0

10 تا از طولانی ترین رود خانه های جهان که نمیدانستید!

رودخانه‌ها، رگ‌های حیاتی زمین، نقش مهمی در حیات و تمدن بشری ایفا می‌کنند. آنها نه تنها منبع آب آشامیدنی و کشاورزی هستند، بلکه مسیرهای حمل و نقل، منابع غذایی و زیستگاه‌های ارزشمندی برای تنوع زیستی به شمار می‌روند. در این مقاله از مجله اینترنتی نمیدونستم،به معرفی 10 تا از طولانی ترین رود های جهان می‌رویم و با تاریخ شگفت‌انگیز و باشکوه‌ آنها آشنا می‌شویم.

10. رودخانه آمور (Amur) – 4444 کیلومتر

رودخانه آمور (Amur)

دهمین رودخانه طولانی جهان، رودخانه آمور است که 4444 کیلومتر امتداد دارد. این طول کل زمانی است که دورترین منبع آن یعنی رودخانه آرگون را در نظر بگیرید.

حرکت آمور از مغولستان آغاز می شود و از طریق چین و روسیه به سمت شرق می رود و مرز اصلی بین شرق دور روسیه و شمال شرق چین را تشکیل می دهد. دهانه آن مصب آمور است که به تنگه تارتاری تخلیه می شود.
این محل خانه ماهی کالوگا است که می تواند تا 5.6 ​​متر طول داشته باشد که تنها یکی از 100 گونه مختلف ماهی است که در این حوضه یافت می شود. شما همچنین می توانید گل نیلوفر هندی را در شمالی ترین زیستگاه خود در رودخانه مشاهده کنید.

9. رودخانه کنگو ( Congo river)– 4700 کیلومتر

رودخانه کنگو ( Congo river)

رودخانه کنگو نهمین رودخانه طولانی در جهان و دومین رودخانه طولانی در آفریقا است که از دورترین منبع خود تا دهانه آن در مجموع 4700 کیلومتر امتداد دارد.

عبور از جمهوری دموکراتیک کنگو، جمهوری آفریقای مرکزی، آنگولا، جمهوری کنگو، تانزانیا، کامرون، زامبیا، بروندی، و رواندا. از شرق شروع می شود و به سمت شمال غربی قوس می یابد و سپس به سمت جنوب غربی به سمت دهانه آنگولا و جمهوری دموکراتیک کنگو به اقیانوس اطلس می رود.

از میان جنگل های بارانی کنگو می گذرد، جریانی که پس از آمازون، دومین جریان قوی در جهان است. این منبع آب حیاتی برای بیش از 400 گونه پستاندار، از جمله گوریل ها، فیل های بوته ای آفریقایی، بونوبوها و غیره، با بیش از 1700 گونه پرنده و ماهی نیز تامین می کند.

8. رودخانه ریو د لا پلاتا (Río de la Plata) –4880 کیلومتر

رودخانه ریو د لا پلاتا (Río de la Plata)

ریو د لا پلاتا هشتمین رودخانه طولانی در جهان است و طول آن 4880 کیلومتر است. این طول رودخانه‌های پارانا، ریو گرانده و اروگوئه است که با یکدیگر همپوشانی دارند.

ریودولا پلاتا به تنهایی 290 کیلومتر (180 مایل) طول دارد اما در مجموع با شاخه های آن بسیار طولانی تر است و از شمال به جنوب از طریق برزیل، بولیوی، پاراگوئه، اروگوئه و آرژانتین می گذرد. بین آرژانتین و اروگوئه به اقیانوس اطلس می ریزد.

یکی دیگر از افتخارات ریو د لا پلاتا این است که این رودخانه عریض ترین رودخانه جهان است که در چند منطقه به عرض خیره کننده 220 کیلومتر می رسد.

7. رودخانه اوب(The Ob)– 5410 کیلومتر

رودخانه اوب(The Ob)

هفتمین رودخانه طولانی جهان اوب است که در مجموع 5410 کیلومتر امتداد دارد. این زمانی است که رودخانه ایرتیش به عنوان بخشی از مسیر اصلی آن گنجانده شده است.

اوب در غرب سه رودخانه بزرگ سیبری – اوب، ینی‌سی و لنا – قرار دارد و از طریق مغولستان، چین، قزاقستان و روسیه به سمت شمال می‌گذرد. به خلیج اوب می ریزد، که طولانی ترین مصب در جهان با طول حدود 1000 کیلومتر (620 مایل) است.

بین اوایل نوامبر و پایان آوریل هر سال در جنوب بارنائول و پایان اکتبر تا آغاز ژوئن در شمال سالخارد، بخش زیادی از آب یخ زده است.

6. رودخانه زرد(Yellow River)– 5464 کیلومتر

رودخانه زرد(Yellow River

رودخانه زرد ششمین رودخانه طولانی در جهان است که 5464 کیلومتر (3395 مایل) در سراسر چین امتداد دارد. این دومین رودخانه طولانی در چین است (یانگ تسه طولانی ترین رودخانه است – در زیر ببینید)

از کوه‌های بیان هار شروع می‌شود و به سمت شمال و سپس شرق می‌پیچد و حوضه آن در دریای بوهای، در نزدیکی شهر Dongying است. از نظر استانی، رودخانه زرد از چینگهای، سیچوان، گانسو، نینگشیا، مغولستان داخلی، شانشی، شانشی، هنان و شاندونگ می گذرد.

گفته می شود حوضه رودخانه خانه بیش از 160 گونه بومی ماهی است که 19 گونه در هیچ کجای دنیا یافت نمی شوند. لاک پشت برکه ای چینی و لاک پشت نرم چینی نیز بومی رودخانه زرد هستند. سمندر غول پیکر چینی را نیز در کنار آب آن خواهید دید.

5. رودخانه ینی سی( Yenisey ) – 5539 کیلومتر

رودخانه ینی سی( Yenisey )

پنجمین رودخانه طولانی جهان ینی سی است که 5539 کیلومتر (3445 مایل) به سمت شمال از مغولستان و روسیه امتداد دارد.

این یکی از سه رودخانه اصلی سیبری (به همراه اوب بالا و لنا) مرکزی است و از سرچشمه رودخانه سلنگا آغاز می شود. 97 درصد رودخانه در روسیه و فقط 3 درصد در مغولستان است.

Yenisey خانه گله تایمیر گوزن شمالی تاندرا است که بزرگترین گله گوزن شمالی در جهان در طول زمستان است.

برای بیش از یک میلیون گوزن شمالی شناخته شده است که در طول زمستان به مناطق چرا در کنار رودخانه مهاجرت می کنند.

4. رودخانه می سی سی پی( Mississippi )– 5971 کیلومتر

رودخانه می سی سی پی( Mississippi )

رودخانه می سی سی پی چهارمین رودخانه طولانی جهان و طولانی ترین رودخانه آمریکای شمالی است. طول آن از منبع تا دهان 5971 کیلومتر است.

می سی سی پی که به طور کامل از ایالات متحده می گذرد، از ایالت های (شمال به جنوب) مینه سوتا، ویسکانسین، آیووا، ایلینوی، میسوری، کنتاکی، تنسی، آرکانزاس، می سی سی پی و لوئیزیانا می گذرد و سپس وارد خلیج مکزیک می شود.

طول 5971 کیلومتر از اندازه‌گیری رودخانه از طولانی‌ترین منبع جریان آن در Brower’s Spring در مونتانا حاصل می‌شود. هنگامی که از منبع سنتی دریاچه Itasca اندازه گیری می شود، می سی سی پی تنها 3766 کیلومتر (2340 مایل) است.

3. رودخانه یانگ تسه(Yangtze) – 6300 کیلومتر

رودخانه یانگ تسه(Yangtze)

رودخانه یانگ تسه در چین سومین رودخانه طولانی جهان است. از منبع تا دهان، حدود 6300 کیلومتر (3915 مایل) امتداد دارد.

این طولانی ترین رود خانه در آسیا و همچنین طولانی ترین رودخانه ای است که به طور کامل فقط در کشور چین جریان دارد. یانگ تسه از سرچشمه خود در تپه جاری در کوه های تانگگولا، از شرق چین تا حوضه دلتای یانگ تسه حرکت می کند. این رودخانه همچنین خانه بزرگترین نیروگاه برق آبی (سد سه دره) است.

این رودخانه همچنین تنها جایی است که در آن تمساح چینی و گراز دریایی بدون باله با خط الراس باریک را می‌بینید.

سه رودخانه موازی آن در مناطق حفاظت‌شده یوننان در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و یکی از متنوع‌ترین مناطق معتدل روی زمین از نظر بیولوژیکی است.

2. رودخانه آمازون (Amazon)– 6400 کیلومتر

رودخانه آمازون

دومین رودخانه طولانی جهان آمازون است که از سرچشمه تا دهانه آن حداقل 6400 کیلومتر امتداد دارد.

آمازون قدرتمند از شمال آمریکای جنوبی می گذرد و از پرو، کلمبیا و برزیل می گذرد. دهانه آن، حوضه آمازون، بزرگترین حوضه زهکشی در جهان است و این رودخانه 20 درصد از رودخانه جهانی را به اقیانوس تأمین می کند.

با این حال، در مورد طول واقعی آمازون اختلاف نظر وجود دارد. 6400 کیلومتر به طور گسترده توسط دانشمندان در سراسر جهان پذیرفته شده است، اما برخی ادعا می کنند که طولانی تر از رود نیل است. این به این دلیل است که سؤالاتی در مورد مکان دقیق منبع وجود دارد.

1. رودخانه نیل(Nile)– 6695 کیلومتر

رودخانه نیل(Nile)

نیل طولانی‌ ترین رود جهان است و از سرچشمه تا دهانه‌اش 6695 کیلومتر طول دارد. رود نیل از بخش بزرگی از شرق آفریقا به شمال می گذرد و از بوروندی، رواندا، تانزانیا، کنیا، جمهوری دموکراتیک کنگو، اوگاندا، اتیوپی، سودان جنوبی، سودان و در نهایت مصر می گذرد.

منبع اصلی آب مصر، سودان جنوبی و سودان، بیشتر مصر باستان در کنار رودخانه ساخته شده است. حوضه آن در نوک کشور (دلتای نیل) قرار دارد و آب از رودخانه قدرتمند به دریای مدیترانه می ریزد.

همانطور که در بالا گفته شد، این رودخانه به همراه آمازون طولانی ترین رود خانه جهان است.

سخن پایانی

ما در این مقاله به ده مورد از طولانی ترین رود خانه های جهان سفر کردیم و با برخی از شگفت‌انگیزترین و منحصر به فردترین این شاهکارهای طبیعی آشنا شدیم.

از رودخانه ی آمازون که پرآب‌ترین رودخانه ی جهان است تا رودخانه ی نیل که تاریخ و تمدن را در امتداد خود حمل می‌کند، هر کدام از این رودخانه‌ها داستانی برای گفتن و درسی برای آموختن دارند.

رودخانه‌ها یادآور قدرت و عظمت طبیعت و همچنین شکنندگی آن هستند. ما باید در حفظ و احترام به این منابع ارزشمند کوشا باشیم تا نسل‌های آینده نیز بتوانند از زیبایی و فواید آنها بهره‌مند شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
8 مورد از تنهاترین حیوان جهان: رازگشایی از زندگی انفرادی موجودات

8 مورد از تنهاترین حیوان جهان: رازگشایی از زندگی انفرادی موجودات

2 روز پیش
10 حقیقت گاو دریایی که نمیدونستید!

10 حقیقت گاو دریایی که نمیدونستید!

3 روز پیش
راز بقا در کندی: 10 حیوان آهسته که با سرعت خود دنیا را فتح می‌کنند

راز بقا در کندی: 10 حیوان آهسته که با سرعت خود دنیا را فتح می‌کنند

3 روز پیش

10 حیوان شنوا ی برتر جهان که نمیدانستید!

4 روز پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

3 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

3 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

3 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

4 ماه پیش
طبق مطالعات: زمان ممکن است سرابی باشد که توسط فیزیک کوانتومی ایجاد شده است

طبق مطالعات: زمان ممکن است سرابی باشد که توسط فیزیک کوانتومی ایجاد شده است

6 روز پیش
بهترین کولرهای گازی بازار ایران

راهنمای خرید بهترین کولرهای گازی بازار ایران تابستان 1403

1 ماه پیش
سیستم‌عامل visionOS 2

سیستم‌عامل visionOS 2، جادوی واقعیت مجازی؛ از تئاتر خصوصی تا سینمای چند بعدی

1 ماه پیش
5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

2 ماه پیش
دستبند طلا دخترانه

جدیدترین و به روزترین مدل های دستبند طلا دخترانه 2024

2 ماه پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

3 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

3 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

3 ماه پیش