10 تمرین چشم برای بهبود بینایی تان
0

10 تمرین چشم برای بهبود بینایی تان

مدت‌هاست که ورزش‌های چشم به عنوان یک درمان طبیعی برای مشکلات بینایی و بینایی معرفی شده‌اند. با این حال، اگر از آنها بی اطلاع هستید، ورزش های چشم به مجموعه ای از تمرینات اطلاق می شود که می تواند علائم خستگی چشم را تسکین دهد و حتی توانایی دید شما را بهبود بخشد.

در صورتی که شما یک بیماری شایع چشمی مانند نزدیک بینی یا دوربینی دارید، ورزش های چشم ممکن است برای شما مفید نباشند، اما می توانند به آرامش چشم شما کمک کنند. چه در محل کار و چه در خانه می توانید این تمرینات را انجام دهید.

به خوبی شناخته شده است که خوردن هویج برای چشم ما مفید است. آنها قطعاً هستند، اما تمرینات چشم می تواند برای حفظ بینایی سالم مفیدتر باشد.در این مقاله از وبسایت نمیدونستم شما را با برخی از بهترین تمرین ها چشم برای بهبود بینایی می کند.

فواید ورزش چشم چیست؟

برخی از فواید ورزش چشم به شرح زیر است.

آنها ماهیچه های ضعیف شده چشم را تقویت و تقویت می کنند و گردش خون را بهبود می بخشند.

فشار چشم را کاهش دهید.

عملکرد چشم ها را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند تا بهتر تمرکز کنید.

کاهش حساسیت چشم به نور.

جنبه های مختلف بینایی مانند درک عمق، هماهنگی دست و چشم و غیره را بهبود می بخشد.

با فواید بسیار زیاد، تمرینات منظم چشم برای دید عقاب تیز ضروری است!

چرا ورزش های چشم تجویز می شود؟

1) تسکین فشار چشم:

استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش، مطالعه یا کار از نمای نزدیک می تواند منجر به فشار دیجیتالی چشم شود که با علائمی مانند خشکی، ناراحتی و خستگی مشخص می شود. تمرینات چشمی با افزایش آرامش و کاهش فشار روی ماهیچه های چشم به کاهش این علائم کمک می کند.

2) تقویت بینایی:

تمرینات چشمی می تواند جنبه های مختلف بینایی از جمله توانایی تمرکز، هماهنگی چشم و ردیابی را افزایش دهد. آنها به ویژه برای افرادی که دارای شرایطی مانند نارسایی همگرایی هستند، که در آن چشم ها هنگام تمرکز بر روی اجسام نزدیک برای همگرایی تلاش می کنند، مفید هستند.

3) پیشگیری از بیماری های چشمی:

ورزش های منظم چشم می تواند به پیشگیری از برخی بیماری های چشمی کمک کند. به عنوان مثال، ورزش هایی که تطابق را بهبود می بخشد (توانایی چشم برای تمرکز روی اشیاء نزدیک) ممکن است خطر نزدیک بینی (پیش چشمی) مرتبط با افزایش سن را کاهش دهد.

4) درمان بیماری‌های خاص چشم:

تمرینات چشم اغلب جزئی از درمان بینایی است، برنامه‌ای تخصصی با هدف درمان بیماری‌های چشمی خاص. شرایطی مانند استرابیسم (عدم تنظیم چشم ها)، آمبلیوپی (تنبلی چشم) و اختلالات ادراکی بینایی می توانند از تمرینات هدفمند بهره مند شوند.

5) تقویت کنترل عضلات چشم:

تمریناتی که شامل ردیابی اشیاء یا پیروی از الگوهای خاص است می تواند هماهنگی و کنترل عضلات چشم را بهبود بخشد. این امر به ویژه برای حفظ دید دوچشمی (استفاده از هر دو چشم با هم) و درک عمق اهمیت دارد.

6) کاهش استرس:

تمرینات تمدد اعصاب و تمدد اعصاب می تواند به کاهش استرس و تنش در چشم و عضلات اطراف کمک کند. کاهش استرس به راحتی و سلامت کلی چشم کمک می کند.

7) توانبخشی پس از جراحی:

در برخی موارد، پس از جراحی چشم، مانند جراحی آب مروارید یا اصلاح استرابیسم، ممکن است تمرینات چشمی برای کمک به سازگاری چشم با شرایط بینایی جدید و بازیابی عملکرد مطلوب تجویز شود.

8) توانبخشی بینایی:

افرادی که به دلیل تصادفات یا جراحات دچار اختلالات بینایی شده اند ممکن است تحت توانبخشی بینایی قرار گیرند که شامل تمرینات هدفمند چشم برای بازیابی مهارت های بینایی و استقلال است.

9) حمایت از رشد بینایی در کودکان:

تمرینات چشم کودکان می تواند به رشد مهارت های بینایی در کودکان کمک کند. آنها اغلب برای رسیدگی به مسائلی مانند آمبلیوپی، مشکلات تیمی چشم و مشکلات تمرکز استفاده می شوند.

10) مکمل لنزهای اصلاحی:

تمرینات چشمی می تواند مکمل استفاده از لنزهای اصلاحی باشد و به افراد کمک می کند تا با نسخه خود سازگار شوند، راحتی بصری را بهبود بخشند و به طور بالقوه اتکای آنها به عینک یا لنزهای تماسی را کاهش دهند.

11) مشکل در تمرکز بر خواندن:

تمرینات چشمی می تواند به افرادی کمک کند که در هنگام خواندن یا انجام کارهای نزدیک با تمرکز چشمان خود مشکل دارند. هدف این تمرینات افزایش توانایی چشم برای تنظیم و حفظ تمرکز بر روی اجسام نزدیک، کاهش علائمی مانند تاری دید و فشار چشم است.

12) نارسایی همگرایی:

این وضعیت به ناتوانی چشم ها در کار موثر با یکدیگر هنگام تمرکز بر روی اجسام نزدیک اشاره دارد. تمرینات چشمی اغلب برای بهبود هماهنگی چشم توصیه می شود، که امکان همگرایی بهتر و تسکین علائم دوبینی یا فشار چشم را فراهم می کند.

13) بهبود کنترل عضلانی پس از جراحی:

پس از جراحی چشم، مانند جراحی آب مروارید یا اصلاح استرابیسم، ممکن است تمرینات چشمی تجویز شود تا به چشم کمک کند تا با شرایط بینایی جدید سازگار شود و کنترل عضلانی را دوباره به دست آورد و به توانبخشی بینایی کمک کند.

14) استرابیسم (چشم های متقاطع):

افراد مبتلا به استرابیسم ممکن است از تمرینات چشمی برای تقویت عضلات چشم و تقویت تراز بهتر چشم ها بهره مند شوند. این می تواند به کاهش نگرانی های زیبایی و بهبود دید دو چشمی کمک کند.

15) آمبلیوپی (تنبلی چشم):

ورزش های چشم همراه با سایر درمان ها ممکن است برای درمان آمبلیوپی، وضعیتی که در آن یک چشم حدت بینایی را کاهش می دهد، استفاده شود. هدف تمرینات تحریک چشم ضعیف تر و تشویق رشد بینایی است.

16) دوبینی:

تمرینات چشمی می تواند به مدیریت دوبینی کمک کند، وضعیتی که در آن یک جسم به صورت دو تصویر ظاهر می شود. این تمرین‌ها بر آموزش چشم‌ها برای تنظیم درست تمرکز می‌کنند و درک دوبینی را به حداقل می‌رسانند.

17) مشکلات درک عمق (دید سه بعدی ضعیف):

مشکلات مربوط به درک عمق را می توان از طریق تمرینات خاصی که توانایی مغز را برای تفسیر نشانه های بصری بهبود می بخشد و استریوپسیس (دید سه بعدی) را بهبود می بخشد.

چه کسانی باید تمرینات چشم را انجام دهند؟

مطلقاً هیچ بحثی در مورد اینکه چه کسی باید هر روز تمرینات بدنی انجام دهد وجود ندارد. پاسخ این است، همه. همین اصل در مورد چشم ها نیز صدق می کند. با این حال، تمرینات چشم ممکن است برای افرادی که شرایط خاصی دارند به شرح زیر اهمیت بیشتری داشته باشد.

مشکل در تمرکز چشم برای خواندن

دوبینی

تنبلی چشم (تنبلی چشم)

چشم های ضربدری (استرابیسم)

ناتوانی یا کاهش توانایی تمرکز روی یک شی (نارسایی همگرایی)

کاهش توانایی درک عمق (دید سه بعدی ضعیف)

بعد از جراحی برای بهبود کنترل عضلات

انواع ورزش های چشم

1.تمرکز نزدیک و دور

این ورزش چشم نه تنها به بهبود انعطاف چشم ها کمک می کند بلکه تمرکز را نیز بهبود می بخشد. برای تمرینات تمرکز نزدیک و دور می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

– روی کف اتاق خود بنشینید که ابعاد آن حداقل 6 متر در 6 متر است.

– یک مداد بردارید و آن را حدود 6 اینچ از بینی خود نگه دارید.

– به نوک مداد نگاه کنید و به سرعت به یک شی در فاصله 10 تا 20 فوتی نگاه کنید. و بعد از چند ثانیه دوباره برای چند ثانیه به مداد نگاه کنید.

– سعی کنید هر روز ده بار آن را تکرار کنید.

2. شکل هشت

شکل هشت تمرین به شما در بهبود بینایی، تقویت عضلات چشم و حتی بهبود انعطاف پذیری کمک می کند. در اینجا نحوه انجام آن است.

– چشمان خود را به نقطه ای که 10 فوت دورتر است خیره کنید.

– سعی کنید یک “هشت” خیالی را در این نقطه دنبال کنید.

– آن را برای سی ثانیه تکرار کنید و سپس جهت را تغییر دهید.

3. کف دست زدن

این یک ورزش آرامش بخش است که می تواند به رفع خستگی چشم کمک کند. ابتدا کف دست های خود را به هم بمالید و گرم کنید. سپس چشمان خود را ببندید و کف دست خود را روی چشمان خود قرار دهید تا تصویر بعدی از بین برود.

4. پلک زدن

به خوبی شناخته شده است که پلک زدن ضروری است زیرا روغن را در سراسر چشم پخش می کند و روانکاری را تسهیل می کند. با این حال، اگر برای مدت طولانی با رایانه کار می کنید، ممکن است به اندازه کافی پلک نزنید.

ممکن است باعث خشکی، سوزش و احساس سوزش در چشم شما شود. برای جلوگیری از این امر:

– برای پلک زدن استراحت های کوچک داشته باشید.

– چشمانتان را ببندید و چند ثانیه همینطور بمانید.

– حتما چندین بار تکرار کنید.

5. قانون 20-20-20

با ورزش چشم 20-20-20 می توانید از خستگی چشم جلوگیری کنید. هر 20 دقیقه یک بار استراحت کنید و تقریباً 20 ثانیه به جسمی که در فاصله 20 فوتی شما قرار دارد نگاه کنید.

6. زوم کردن

زوم کردن می تواند یک تمرین یوگای چشم عالی برای رفع خستگی چشم باشد. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

– اولین قدم این است که صاف بنشینید. سپس، انگشت شست خود را مستقیم به سمت بالا نگه دارید.

– بازوهای خود را دراز کنید و روی نوک انگشت شست تمرکز کنید.

– دستان خود را به آرامی خم کنید و انگشت شست خود را تا حدود سه اینچ نزدیک کنید.

– سپس به نقطه شروع برگردید.

– آن را سه بار تکرار کنید.

7. تمرکز مجدد

تمرکز مجدد به ورزش چشمی اطلاق می شود که پس از اینکه ساعت های طولانی را در مقابل صفحه کامپیوتر گذرانده اید، چشم ها را آرام می کند. برای انجام این تمرین مراحل زیر را دنبال کنید:

– از محل کار استراحت کنید و روی دورترین شی در سراسر اتاق یا ساختمانی دور که ممکن است برای چند ثانیه از پنجره قابل مشاهده باشد تمرکز کنید.

– پس از آن انگشت شست خود را در جلو نگه دارید و برای چند ثانیه روی آن تمرکز کنید.

۵ بار تکرار این تمرین می تواند برای چشم مفید باشد

8. پوش آپ مداد

توانایی چشم برای نگاه کردن به یک جهت و دریافت دید سه بعدی از محیط اطراف به عنوان دید دوچشمی شناخته می شود. این دید ممکن است برای برخی افراد ناقص باشد. فشار دادن مداد روشی عالی برای اصلاح چنین نقص هایی است. می توانید این مراحل را دنبال کنید:

– یک مداد یا خودکار به اندازه بازو جلوی چشمان خود قرار دهید.

– مداد را خیلی آهسته نزدیک کنید و با دیدن تصویر دوتایی از مداد متوقف شوید.

– پس از آن، مداد را به موقعیت اصلی خود ببرید.

– تکرار این تمرین چند بار در طول روز مفید است.

9. در سراسر جهان

این تمرین چشم به طور خاص برای تقویت عضلات چشم طراحی شده است. با انجام مراحل ذکر شده می توانید این کار را انجام دهید:

– راحت بنشین

– به مدت 3 ثانیه به بالا نگاه کنید.

– برای حدود 3 ثانیه به پایین نگاه کنید.

– سپس به مدت 3 ثانیه به جلو نگاه کنید.

– هر کدام 3 ثانیه به سمت راست و چپ خود نگاه کنید.

– هر کدام به مدت 3 ثانیه به بالا سمت راست و بالا سمت چپ نگاه کنید.

– در نهایت چشمان خود را دو بار در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

10. چشمان خود را بچرخانید

چرخش چشم تمرینی است که می تواند به کاهش فشار کمک کند. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

– ابتدا بدون حرکت سر خود چندین بار به سمت راست و چپ نگاه کنید.

– پس از آن، چندین بار به بالا و سپس پایین نگاه کنید.

 

هیچ شواهد علمی برای حمایت از این ایده وجود ندارد که تمرینات چشمی بینایی را تقویت می کند. اگرچه ممکن است این تمرینات فوایدی نداشته باشند، اما بعید است که آسیبی هم به همراه داشته باشند. معاینات منظم با یک متخصص چشم بسیار مهم است، زیرا می تواند مشکلات را حتی قبل از بروز علائم شناسایی و برطرف کند. این رویکرد پیشگیرانه برای سلامت چشم می تواند به حفظ بینایی و رفاه بهینه کمک کند.

 

فواید انجام تمرینات چشمی

در اینجا مزایای کلیدی انجام منظم تمرینات چشمی وجود دارد:

 • به تقویت و تقویت عضلات ضعیف چشم کمک می کند و گردش خون را بهبود می بخشد
 • کاهش فشار چشم
 • بهبود عملکرد چشم ها برای افزایش تمرکز
 • کاهش حساسیت چشم به نور

سخن پایانی

حفظ و بهبود سلامت چشم نیاز به تکنیک ها و فعالیت های متنوعی دارد. این روش ها به حفظ بینایی طولانی مدت کمک می کنند و در عین حال سلامت کلی چشم را نیز ارتقا می دهند. آنها همچنین وضوح دید را بهبود می بخشند و خستگی چشم را کاهش می دهند.

یک رژیم غذایی سالم پر از مواد مغذی حیاتی مانند روی، کاروتنوئیدها و ویتامین‌های A، C و E در پیشگیری از بیماری‌های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا بسیار مهم است. ورزش و کنترل وزن نه تنها برای سلامت کلی مفید است، بلکه به کنترل بیماری هایی مانند دیابت نیز کمک می کند که می تواند تأثیر منفی بر چشم داشته باشد.

معاینه منظم چشم برای تشخیص زودهنگام مشکلات چشم ضروری است و نور خوب و تعدیل زمان نمایشگر باعث کاهش فشار چشم هنگام انجام کارهای نزدیک می شود. برای حفظ راحتی چشم، هیدراتاسیون مناسب و کنترل آلرژی بسیار مهم است و اقدامات احتیاطی مانند لنزهای تماسی تمیز و عینک به جلوگیری از حوادث و عفونت ها کمک می کند.

پرهیز از رفتارهای مضر مانند سیگار کشیدن توصیه می شود و دانستن سابقه سلامت چشم خانواده به شما قدرت انجام اقدامات پیشگیرانه را می دهد. تکنیک‌هایی برای کاهش استرس و خواب کافی، راحتی چشم و سلامت عمومی را تشویق می‌کنند.

علاوه بر این، تعدادی از تمرینات چشم، مانند کف دست زدن، پلک زدن، تمرکز، و آگاهی از دید محیطی، قدرت، هماهنگی و وضوح بینایی عضلات چشم را بهبود می بخشد. افراد می توانند با استفاده از این عادات در زندگی روزمره خود و دریافت توصیه های حرفه ای در صورت لزوم، سلامت چشم خود را برای یک عمر دید واضح و راحت حفظ کنند. راز حفظ سلامت چشم ایده آل در طول زندگی یک فرد، ثبات در مراقبت از چشم و تعهد به یک سبک زندگی سالم است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

 • دانستنی ها
 • آموزش آرایش
 • اخبار تکنولوژی
 • طلا و جواهرات
رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

1 هفته پیش
دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

1 هفته پیش
10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

2 هفته پیش
ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

ورزش ذهنی چیست؟ و چگونه میتواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد

2 هفته پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

1 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

1 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

1 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

2 ماه پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

6 روز پیش
7تا از بهترین آمپلی فایر هدفون در سال 2024

بهترین آمپلی فایر های هدفون در سال 2024

1 هفته پیش
بهترین اسکوتر برقی 2024: برترین اسکوترهای الکترونیکی

بهترین اسکوتر های برقی 2024

1 هفته پیش
مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

2 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

1 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

1 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

1 ماه پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2024

1 ماه پیش