10 تا از سریعترین پرنده ها
0

10 تا از سریعترین پرنده ها که نمی دانستید!

“آسمان، وسیعترین سکوی پروازی برای جانداران است؛ اما برخی از آنها با چشم‌اندازهای خیره‌کننده، سرعتی نه‌چندان باورنکردنی و پروازی هنرمندانه، بالاتر از همگی جلوه می‌کنند. حالا پیشنهاد می‌دهم با من به سفری هیجان‌انگیز به دنیای سریعترین پرنده‌ها برویم و از حیرت‌انگیزترین پروازها و حرکات آنان در این دنیای نیمه‌گم‌شده باشیم…”

 10 تا از سریع‌ترین حیوانات پرنده را برای شما معرفی کنم:

خفاش دم آزاد مکزیکی

1. خفاش دم آزاد مکزیکی (بالاترین سرعت: 160 کیلومتر در ساعت / 100 مایل در ساعت)

شکی نیست که پرندگان بین 150 تا 66 میلیون سال پیش، زمانی که نقش اصلی را در جامعه دایناسورها ایفا می کردند، در صدر فهرست بودند.

از آن زمان، مشخص شد که زمان درخشش پستانداران فرا رسیده است، و به همین دلیل با افتخار یک خفاش را در بالای این فهرست پیدا کردیم.

در سال 2016، محققان یک خفاش را ثبت کردند که با سرعت 160 کیلومتر در ساعت از منطقه تودرتو در طول دوره‌هایی که باد کم یا بدون باد پرتاب می‌شد، خارج می‌شد.

این نشان می‌دهد که ممکن است در پرواز خفاش‌ها توانایی بسیار بیشتری نسبت به آنچه قبلاً تصور می‌شد، حداقل در برخی از گونه‌ها وجود داشته باشد.

مرگانسر سینه قرمز

2. مرگانسر سینه قرمز (بالاترین سرعت: 160 کیلومتر در ساعت / 100 مایل در ساعت)

اردک‌ها مطمئناً یکی از سریع‌ترین پرندگانی هستند که در یک خط مستقیم پرواز می‌کنند، با این حال حداکثر سرعت آنها هنوز ضعیف است.

گزارش‌های حکایتی از رانندگان قطار و خلبانان بیشتر داده‌های ثبت شده در مورد سرعت این پرندگان را تشکیل می‌دهند، و اگرچه ممکن است این منابع مشکوک باشند، گزارش‌های آنها هیجان‌انگیز است.

اردک‌های کانواس بک توسط خلبان‌هایی که در کنار آن‌ها پرواز کرده‌اند گزارش شده‌اند که به سرعت ۷۵ مایل در ساعت می‌رسند.

در سال 1960، در آلاسکا، گروهی متشکل از شش مرگانسر سینه‌قرمز که با سرعت 100 مایل در ساعت یک هواپیما مطابقت داشتند، شکست خورد.

Saker Falcon

3. Saker Falcon (بالاترین سرعت: 150 کیلومتر در ساعت / 93 مایل در ساعت)

فالکون سیکر (Saker Falcon) با سرعت حداکثر 150 کیلومتر در ساعت (93 مایل در ساعت)، در جایگاه سوم قرار دارد. این سرعت به صورت تئوری از داده‌های ثبت‌شده استخراج شده است.

این پرنده دارای سرعت فرورفتگی (flapping speed) بسیار بالایی است، که همان‌طور که از نامش پیداست، به سرعتی اشاره دارد که برخورد بال‌هایش با هوا در طی پرواز ایجاد می‌کند. فیزیک‌دان‌ها این سرعت را برای کمک به بهبود حرکت پهپادها در هوا مورد مطالعه قرار داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که مدت زمان پرتاب بال تنها 100 میلی‌ثانیه است.

در سال‌های اخیر، فالکون سیکر با فالکون پرتو تهیه‌کرده‌اند تا هیبریدها به‌وجود آورند که بزرگتر و با سرعت افقی بیشتری نسبت به فالکون پرتو داشته باشند و همچنین مانند فالکون پرتو به دنبال شکار می‌روند. این تلاش با هدف ترکیب ویژگی‌های بهتر از هر دو گونه، این پرندگان از طریق تربیت‌های انسانی به دست آمده است.

پرنده‌های کبوتر (پیجون)

4. Racing Pigeon (بالاترین سرعت: 143 کیلومتر در ساعت / 89 مایل در ساعت)

پرنده‌های کبوتر (پیجون) بدون شک سریع هستند و سرعت حداکثر آن‌ها با اطمینان ثبت‌شده است. این معلومات از داده‌های الکترونیکی کسب شده‌اند که از یک تراشه الکترونیکی که به یک کبوتر مسابقه‌ای نصب شده بود، به دست آمد. این کبوتر مسافتی برابر با 329 کیلومتر را با سرعت متوسط 143 کیلومتر در ساعت (89 مایل در ساعت) طی کرد.

با توجه به داده‌های تأییدشده، انتظار می‌رود که این پرنده سرعت‌های حداکثر تا 160 کیلومتر در ساعت (99 مایل در ساعت) را نیز برای مدت‌هایی داشته باشد که این امر آن را به سریع‌ترین پرنده‌ای که تاکنون ثبت شده‌است تبدیل می‌کند.

کبوترها عموماً با برخی از سرعت‌های پروازی برتر در پادشاهی حیوانات شناخته‌شده‌اند، اما در خارج از کبوترهای مسابقه‌ای، کمبود دلایل محکم در مورد اینکه آنها چقدر سریع می‌توانند پرواز کنند وجود دارد.

اسپری (Osprey)

5. Osprey (بالاترین سرعت: 129 کیلومتر در ساعت / 80 مایل در ساعت)

اسپری (Osprey) یکی از پرندگان جذاب و کوچکی است که شباهت‌هایی به شاهین یا عقاب دارد و به شکار ماهی می‌پردازد. این پرنده اندکی از تطابق‌های جالب با محیط زیست خود برخوردار است، از جمله بینی‌هایی که می‌توانند در هنگام غوطه‌وری بسته شوند، پنجه‌های قابل جابجایی و پیچ‌داره‌هایی که برای گرفتن ماهی‌ها کاربرد دارند.

داده‌های سرعت اسپری نیز از منابع نسبتاً قدیمی‌تر (سال 1943) گرفته شده‌اند و در مجله یکسالانه علوم پرندگان (Quarterly Journal of Ornithology) گزارش شده‌اند. موریس برون و بن وی. گودوین موردی از “تقلب” اسپری را گزارش می‌دهند که با استفاده از یک جریان حرارتی قوی موفق به رسیدن به سرعت حداکثر 80 مایل در ساعت (129 کیلومتر در ساعت) شده است.

این تلاش برای بهره‌گیری از ارتفاع موجب شد تا اسپری بتواند وارد حالتی شود که در غیر اینصورت به آن غوطه‌وری می‌گفتند، اما همچنان ارتفاع خود را حفظ کند. اسپری در اصل در حال سوار شدن بود اما به طور نیمه ای (دو نیمه‌ی پر) موجب پرواز خود شده بود، بنابراین اینکه آیا این پرتاب‌های نیمه‌ی پر را به‌عنوان پرواز حساب می‌کنیم یا خیر، بستگی به تعریف ما از پرواز دارد.

پرنده آلباترس سرخ‌سر

6. آلباتروس سر خاکستری (بالاترین سرعت: 127 کیلومتر در ساعت / 79 مایل در ساعت)

پرنده آلباترس سرخ‌سر (Grey-headed Albatross) با سرعت حداکثر 127 کیلومتر در ساعت (79 مایل در ساعت)، توسط محققان فرانسوی و بریتانیایی در مناطق زیر قطبی ضبط و با استفاده از تگ‌های ماهواره‌ای مشخص شد. این پرنده آلباترس بر اساس ثبت‌های گینس جهانی، هم‌اکنون رکورد “سریع‌ترین پرنده در پرواز افقی” را در اختیار دارد.

به طور شگفت‌انگیز، این آلباترس که دارای پرهای بزرگی با اسپن وسعتی تا 2.2 متر است، برای بیش از 8 ساعت سرعت فوق‌العاده خود را در حین بازگشت به لانه‌اش در جزیره برد، جنوب جورجیا حفظ کرد.

یک نکته‌ی مهم در مورد این رکورد وجود دارد و آن این است که این پرواز در هنگام طوفان قطبی صورت گرفته بود و ممکن است که برای آلباترس، باد کمک‌کننده‌ای بوده باشد.

نظریه‌ها نشان می‌دهند که آلباترس‌ها با هوشمندی اندکی سرعت هوای خود را به نسبت سرعت باد و جهت باد تنظیم می‌کنند. این اقدامات هوشمندانه‌ی آنها به آنها اجازه می‌دهد تا از انرژی بهینه‌ای برای پرواز استفاده کنند و به مسافت‌های طولانی بی‌نیاز باشند.

سوئیفت معمولی

7. سوئیفت معمولی (بالاترین سرعت: 112 کیلومتر در ساعت / 70 مایل در ساعت)

سوئیفت معمولی (Common Swift) یک نوع پرنده‌ی کوچک و با شکوه است که به خانواده‌ی Apodidae تعلق دارد. این پرنده‌ها برخلاف نامشان، ارتباطی با پرندگان شترمرغ ندارند و به‌طور طبیعی و اصولی تنها با پرواز و عبور از هوا به سر می‌برند و تقریباً تمام عمر آنها در هوا می‌گذرد.

سوئیفت های معمولی مهاجرت‌کننده‌اند و به منظور جلوگیری از زمستان سرد مناطق معیشت خود به مناطق گرمتر مهاجرت می‌کنند. در فصل زمستان، آنها به مناطق آفریقایی مهاجرت می‌کنند و در فصل بهار و تابستان به مناطق اروپایی برمی‌گردند.

این پرنده‌ها دارای بدنی کوچک و استریملاین هستند که به آنها اجازه می‌دهد با سرعت‌های بالا در آسمان حرکت کنند. بال‌های بلند آنها به منظور پرواز بلند و تحلیق در هوا طراحی شده‌اند و این ویژگی به آنها اجازه می‌دهد تا در هوا بمانند و به صورت غیرمتوقف پرواز کنند. همچنین، دستگاه هوشی آنها بسیار مناسب برای تنظیم و تطابق با سرعت و جهت باد است که به آنها امکان پرواز با سرعت بیشتر و انرژی بهینه را می‌دهد.

در طول مهاجرت‌های طولانی‌شان، شترمرغ‌های معمولی به شکل‌های بزرگ گروه‌هایی را تشکیل می‌دهند که به عنوان “جلسات فریادکردن” شناخته می‌شوند. در این جلسات، آنها به یکدیگر فریاد می‌زنند و با سرعت‌های بالا پرواز می‌کنند که به عنوان نمایش سرعت و شادابی آنها به دیگران معرفی می‌شود. این جلسات نه تنها به منظور جلب توجه هم‌جنسی‌های خود، بلکه برای آماده‌سازی خود برای مهاجرت و همچنین تمرین در پروازهای بلندتر و با سرعت بیشتر در آسمان انجام می‌شود.

شاهین پرگارین

8. Peregrine Falcon (بالاترین سرعت: 100 کیلومتر در ساعت / 62 مایل در ساعت)

شاهین پرگارین (Peregrine Falcon) با سرعت حداکثر 100 کیلومتر در ساعت (62 مایل در ساعت)، معروف‌ترین پرنده‌ی است که به دلیل حرکت سریع در حال غوطه‌وری شناخته می‌شود. اما بالاترین سرعت افقی که به آن برخورد کرده‌ایم از “یک صیاد با تجربه” در سال 1933 به‌دست آمده است.

این پرنده در حین غوطه‌وری به قدری سریع است که به محور دانشمندان مطالعه در مورد دینامیک سیالات جلب می‌شود. در واقع، آنها به اندازه‌ی زیادی سریع غوطه می‌زنند که برای مطالعه‌ی آنها بسیار دشوار است و به‌جای آن، مدل‌های ریاضی باید ساخته شوند.

نتایج مطالعه‌ی این مدل‌ها نشان می‌دهد که سرعت اضافی در حال غوطه‌وری به شاهین پرگارین امتیازات چابکی می‌دهد و اجازه می‌دهد تا نیروهای چرخشی بسیار بزرگ‌تری نسبت به سرعت‌های کم‌تر ایجاد کند و به او اجازه می‌دهد در هنگام شکار به سرعت جهت‌های مختلفی را تغییر دهد. این ویژگی‌ها برای شاهین پرگارین به‌عنوان یک شکارچی بسیار حیاتی هستند، زیرا آنها به او امکان می‌دهند تا با حرکات حیرت‌انگیز و سریع، موش‌ها و پرندگان را به‌صورت ماهرانه شکار کند.

جغد طلایی

9. گلدن پلوور (بالاترین سرعت: 100 کیلومتر در ساعت / 62 مایل در ساعت)

جغد طلایی (Golden Plover) یکی از سریع‌ترین جغدها یا پرندگان شکاری در اروپاست. اما مانند سایر پرندگانی که در این لیست آمده‌اند، سرعت دقیق آن هنوز موضوع جدال و بحث است. منبعی که در سال 1933 توسط می تاچر کوک (May Thatcher Cooke) ارائه شده است، آنها را قادر به “به راحتی شکستن سرعت 58 تا 62 مایل در ساعت یک قطار” معرفی می‌کند، و گزارش‌های تاییدنشده از سرعت‌های تا 70 مایل در ساعت نیز رایج هستند.

جغد طلایی پرنده‌ای است کوچک و زیبا که به صورت گروه‌های بزرگی در مناطق مختلف زندگی می‌کند. طی مهاجرت‌های طولانی‌شان، این پرندگان مسافت‌های طولانی را طی می‌کنند و می‌توانند با سرعت‌های بالا به مناطق جدید مهاجرت کنند.

مشخص کردن دقیق سرعت حقیقی این پرنده‌ها به دلیل رفتارهای طبیعی آنها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، زیرا زمانی که آنها با سرعت بالا پرواز می‌کنند، ممکن است به‌سرعت از دید دوربین‌ها خارج شوند و بررسی دقیق آنها را دشوار کنند. به همین دلیل، برخی از گزارش‌ها درباره‌ی سرعت‌های بالاتر از داده‌های رسمی ممکن است غیررسمی باشند.

بهره‌گیری از تکنولوژی‌های مدرن مانند ردیابی ماهواره‌ای و تراشه‌های الکترونیکی می‌تواند به محققان کمک کند تا دقیق‌ترین داده‌ها در مورد سرعت پروازی این پرنده‌ها را به‌دست آورند و به دانش ما درباره‌ی این پرندگان سریع و خوش‌نقشه‌ی بیافزاید.

کلاغ

10. کلاغ (بالاترین سرعت: 97 کیلومتر در ساعت / 60 مایل در ساعت)

کلاغ یکی دیگر از پرندگان با سرعت قابل توجه است که مطابق با گزارش می تاچر کوک (May Thatcher Cooke) نیز با توانایی تقریبی در حال ترکیب با سرعت همان قطار می تواند پرواز کند و این برای آنها سرعت حداکثری حدود 97 کیلومتر در ساعت (60 مایل در ساعت) را نشان می دهد.

علاوه بر این، گفته شده است که کلاغ‌ها می‌توانند در طی غوطه‌وری نیز با سرعت بیشتری حرکت کنند، اما تایید این موضوع دشوار است. زیرا بررسی دقیق و ثبت سرعت‌های پروازی در حالت غوطه‌وری برای پرندگان به‌ویژه کلاغ‌ها مشکل است. برای این کار نیاز به فناوری‌های پیشرفته‌تری مثل ردیابی ماهواره‌ای و سنسورهای دقیق‌تر می‌باشد.

کلاغ‌ها پرنده‌های هوشمند و توانمندی هستند که در بسیاری از مناطق جهان یافت می‌شوند. آنها دارای مهارت‌های پروازی خوبی هستند و به‌راحتی می‌توانند با سرعت‌های بالا در آسمان حرکت کنند. همچنین، کلاغ‌ها از هوش و انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند که به آنها امکان پیشرفت و پرورش استراتژی‌های مناسب در مواجهه با محیط و شرایط مختلف زندگی را می‌دهد. این توانایی‌ها و ویژگی‌ها باعث می‌شود که کلاغ‌ها به عنوان یکی از پرندگان موفق و موجودیت‌های مهم در اکوسیستم‌ها شناخته شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
بزرگترین آبشار جهان: غولی که در زیر امواج پنهان شده است

بزرگترین آبشار جهان: غولی که در زیر امواج پنهان شده است

18 ساعت پیش
10دانستنی جالب در مورد ماریو که نمیدانستید!

10دانستنی جالب در مورد ماریو که نمیدانستید!

1 هفته پیش
10 دانستنی جالب در مورد اکسیژن که نمی دانستید!

10 دانستنی جالب در مورد اکسیژن که نمی دانستید!

2 هفته پیش
10 دانستنی جالب در مورد که مو نمی دانستید!

10 دانستنی جالب در مورد مو که نمی دانستید!

2 هفته پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

1 هفته پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

1 هفته پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

2 هفته پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

4 هفته پیش
بهترین جارو برقی های رباتی 2023

بهترین جارو برقی های رباتی 2024

13 ساعت پیش
بهترین کارت گرافیک های 2023

بهترین کارت گرافیک های 2024

13 ساعت پیش
7تا از بهترین آمپلی فایر هدفون در سال 2024

بهترین آمپلی فایر های هدفون در سال 2024

1 هفته پیش
مشخصات آیفون SE 4 لو رفت؛ از نمایشگر ۶۰ هرتز تا هوش مصنوعی

مشخصات آیفون SE 4 لو رفت؛ از نمایشگر ۶۰ هرتز تا هوش مصنوعی

2 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

1 هفته پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

2 هفته پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

2 هفته پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2024

2 هفته پیش