10 دانستنی جالب در مورد قطب جنوب که نمی دانستید!
0

10 دانستنی جالب در مورد قطب جنوب که نمی دانستید!

آیا می خواهید در مورد قطب جنوب بیاموزید؟ این حقایق را بررسی کنید… وقت آن رسیده است که سرزمین عجایب یخی را در انتهای جهان کشف کنید: قطب جنوب. اسرار، شگفتی ها و ویژگی های منحصر به فرد این قاره دورافتاده و جذاب را کشف کنید. قطب جنوب از آب و هوای شدید و مناظر خیره‌کننده گرفته تا اهمیت علمی بی‌نظیر و حیات وحش چشمگیر آن، رازهای زیادی را در خود جای داده است که منتظر کشف هستند.

1. قطب جنوب بزرگترین بیابان جهان است.

قطب جنوب از نظر مساحت بزرگترین بیابان جهان است. این ناحیه از لحاظ تعریف علمی به عنوان یک بیابان تلقی می‌شود، زیرا مساحت بسیار بزرگی از آن پوشیده شده است و بارندگی بسیار کمی دریافت می‌کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که قطب جنوب از نظر فنی به عنوان یک بیابان محسوب شود. از طرف دیگر، این بیابان بسیار خشک است و بیشترین بارندگی‌های آن در قالب برف و یخ به وقوع می‌پیوندد.

در واقع، این بیابان از بیابان‌های داغ جهان مانند صحراها به شدت خشک‌تر است، چرا که تقریباً هیچ بارندگی جاری در آن وجود ندارد و بیشترین رطوبت به صورت برف یا توده‌های یخی دریافت می‌شود. به علاوه، هوای بسیار سرد و خشک در قطب جنوب باعث تشکیل یخچال‌ها و توده‌های یخی بزرگی می‌شود که به عنوان منابع ذخیره آب شیرین نیز شناخته می‌شوند، اما برای موجودات زنده اقلیمی دشوار و کمبود آب محسوسی ایجاد می‌کند.

2. سردترین مکان روی زمین است.

کمترین دمای ثبت شده روی زمین در قطب جنوب بوده است. در تاریخ 21 جولای 1983، ایستگاه وستوک شوروی دمای 89.2- درجه سانتیگراد (یا به طور معادل 89.2- درجه سلسیوس) را ثبت کرد.

این دما به عنوان دمای کمترین ثبت شده روی سطح زمین در تاریخ ثبت شده است و نشان‌دهنده‌ی شرایط بسیار سرد و قابل توجه در قطب جنوب است. این نوع شرایط هواشناسی به دلیل فاصله بسیار زیاد از خورشید در ماه‌های سخت زمستانی، هوای خشک و عدم وجود گاز‌های گلخانه‌ای در جوی آنتارکتیکا ایجاد می‌شود.

3. ضخامت یخ در قطب جنوب می تواند تا 3 مایل باشد!

یخ‌های قطب جنوب به طور عمومی فوق‌العاده ضخیم هستند و میانگین ضخامت آنها در حدود 1.2 مایل (تقریباً 2 کیلومتر) است. اما در برخی نقاط، ضخامت یخ می‌تواند به صورت محلی به 3 مایل (تقریباً 5 کیلومتر) یا حتی بیشتر هم برسد.

این ضخامت چنین بزرگی یخ‌ها نتیجه تجمع طولانی مدت برف و یخ در این مناطق است. فرایند فشردگی و فرآیندهای دیگر طبیعی، این برف و یخ را به لایه‌های ضخیم و جامد تبدیل کرده است. این یخ‌ها به عنوان یکی از بزرگترین منابع ذخیره آب شیرین جهان نقش دارند و در مورد تغییرات آب و هوایی و افزایش سطح دریاها از اهمیت بسیاری برخوردارند.

4. حدود 70 درصد از آب شیرین جهان را در خود جای داده است.

قطب جنوب حدود 70 درصد از آب شیرین جهان را به شکل یخ در خود نگه داشته است. این ذخیره بسیار بزرگ از آب شیرین در قطب جنوب به عنوان یخ‌های متراکم در یخچال‌ها و توده‌های یخی این ناحیه ذخیره شده است.

اگر این توده‌های یخی که در قطب جنوب قرار دارند، به صورت کامل ذوب شوند، می‌توانند به طور قابل توجهی به افزایش جهانی سطح دریاها کمک کنند. این افزایش سطح آب دریاها به دلیل افزایش حجم آب به دلیل ذوب شدن یخ‌ها و ترکیب آن با آب دریاها اتفاق می‌افتد.

این پدیده می‌تواند به تغییرات جغرافیایی جهانی و تأثیرات آن بر مناطق ساحلی و جوامعی که به آنها وابسته‌اند، منجر شود. این یکی از اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی است که در حال حاضر بر جهان اثرات قابل ملاحظه‌ای دارد و در آینده نیز می‌تواند اثرات جدی‌تری را به همراه داشته باشد.

5. قطب جنوب ساکن دائمی ندارد!

در قطب جنوب، ساکنان دائمی وجود ندارد، اما در طول ماه‌های تابستان، دانشمندان و کارکنان پشتیبانی از کشورهای مختلف در ایستگاه‌های تحقیقاتی در سراسر قاره به صورت موقت ساکن می‌شوند. این ایستگاه‌های تحقیقاتی عمدتاً برای انجام تحقیقات علمی در زمینه‌هایی مانند اقلیم شناسی، علوم زمین، زیست‌شناسی قاره‌ای، و دیگر موضوعات مرتبط با آنتارکتیکا استفاده می‌شوند.

اما در طول ماه‌های سخت زمستان که در این مناطق شرایط هواشناسی بسیار سرد و خطرناک است، جمعیت به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. اغلب این ایستگاه‌های تحقیقاتی در این ماه‌ها تقریباً خالی می‌شوند یا تنها توسط یک تیم اندک از کارکنان پشتیبانی که باید در طی این دوره‌ها در آنجا باقی بمانند، نگهداری می‌شوند. این شرایط سخت زمستانی، با شرایط جوی بسیار سرد، بادهای شدید و شبانه‌روز طولانی در این نواحی مرتبط است.

6. اعتقاد بر این است که 400 دریاچه پنهان وجود دارد!

در اعماق سطح یخی قطب جنوب، اعتقاد بر این است که بیش از 400 دریاچه پنهان وجود دارد. این دریاچه‌ها به دلیل ذوب شدن یخ و ایجاد فضاهای زیرسطحی در لایه یخی ایجاد می‌شوند. یکی از بزرگترین و مرموزترین این دریاچه‌ها، دریاچه وستوک نام دارد. این دریاچه در زیر حدود 2.5 مایل یخ دفن شده است و به طور معمول در مورد آن اشاره می‌شود که این دریاچه ممکن است حاوی انواع خاصی از حیات باشد که تاکنون شناخته نشده‌اند. این ایده بسیار جذاب برای دانشمندان است که ممکن است با بررسی این دریاچه و کشف حیات جدید، به درک عمیق‌تری از شرایط زندگی در شرایط سخت و محیطی این ناحیه بپردازند.

7. در طول تابستان نور روز ثابت است.

قطب جنوب به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در نزدیکی قطب جنوب، تجربه‌ای غیرمعمول از روشنایی ثابت روز را در طول ماه‌های تابستان می‌کند. این پدیده که به عنوان “خورشید نیمه‌شب” شناخته می‌شود، در اصل به این دلیل اتفاق می‌افتد که خورشید برای مدتی متوالی بالای افق می‌ماند، به طوری که نیمه شب نیز روشن است.

در این دوره‌ها، نور خورشید به مدت طولانی بر روی افق یا نزدیک به افق می‌ماند، بنابراین افراد زندگی کننده در مناطق نزدیک به قطب جنوب ممکن است تجربه کنند که در زمان‌های معمولی از روشنایی روز و شب استراحت دارند، اما به جای آن، در حالتی از روشنایی مداوم هستند.

این پدیده به دلیل میل ارتفاعی خورشید در این مناطق در زمان تابستان اتفاق می‌افتد و در ماه‌های زمستانی نیز این مناطق به دلیل موقعیت جغرافیایی‌شان تجربه دوره‌های طولانی از تاریکی مطلق را دارند.

8. تعداد زیادی کوه یخ در دریا وجود دارد.

قطب جنوب و به ویژه دریای Weddell شهیر به دلیل تولید کوه‌های یخی قابل توجه است. این کوه‌های یخی عمدتاً به دلیل فشارهای یخچالی و افزایش توده یخی از طریق جریان‌های یخی ایجاد می‌شوند.

دریای Weddell به دلیل غلظت بالای کوه‌های یخی که از یخچال‌های طبیعی در امتداد سواحل آن بیرون می‌آیند، به عنوان “کوچه کوه‌یخ” معروف است. این کوه‌های یخی می‌توانند از اندازه‌های بزرگی بهره‌مند باشند و در برخی موارد ارتفاع آنها به چندین متر هم برسد. این پدیده، علاوه بر جذب توجه برای علمای طبیعت، اهمیت زیادی از نظر تغییرات آب و هوا و جریان‌های اقیانوسی دارد.

9. یک سوراخ ازن در قطب جنوب وجود دارد.

قطب جنوب به خاطر سوراخ اوزون در لایه اوزون شناخته شده است. این سوراخ در ناحیه قطب جنوب، به ویژه در بهار نیمکره جنوبی (سپتامبر تا نوامبر) شکل می‌گیرد. وقتی لایه اوزون در این ناحیه ناهموار شده و سوراخی شکل می‌گیرد، این امکان را فراهم می‌آورد که اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید به سطح زمین نفوذ کنند.

این می‌تواند خطرات جدی برای سلامت انسان و محیط زیست ایجاد کند، از جمله افزایش خطر سرطان پوستی، آسیب به گیاهان، جانوران، و به طور کلی تأثیرات منفی بر روی سلامت و تعادل اکوسیستم‌ها.

10. اولین مشاهده تایید شده قطب جنوب در سال 1820 بود.

اولین مشاهده تایید شده قطب جنوب به اکسپدیشن روسی به رهبری فابیان گوتلیب فون بلینگ-شاوزن و میخائیل لازارف در تاریخ 27 ژانویه 1820 نسبت داده می‌شود. این اکتشاف، اولین باری بود که قطب جنوب به‌طور رسمی توسط انسان‌ها مشاهده شد.

اما، اولین فرود بر روی این قاره به جان دیویس نسبت داده می‌شود که در فوریه 1821 پا به قطب جنوب گذاشت. وی در این سفر، بخشی از سواحل شرقی جزیره جنوبی اکتشاف کرد و نخستین باری بود که یک فرد به صورت مستقیم بر روی زمین قاره آنتارکتیکا را فرا گرفت.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات ویژه

  • دانستنی ها
  • آموزش آرایش
  • اخبار تکنولوژی
  • طلا و جواهرات
SPECULOOS-3 b: سیاره فراخورشیدی به اندازه زمین

SPECULOOS-3 b: کشف سیاره فراخورشیدی به اندازه زمین

1 روز پیش
رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

رازهای شگفت‌انگیز پنگوئن‌ ها: از لانه‌سازی در گوانو تا بچه‌دزدی!

2 هفته پیش
دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

دنیای موجودات بی‌دنده عقب: سفری به میان حیواناتی که نمی توانند به عقب حرکت کنند

2 هفته پیش
10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

10 حیوانی که به خواب زمستانی میروند

2 هفته پیش
نقش حنا پروانه روی دست

زیباترین و جدیدترین مدل های نقش حنا پروانه روی دست 1403

1 ماه پیش
مدل های آرایش ساده دخترانه

جدیدترین و شیک ترین مدل های آرایش ساده دخترانه بهار 1403

1 ماه پیش
سنجاق‌های سر بافتی فانتزی

جدیدترین سنجاق سر بافتنی فانتزی دخترانه 2024

1 ماه پیش
طرح ناخن ساده و شیک

جدید ترین و بهترین طرح ناخن ساده و شیک 2024

2 ماه پیش

بهترین لپ تاپ های Core i5 سال 2024

1 هفته پیش
7تا از بهترین آمپلی فایر هدفون در سال 2024

بهترین آمپلی فایر های هدفون در سال 2024

2 هفته پیش
بهترین اسکوتر برقی 2024: برترین اسکوترهای الکترونیکی

بهترین اسکوتر های برقی 2024

2 هفته پیش
مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

مانیتور جدید Skyworth دارای پنل 23.8 اینچی AH-IPS 1080p 100Hz

2 هفته پیش
گردنبند قاب عکس

جدیدترین مدل های گردنبند قاب عکس 2024

1 ماه پیش
گوشواره طرح خورشید

جدیدترین مدل های گوشواره طرح خورشید 2024

1 ماه پیش
انگشتر طلای طرح گل

بهترین و جدیدترین مدل های انگشتر طلای طرح گل 2024

1 ماه پیش
گردنبند دخترانه طلا طرح

جدیدترین مدل های گردنبند دخترانه طلا طرح فیل 2024

1 ماه پیش