‌گوید: «تنها چیزی که می‌توانیم مطمئن باشیم این است که این اشکال حیات فرازمینی احتمالاً فراتر از وحشی‌ترین تخیلات ما خواهند بود.»

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
10 تا از عجیب ترین فوبیا ها که نمی دانستید

10 تا از عجیب ترین فوبیا ها که نمی دانستید

1 روز پیش
10 تا از شایع ترین علامت های فیزیکی اضطراب شدید

10 تا از شایع ترین علامت های فیزیکی اضطراب شدید که نمی دانستید

2 روز پیش
10 واقعیت شگفت انگیز در مورد دندان ها

10 واقعیت شگفت انگیز در مورد دندان ها

3 روز پیش
10 اختراع برجسته که جهان را تغییر دادند

10 اختراع برجسته که جهان را تغییر دادند

4 روز پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

2 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

2 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

2 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

3 ماه پیش
بهترین کولرهای گازی بازار ایران

راهنمای خرید بهترین کولرهای گازی بازار ایران تابستان 1403

2 هفته پیش
سیستم‌عامل visionOS 2

سیستم‌عامل visionOS 2، جادوی واقعیت مجازی؛ از تئاتر خصوصی تا سینمای چند بعدی

2 هفته پیش
5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

4 هفته پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

1 ماه پیش
دستبند طلا دخترانه

جدیدترین و به روزترین مدل های دستبند طلا دخترانه 2024

4 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

2 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

2 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

2 ماه پیش