5 دلیل برای استفاده از نمایشگر ضربان قلب در حین ورزش
0

5 دلیل برای استفاده از نمایشگر ضربان قلب در حین ورزش

چه جدیدا تصمیم به ورزش گرفته اید و چه بیشتر عمر خود آن را در برنامه روزانه خود قرار داده اید، ممکن است به شما گفته شده باشند که از دستگاه سنجش ضربان قلب حین ورزش استفاده کنید. این دستگاه کوچک اما قدرتمند برای اندازه‌گیری ضربان قلب شما بر حسب ضربان در دقیقه (BPM) در حالی که در زمان واقعی ورزش می‌کنید استفاده می‌شود.

برخی از دستگاه‌های ورزشی مانند تردمیل، دوچرخه‌های دوچرخه‌سواری، دستگاه‌های قایقرانی مجهز به مانیتور ضربان قلب هستند که سیگنال الکتریکی قلب شما را از طریق کف دست اندازه‌گیری می‌کنند.

همچنین مانیتورهای قابل پوشیدن ضربان قلب (مانند Apple Watch و سایر Smart Watch) وجود دارد که از نور LED برای تشخیص انبساط رگ‌های خونی زیر سطح پوست استفاده می‌کنند که با افزایش ضربان قلب شما گشاد می‌شوند.

استفاده ازین گجت های پوشیدنی بسیار راحت است زیرا می‌توان آن‌ها را همیشه به راحتی پوشید و در هنگام ورزش متوسط یا با سخت و مداوم، دقیق‌ترین عملکرد را دارند.

برخی از برنامه‌های کاربردی تلفن هوشمند نیز به اندازه‌گیری ضربان قلب کمک می‌کنند، اگرچه ممکن است به اندازه نمایشگرهای اختصاصی ضربان قلب دقیق نباشند.در این مقاله از وبسایت نمیدونستم پنج دلیل اصلی که ممکن است بخواهید از نمایشگر های ضربان قلب در حین ورزش استفاده کنید میپردازیم.

1. بهینه کردن شدت تمرین

نمایشگر ضربان قلب،  ضربان قلب شما را بر حسب ضربان در دقیقه اندازه گیری می کنند تا اطلاعاتی در مورد اینکه در کدام یک از پنج منطقه ضربان قلب قرار دارید. شدت کم، شدت متوسط، هوازی، شدت شدید و حداکثر شدت را به شما ارائه می دهند.

مناطق ضربان قلب هدف شما بر اساس سن شما است در اینجا نگاهی دقیق تر به مناطق مختلف آورده شده است.

استفاده از نمایشگر ضربان قلب در حین ورزش

سطح شدت شما مستقیماً با ضربان قلب شما در دقیقه مرتبط است، زیرا این بازتابی از میزان سختی کار قلب شما برای پمپاژ خون و اکسیژن به تمام عضلات بدن است.

دانستن اینکه در حال حاضر در کدام ناحیه ضربان قلب در حین ورزش هستید، می تواند به راهنمایی و حتی بهینه سازی تمرینات شما کمک کند تا به اهداف تناسب اندام خود برسید.

در کل میتوان گفت که هرچه ضربان قلب بیشتر باشد، سخت‌تر کار می‌کنیم و اکسیژن بیشتری برای تولید انرژی مصرف می‌شود و مواد زائد بیشتری مانند CO2 از بدن ما خارج می‌شود.

برای اینکه از نظر متابولیکی انعطاف‌پذیر باشیم، باید تا حدی در نواحی ضربان قلب بالا و همچنین در نواحی پایین‌تر برای تقویت قدرت و ریکاوری مناسب بین ست‌ها تمرین کنیم.

2. پیگیری و بهبود سطح تناسب اندام

وقتی ضربان قلب خود را با استفاده از مانیتور ردیابی می کنید، اعداد شما بازتابی از میزان سختی کار قلب شما برای پمپاژ خون و اکسیژن به عضلات بدن شما خواهد بود.

با گذشت زمان و از طریق تمرین، متوجه می‌شوید که ضربان قلب شما به سرعت قبل افزایش نمی‌یابد، که سطح استقامت و پیشرفت شما را نشان می‌دهد.

به مرور زمان مشاهده خواهد کرد که با انجام همان مقدار ورزش، که ضربان قلب شما متوسط تر شده است. این نشان می دهد که تمرینی که انجام می دهید برای شما مناسب است.

3. جلوگیری از فشار بیش از حد و آسیب

مانیتورهای ضربان قلب به شما می گویند که قلب شما چقدر سخت کار می کند. البته، شما نمی خواهید قلب خود را بیش از حد کار بکشید یا خود را به حد ناسالم فشار وارد کنید.

در حالی که به چالش کشیدن خود و افزایش استقامت به شما کمک می کند به اهداف تناسب اندام خود برسید، اما اگر به عنوان یک دونده در سطح جهانی تمرین نمی کنید، دلیلی برای ورزش در بالای منطقه چهار یا در منطقه پنج وجود ندارد.

فشار وارد کردن بیش از حد به خود، بهبودی شما را طولانی‌تر می‌کند و حتی ممکن است بر عملکرد جلسه بعدی تأثیر منفی بگذارد. با نظارت بر میزان ضربان قلب در حین ورزش، می‌توانید شدت خود را بهتر کالیبره کنید تا به بهبودی سریع‌تر و یک روال ورزشی ثابت‌تر اجازه دهید.

اگر تمرینات با شدت بالا یا تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) انجام می‌دهید، دانستن ضربان قلب بسیار مهم است تا خود را خسته نکنید. همچنین می تواند به شما کمک کند مدت زمان لازم برای ریکاوری را بسنجید تا در تمرین بعدی بهترین عملکرد را داشته باشید.

4. افزایش کاهش وزن و کالری سوزی

نمایشگر های ضربان قلب می توانند با استفاده از فرمولی که عوامل بی شماری از جمله سن، وزن، جنسیت و ضربان قلب شما و همچنین مدت و سطح شدت ورزش شما را در نظر می گیرد، کالری مصرف شده در طول ورزش را تخمین بزند.

یک تخمین، همیشه 100٪ دقیق نیست اما باید اشاره کرد که فرمول ها با حدود 100 کیلوکالری در 10 دقیقه به عنوان پایه شروع می شوند و سپس بر اساس شدت افزایش می یابند.

استفاده از نمایشگر ضربان قلب در حین ورزش

همچنین با نظارت بر اینکه در ناحیه‌ای ورزش می‌کنید که برای سوزاندن چربی به اندازه کافی بالا است، اما آنقدر بالا نرفته است که گلوکز بیشتری نسبت به چربی به عنوان سوخت بسوزانید، می‌توانید بیشترین زمان را در وضعیت چربی سوزی بالاتری بگذرانید.

5.شخصی سازی برنامه های آموزشی

هنگامی که ضربان قلب خود را کنترل می کنید، می توانید تشخیص دهید که در حال حاضر در کدام منطقه ضربان قلب قرار دارید، که می تواند به شما کمک کند تمرینات خود را برای دستیابی به اهداف تناسب اندام خاص تنظیم کنید.

به عنوان مثال، اگر برای استقامت یا تقویت توانایی بدن خود برای مقاومت در برابر نوع خاصی از ورزش تمرین می کنید، باید بیشتر تمرین خود را در ناحیه ضربان قلب هوازی بگذرانید. (این بین 70 تا 80 درصد حداکثر ضربان قلب شماست.)

از سوی دیگر، اگر برای سرعت تمرین می کنید، می خواهید زمان بیشتری را در منطقه بی هوازی خود بگذرانید (80 تا 90 درصد حداکثر ضربان قلب خود). یا اینکه چگونه بدن شما با استفاده کم یا بدون اکسیژن انرژی تولید می کند.

نظارت بر ضربان قلب شما همچنین می تواند با ارائه بازخورد در زمان واقعی در مورد میزان شدت ورزش، از تمرین بیش از حد شما جلوگیری کند.

از آنجایی که تمرین بیش از حد می تواند به طور اجتناب ناپذیری منجر به خستگی، کاهش عملکرد ورزشی و حتی آسیب شود، نمایشگر ضربان قلب می تواند ابزاری ارزشمند برای کمک به شما برای رسیدن به اهداف تناسب اندام باشد.

سخن پایانی

استفاده از نمایشگر های ضربان قلب در حین ورزش می توانند اساساً در تقویت تمرینات شما مفید باشند، از شما در برابر تمرین بیش از حد محافظت کنند و به شما کمک کنند تا پیشرفت خود را پیگیری کنید تا بتوانید اهداف ورزشی خود را بهتر بسنجید. مهم نیست که در کجای سفر تناسب اندام خود هستید، همه می توانند از استفاده از مانیتور ضربان قلب هنگام ورزش بهره مند شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
10 تا از عجیب ترین فوبیا ها که نمی دانستید

10 تا از عجیب ترین فوبیا ها که نمی دانستید

1 روز پیش
10 تا از شایع ترین علامت های فیزیکی اضطراب شدید

10 تا از شایع ترین علامت های فیزیکی اضطراب شدید که نمی دانستید

2 روز پیش
10 واقعیت شگفت انگیز در مورد دندان ها

10 واقعیت شگفت انگیز در مورد دندان ها

3 روز پیش
10 اختراع برجسته که جهان را تغییر دادند

10 اختراع برجسته که جهان را تغییر دادند

4 روز پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

2 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

2 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

2 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

3 ماه پیش
بهترین کولرهای گازی بازار ایران

راهنمای خرید بهترین کولرهای گازی بازار ایران تابستان 1403

2 هفته پیش
سیستم‌عامل visionOS 2

سیستم‌عامل visionOS 2، جادوی واقعیت مجازی؛ از تئاتر خصوصی تا سینمای چند بعدی

2 هفته پیش
5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

5 تا از بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت

4 هفته پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

1 ماه پیش
دستبند طلا دخترانه

جدیدترین و به روزترین مدل های دستبند طلا دخترانه 2024

4 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

2 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

2 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

2 ماه پیش