تاثیر جویدن آدامس بر کاهش استرس
0

تاثیر جویدن آدامس بر کاهش استرس

استرس یکی از مشکلات روزمره زندگی انسان‌هاست که ممکن است تأثیرات مخربی بر روی سلامت جسمی و روانی داشته باشد. ادامس یکی از محصولات مورد استفاده روزمره است که ممکن است در کاهش استرس نقش داشته باشد. در این مقاله از وبسایت نمیدونستم، به بررسی تأثیر جویدن ادامس بر کاهش استرس و اثرات آن بر سلامت روانی انسان‌ها می‌پردازیم.

استرس چیست:

استرس به عنوان واکنشی طبیعی به مواجهه با فشارهای زندگی تعریف می‌شود. این واکنش ممکن است در برخی موارد مفید باشد و انسان‌ها را از خطرات محیطی محافظت کند. اما استرس مداوم و ناشی از مشکلات روزمره می‌تواند به مشکلات جسمی و روانی منجر شود.

آدامس و جویدن آن:

آدامس محصولاتی هستند که به طور عمده از چوب قناری تهیه می‌شوند و در انواع مختلف در بازار موجود هستند. جویدن ادامس به عنوان یک عادت رایج در جوامع مختلف جهان شناخته می‌شود. جویدن ادامس به دلیل مزایای ذائقه‌ای و ارتقاء تمرکز به عنوان یک فعالیت مورد علاقه بسیاری از افراد محسوب می‌شود.

یک روانپزشک می گوید جویدن آدامس یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش استرس است – و تقریباً فوراً کار می کند.

در حالی که آدامس معمولاً به عنوان راهی برای از بین بردن بوی بد دهان به بازار عرضه می‌شود، دکتر Raafat W. Girgis، روان‌پزشک، می‌گوید آدامس می‌تواند بسیار بیشتر از پوشاندن طعم مزه تن ماهی انجام دهد. ساندویچ سالادی که برای ناهار خوردید. در واقع، به گفته دکتر گیرگیس، جویدن آدامس در واقع می تواند به کاهش فعال شدن سیستم عصبی جنگ یا گریز شما و کاهش اضطراب کمک کند.

در حقیقت، این اولین باری نیست که ما در مورد ارتباط بین چیزی که می خوریم (یا می جویم) و تأثیر آن بر سیستم عصبی خود می شنویم. ما اخیراً با ساشا حمدانی، متخصص بالینی ADHD و روان‌پزشک میگوید،که غذاهای تند، ترد و ترش می‌تواند گیرنده‌های مغز را فعال کرده و تمرکز را افزایش دهد. که آدامس کمی چسبناک است

در ادامه، دلایل علمی را بررسی می کنیم که چرا جویدن آدامس می تواند به کاهش تنش و اضطراب در برخی افراد کمک کند.

تأثیر جویدن آدامس بر کاهش استرس:

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که جویدن ادامس ممکن است به کاهش استرس و تسکین اضطراب کمک کند. این تأثیر به عوامل زیر برمی‌گردد:

1. افزایش تمرکز: جویدن آدامس می‌تواند به افزایش تمرکز و توجه کمک کند. این فعالیت ممکن است توانایی افراد را در مدیریت واکنش به فشارهای استرس زا افزایش دهد.

2. تسکین درد: جویدن آدامس ممکن است به تسکین دردهای مختلف ارتباطی داشته باشد، که این امر می‌تواند به کاهش استرس کمک کند.

3. ایجاد حالت آرامش: برخی ادامس‌ها حاوی موادی مانند لاوندر و کامومیل هستند که به ایجاد حالت آرامش و آرامش در افراد کمک می‌کنند.

4. تسکین اضطراب: جویدن آدامس ممکن است از اضطراب در برخی موارد کمک کند. این عمل به عنوان یک رفلکس طبیعی در مواجهه با استرس انجام می‌شود.

چگونه جویدن آدامس می تواند به از بین بردن اضطراب و استرس کمک کند

به گفته دکتر گیرگیس، یک مطالعه در مورد تأثیر جویدن آدامس بر سطح استرس نشان داد که جویدن باعث افزایش سطح اکسیژن خون در قشر پیشانی مغز می شود (اغلب “مرکز شخصیت” در نظر گرفته می شود زیرا جایی است که لحظه به لحظه پردازش می کنیم. ورودی‌های اطرافمان، آن ورودی را با تجربیات گذشته مقایسه کنیم و سپس به آن‌ها واکنش نشان دهیم) و هیپوکامپ (ناحیه‌ای از مغز که تا حد زیادی مسئول یادگیری و حافظه و مدیریت هورمون‌های استرس است).

به گفته دکتر گیرگیس«برداشتن تمرکز بر روی هر چیزی که سیستم عصبی جنگ یا گریز ما را فعال کند، چیز خوبی است. با جویدن آدامس، توجه شما بیشتر به جنبه‌های فیزیکی و کمتر به جنبه‌های ذهنی آن چیزی است که ممکن است تجربه کنید.»

قرار گرفتن در معرض استرس مزمن می‌تواند توانایی‌های شناختی پیش‌پیشانی را مختل کند و بر ساختار دندریت‌ها که مسئول دریافت و حمل سیگنال‌ها در نورون‌های مغز هستند، تأثیر بگذارد. اما پردازش اطلاعات و حافظه تنها تعدادی از راه هایی است که استرس می تواند بر هیپوکامپ اثر بگذارد. با این حال، مطالعات نشان می دهد که افزایش جریان خون مغزی که یکی از مزایای جویدن (آدامس) است می تواند فعالیت شناختی را تقویت کند.

به این ترتیب، دکتر گیرگیس خاطرنشان می‌کند که جویدن آدامس می‌تواند یک روش آرام‌بخش مؤثر باشد زیرا می‌تواند باعث کاهش استرس شود. دکتر گیرگیس می گوید: «مدارهای عصبی زیادی وجود دارد که اندام های جونده ما را به مغز متصل می کند و جویدن آدامس عملکرد این نواحی را تحریک می کند.

از این رو چرا جویدن آدامس می تواند به تغییر توجه کمک کند، به خصوص زمانی که سطح استرس یا اضطراب شروع به اوج خود می کند. «برداشتن تمرکز بر روی هر چیزی که سیستم عصبی جنگ یا گریز ما را فعال کند، چیز خوبی است. با جویدن آدامس، توجه شما بیشتر به جنبه‌های فیزیکی و کمتر به جنبه‌های ذهنی آن چیزی است که ممکن است تجربه کنید.»

نکاتی برای موثر جویدن آدامس

دکتر گیرگیس می‌گوید از نظر بهترین طعم یا برند آدامس، هر کدام را میتوان انتخاب کرد قرمز بزرگ، میوه آبدار، هوبا بابا، شما آن را نام ببرید. طعم یک انتخاب شخصی است. با این حال، بحث ها و تحقیقاتی وجود دارد که پیشنهاداتی را ارائه می دهد. [اگرچه]، این واقعاً به خود فرد بستگی دارد و چه چیزی برای آنها خوشایندتر است.

” حالا وقتی صحبت از مدت زمان جویدن آدامس به میان می‌آید، روانپزشک می‌گوید که این نقطه شیرین حدود 20 دقیقه یا بیشتر است. او می‌گوید: «گفته می‌شود که در 15 تا 20 دقیقه اول متوجه تفاوت خواهید شد، در حالی که مطالعات دیگر فوایدی را در 15 تا 20 دقیقه اول جویدن آدامس نشان داده‌اند.

مهم است که به خاطر داشته باشید که جویدن آدامس در مدت طولانی می تواند طعم و جویدن آن را کاهش دهد. به این ترتیب، دکتر گیرگیس توصیه می کند در صورت نیاز هر نیم ساعت یک آدامس جدید را تعویض کنید. در همین حال، او خاطرنشان می کند که جویدن آدامس قبل از انجام فعالیتی که به شما استرس می دهد، می تواند به آرام کردن اعصاب شما نیز کمک کند. خبر خوب؟ آدامس جویدن کاری است که می توان آن را با احتیاط در هر مکان و در هر زمان انجام داد (حداقل در بیشتر موارد!).

سخن پایانی

استفاده از ادامس به عنوان یک ابزار کمکی در کاهش استرس می‌تواند مفید باشد. این فعالیت ممکن است به تمرکز، تسکین درد، ایجاد حالت آرامش و کاهش اضطراب کمک کند. با این حال، مهم است به اندازه‌گیری مصرف ادامس و انتخاب نسخه‌هایی که حاوی مواد مفید هستند توجه داشته باشید. همچنین باید به افرادی که ممکن است به ادامس حساسیت داشته باشند، توجه ویژه داد. در کل، جویدن ادامس می‌تواند به عنوان یک راهکار ساده در مدیریت استرس و بهبود سلامت روانی مفید باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
مدیریت منابع انسانی به سازمان برای چه کاری است؟

مدیریت منابع انسانی سازمان برای چه کاری است؟

3 هفته پیش
تاریخچه ۵۴ ساله سامسونگ و پیشرفت‌های اخیر

تاریخچه ۵۴ ساله سامسونگ و پیشرفت‌های اخیر

1 ماه پیش
چرا بدنه ماشین لباسشویی برق دارد؟

چرا بدنه ماشین لباسشویی برق دارد؟

1 ماه پیش
آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی

آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی

1 ماه پیش

شیکترین مدل مو باز دختران جوان 2023

2 هفته پیش
مدل آرایش یلدایی دخترونه

10 مدل شیک آرایش دخترانه در شب یلدا 1402

3 هفته پیش
مدل آرایش چشم در زمستان

8 تا از بهترین مدل های آرایش چشم در زمستان

3 هفته پیش
مدل شگفت انگیز طرح ناخن یلدایی

جدیدترین و شیک ترین مدل و طرح ناخن یلدایی 1402

4 هفته پیش
رفع مشکل عدم اتصال به شبکه در پلی‌استیشن ۵: راهکارها و دلایل

رفع مشکل عدم اتصال به شبکه در پلی‌استیشن ۵: راهکارها و دلایل

4 هفته پیش
با گروک، هوش مصنوعی شوخ طبع ماسک آشنا شوید

با گروک، هوش مصنوعی شوخ طبع ماسک آشنا شوید

4 هفته پیش
اسنپدراگون 8 نسل 3 دارای اورکلاک و آندرکلاک خواهد بود

اسنپدراگون 8 نسل 3 دارای اورکلاک و آندرکلاک خواهد بود

4 هفته پیش
رویکرد جدید نتفلیکس: تماشای مداوم با کمترین تبلیغات

رویکرد جدید نتفلیکس: تماشای مداوم با کمترین تبلیغات

4 هفته پیش
مدل انگشتر سولیتر

جدید ترین و شیک ترین مدل انگشتر سولیتر 2023

4 هفته پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2023

3 ماه پیش
دستبند کارتیه دخترانه

جدیدترین مدل های دستبند کارتیه دخترانه 2023

3 ماه پیش
دستبند جواهر الماس ظریف و دلنشین

جدیدترین مدل های دستبند جواهر الماس ظریف و دلنشین 2023

3 ماه پیش